Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když nás nevyhubí Covid, měli bychom se dobrovolně vyhubit sami. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.04.2020
Když nás nevyhubí Covid, měli bychom se dobrovolně vyhubit sami. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Luxusní obývák budoucnosti

Tak už je to venku. Po této pandemii nás čekají větší a horší pandemie. Proč? Protože žijeme ekonomicky neudržitelně, neekologicky, dáváme větší důraz na ekonomickou prosperitu, než na kvalitu života. Tvrdí to vědci a referuje o tom britský levicový deník Guardian. A je jedno, že ekonomická prosperita rovná se kvalita života, protože přílišná kvalita života je zkrátka naplánovaná v pandemii.

Doktor Peter Dashak k tomu uvedl: „Nekontrolované odlesňování, nekontrolovaná expanze zemědělství, intenzivní zemědělství, hornictví a rozvoj infrastruktury, stejně jako využívání volně žijících druhů, to všechno vytvořilo dokonalou kombinaci pro přelévání nemocí.“ No, ve své podstatě má pravdu. Může za to globalizace, vir se skutečně přelil přes celou planetu ukázkově. Ale přeci jenom bych měl nějakou tu poznámku.

Globalizace jako viník?

Vycházejme z dosud oficiálního vysvětlení celé pandemie: Za vznikem stojí mokrý trh z živými zvířaty v čínském Wu-chanu. Zjednodušeně řečeno – netopýr v kleci měl chřipku, nakazil luskouna pod sebou, který pak nakašlal na obchodníka nebo zákazníka. Onen zákazník nebo obchodník začal zmutovaný vir rozšiřovat po planetě. A ano, teď nastupuje ona kletá globalizace, která spojila svět do jedné ohromné a nádherné výhně sdílení a obchodování. Rozšířit silně nakažlivý vir do celého světa je pak dílem okamžiku.

Ale je tu role Číny, která celý průběh začínající pandemie dokonale nezvládla a selhala na plné čáře. Ovšem i tak je těžké na ni hodit veškerou vinu. Z jednoduchého důvodu – kdo mohl, sakra, vědět, že to bude až takový problém. Plácal by se v tom každý. Jasně, podobný problém musel přijít, jako už přišel několikrát.

Ale zase tu je otázka něčeho úplně jednoduchého. A tím je hygiena. Mokré trhy nejedou podle standardů norem veteriny. Spíš si jedou po svém a z pohledu Evropana trochu středověkém. A tam už je ten potenciál mnohem razantnější. Může za to globalizace? Neřekl bych. Spíš jakési zvykové právo v Číně, které se svých přinejmenším zvláštních choutek neumí zbavit. Jistě, mokré trhy zachránily kdysi Čínu před hladomorem. Ale ten už v Číně nehrozí. Z toho jde vyvodit, že za problémem nestojí globalizace jako taková, ale prostě špatné hygienické podmínky v jednom konkrétním místě. Globalizace se jen podílela na rychlém rozšíření viru. Ale nebyla původcem pandemie. Ta logika je podobná, jako požadovat zrušení internetu, protože na nějakém zaplivaném webu stojí, že Hitler byl fajn kluk a pár blbečků se toho chytne. Může za to internet?

Ekoblábol

„Nedávné pandemie jsou přímým důsledkem lidské činnosti, zejména našich globálních finančních a hospodářských systémů, které dávají přednost ekonomickému růstu za každou cenu. Máme už jen malou příležitost zastavit nynější krizi a zabránit dalším," stojí v článku Guardianu. A řešení? Musíme začít žít ekologicky. Omezit leteckou dopravu, omezit na fosilním palivu závislá odvětví, přejít na udržitelné zemědělství, obnovitelné zdroje energie, elektromobilitu a tak dále a tak podobně. Prostě Gretiny vlhké sny v další vlně teoretických výkřiků.

A pokud to neuděláme? No, čeká nás další pandemie. Víte, když jedete starou škodovkou, jste potenciální zhoubce a zaděláváte všem ostatním na novou pandemii. Pokud si koupíte cibuli původem ze Španělska, nikoliv z vedlejší vesnice, zaděláváte na novou pandemii. Ono už jenom to, že žijete, zaděláváte všem na novou pandemii. A to není dobře. To bychom měli všichni vědět a prostě umřít rovnou. Jsme hrozba.

Hodí se mi k tomu moc pěkný citát od Vladislava Vančury: „Ach, spát a nikdy nebýt probuzen, odívati se v ducha baronství, zářiti, zatím co se národové vrhají na zprahlé vemeno apokalyptických zvířat věštících rozvrat a zkázu!“

Ekologie

Nemám nic proti ekologii. Byl bych blázen. Ale ekologie v podání Gretiných souvěrců je děsivá, protože chce vytvořit elitářský svět naplněný karanténami všeho druhu. Svět plný zákazů, omezení a ubírání svobod. Nenabízejí moudré řešení, ale radikální řešení. Přešlapují na hranici soudnosti, kdy mnohé jejich nápady stojí na dobrém základu – je opravdu nesmysl kupovat cibuli ze Španělska, když může být vypěstovaná v sousední vesnici, ale pro něco takového se musí vytvořit podmínky, protože když je cibule ze sousední vesnice dražší, než ta ze Španělska, není co řešit – ale přechází do absurdit s tím, že se do několika let mají zakázat auta na naftu i benzín, čímž populaci uvězní na místě (jasně, i to je v plánech). Výjezdní doložky už jsou pak jen otázkou času.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace