Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komu se koronakrize hodí do krámu? Všechny ty kompenzační bonusy si vyžereme do všech důsledků. Komentář Štěpána Chába

komentář 27.05.2020
Komu se koronakrize hodí do krámu? Všechny ty kompenzační bonusy si vyžereme do všech důsledků. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Já nevím, ale mně přijde, že na obrázku jsou pro nás už k vidění jen dlužní úpisy, nikoliv měna

Máme tu začínající koronakrizi. Kdo na ní vydělá nejvíc? Jednoznačně banky. To banky půjčí (a tím vytvoří) peníze státům a ty samé státy je musí i s úroky splatit. A státy nemají peníze. Drtivá většina peněz, s kterými stát kdy hospodaří, jsou peníze vybrané na daních. Celou tu srandu s koronavirem tedy zaplatíme my. Tím, že bude dráž. Ceny se budou zvedat. Není jiné cesty.

Francouzský prezident Emmanuel Macron společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou přišli s plánem, jak zachránit členské státy Evropské unie před dopady koronaviru. Evropská unie si od bank půjčí 500 miliard. Přepošle je nejpostiženějším státům. Které to jsou? Itálie, Španělsko a Francie. Tedy země, které se doposud nevyhrabaly tak úplně z finanční krize 2009. Itálie byla neustále před krachem. Španělsko bylo před krachem rok co rok. A Francie? Ta se stala v absolutních číslech nejzadluženější zemí Evropské unie. Jejich ekonomiky by s nastupující finanční krizí, kterou předpovídalo čím dál více ekonomů, padly. Prostě by zbankrotovaly. Což by vedlo s velkou pravděpodobností k rozpadu jak eurozóny, tak ve výsledku i k rozpadu Evropské unie. Další krizi by prostě ten moloch nemusel přežít. A nejspíš ani nepřežil. Jenže dostal kapačku, koronavirovou, která unii postavila na nohy. Na chvíli. Politici teď mohou vše hodit na boj s morem. A hodí. Všechno.

Koronavir jako dar z nebes?

Je skutečným darem z nebes, že vlastně chvíli před tím, než stačily zmíněné země padnout, se objevil koronavirus a všechny státy unie najely na válečnou ekonomiku, začaly se do ekonomiky lít vrtulníkové peníze a zažehnávala se krize, kterou jsme si tak nějak způsobili sami. Nejde jinak, než zmínit doktorku Soňu Pekovou, která stále tvrdí, že vir byl vyvinutý v laboratoři a... nezabíjel. Jen se stal ‘spolupachatelem‘, kdy na vraha si z drtivé většiny zahrály větší váhy jako je rakovina, kardiovaskulární problémy nebo prostá obezita. Je to prostě tak, hrát si na to, že jsme s hrdinně nandanými rouškami zdolali novodobý mor je trochu mimo.

Nejde ani přehlédnout tvrzení, že lékaři prostě psali do zásnubních papírů pacientů se smrtí Covid-19, i když hlavní příčinou smrti bylo něco ale úplně jiného. Něco na způsob, jako když by člověk zemřel na rakovinu… ale měl u toho kuří oka na patách, a lékař by do zprávy napsal, že zemřel na kuří oka. Zvedání čísel? V USA šly větší peníze od pojišťoven, když v papírech byl uveden důvod smrti Covid-19. A vyvolala se patřičná panika. Pamatujete ještě to březnové napjaté očekávání, kdy z médií vylétnou obří titulky – MÁME PRVNÍHO NAKAŽENÉHO? A pak takové to – konečně, konečně jsme v tom… vzrušení jako na letním táboře před nočním pochodem. Bude to děsivé, ale, sakra, my se na to ve své znuděné morbiditě vlastně těšíme. Panika byla vyvolaná s umem Marka Prchala. Mezi lidmi se vcelku ujal pojem Korantengvirus namísto koronavirus. Lidová tvořivost tím odkazovala na podezření, že celá krize je pouze mediální, celé ohrožení plyne pouze z médií šířících paniku (i já podlehl a sypu si popel. Stále ještě).

Platit budeme my

Ekonomika všech zemí se zavřela do karantény. Velké obchody, specializované obchody, restaurace, hotely, koupaliště, kina, divadla, koncerty, festivaly, živnosti, výroba v mnoha oborech. To vše zavřelo. U všech. Jak u Italů, tak u nás. Ekonomika utrpěla napříč světem. Ale plán Merkelové s Macronem předpokládá, že půjčku 500 miliard euro budeme splácet hlavně my z východu. Protože západ s jihem je před pádem na kolena. Jenže, a to je zásadní skutečnost, státy západu a jihu byly před pádem na kolena stejně před koronavirem, jako s ním… a jako i po něm.

Jen to máme zaplatit my. Protože my bychom finanční krizi díky zdraví našich ekonomik přežili. Ta vata, o které mluvila ministryně spravedlnosti Benešová a tvrdila, že ji má mít každá firma a mínila tím určitou finanční rezervu na překlenutí krize, jsme v současné krizi pro západ a jih my. My jsme ten finanční polštář, do kterého jih se západem může padnout… ale díky tomu nepadnout zcela. Ovšem my to budeme platit z daní, z toho, jak se nám zvednou ceny. Všeho. Nabývám skálopevného přesvědčení, že koronakrize se hodila do krámu příliš mnoha klíčovým institucím, lidem, uniím a podobným. Biti na tom jsou a budou ve výsledku jen obyčejní lidé a jejich obyčejné firmy. Všechny ty kompenzační bonusy si vyžereme do všech důsledků. Troufám si tvrdit, že svou soběstačnost a jisté národní sebevědomí bychom mohli pozvednout v mohutném pokřiku ve smyslu - jděte do prdele.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace