Když nás nevyhubí Covid, měli bychom se dobrovolně vyhubit sami. Komentář Štěpána Chába
komentář
28.04.2020
Foto: Pixabay
Popisek: Luxusní obývák budoucnosti
Tak už je to venku. Po této pandemii nás čekají větší a horší pandemie. Proč? Protože žijeme ekonomicky neudržitelně, neekologicky, dáváme větší důraz na ekonomickou prosperitu, než na kvalitu života. Tvrdí to vědci a referuje o tom britský levicový deník Guardian. A je jedno, že ekonomická prosperita rovná se kvalita života, protože přílišná kvalita života je zkrátka naplánovaná v pandemii.
Doktor Peter Dashak k tomu uvedl: „Nekontrolované odlesňování, nekontrolovaná expanze zemědělství, intenzivní zemědělství, hornictví a rozvoj infrastruktury, stejně jako využívání volně žijících druhů, to všechno vytvořilo dokonalou kombinaci pro přelévání nemocí.“ No, ve své podstatě má pravdu. Může za to globalizace, vir se skutečně přelil přes celou planetu ukázkově. Ale přeci jenom bych měl nějakou tu poznámku.
Globalizace jako viník?
Vycházejme z dosud oficiálního vysvětlení celé pandemie: Za vznikem stojí mokrý trh z živými zvířaty v čínském Wu-chanu. Zjednodušeně řečeno – netopýr v kleci měl chřipku, nakazil luskouna pod sebou, který pak nakašlal na obchodníka nebo zákazníka. Onen zákazník nebo obchodník začal zmutovaný vir rozšiřovat po planetě. A ano, teď nastupuje ona kletá globalizace, která spojila svět do jedné ohromné a nádherné výhně sdílení a obchodování. Rozšířit silně nakažlivý vir do celého světa je pak dílem okamžiku.
Ale je tu role Číny, která celý průběh začínající pandemie dokonale nezvládla a selhala na plné čáře. Ovšem i tak je těžké na ni hodit veškerou vinu. Z jednoduchého důvodu – kdo mohl, sakra, vědět, že to bude až takový problém. Plácal by se v tom každý. Jasně, podobný problém musel přijít, jako už přišel několikrát.
Ale zase tu je otázka něčeho úplně jednoduchého. A tím je hygiena. Mokré trhy nejedou podle standardů norem veteriny. Spíš si jedou po svém a z pohledu Evropana trochu středověkém. A tam už je ten potenciál mnohem razantnější. Může za to globalizace? Neřekl bych. Spíš jakési zvykové právo v Číně, které se svých přinejmenším zvláštních choutek neumí zbavit. Jistě, mokré trhy zachránily kdysi Čínu před hladomorem. Ale ten už v Číně nehrozí. Z toho jde vyvodit, že za problémem nestojí globalizace jako taková, ale prostě špatné hygienické podmínky v jednom konkrétním místě. Globalizace se jen podílela na rychlém rozšíření viru. Ale nebyla původcem pandemie. Ta logika je podobná, jako požadovat zrušení internetu, protože na nějakém zaplivaném webu stojí, že Hitler byl fajn kluk a pár blbečků se toho chytne. Může za to internet?
Ekoblábol
„Nedávné pandemie jsou přímým důsledkem lidské činnosti, zejména našich globálních finančních a hospodářských systémů, které dávají přednost ekonomickému růstu za každou cenu. Máme už jen malou příležitost zastavit nynější krizi a zabránit dalším," stojí v článku Guardianu. A řešení? Musíme začít žít ekologicky. Omezit leteckou dopravu, omezit na fosilním palivu závislá odvětví, přejít na udržitelné zemědělství, obnovitelné zdroje energie, elektromobilitu a tak dále a tak podobně. Prostě Gretiny vlhké sny v další vlně teoretických výkřiků.
A pokud to neuděláme? No, čeká nás další pandemie. Víte, když jedete starou škodovkou, jste potenciální zhoubce a zaděláváte všem ostatním na novou pandemii. Pokud si koupíte cibuli původem ze Španělska, nikoliv z vedlejší vesnice, zaděláváte na novou pandemii. Ono už jenom to, že žijete, zaděláváte všem na novou pandemii. A to není dobře. To bychom měli všichni vědět a prostě umřít rovnou. Jsme hrozba.
Hodí se mi k tomu moc pěkný citát od Vladislava Vančury: „Ach, spát a nikdy nebýt probuzen, odívati se v ducha baronství, zářiti, zatím co se národové vrhají na zprahlé vemeno apokalyptických zvířat věštících rozvrat a zkázu!“
Ekologie
Nemám nic proti ekologii. Byl bych blázen. Ale ekologie v podání Gretiných souvěrců je děsivá, protože chce vytvořit elitářský svět naplněný karanténami všeho druhu. Svět plný zákazů, omezení a ubírání svobod. Nenabízejí moudré řešení, ale radikální řešení. Přešlapují na hranici soudnosti, kdy mnohé jejich nápady stojí na dobrém základu – je opravdu nesmysl kupovat cibuli ze Španělska, když může být vypěstovaná v sousední vesnici, ale pro něco takového se musí vytvořit podmínky, protože když je cibule ze sousední vesnice dražší, než ta ze Španělska, není co řešit – ale přechází do absurdit s tím, že se do několika let mají zakázat auta na naftu i benzín, čímž populaci uvězní na místě (jasně, i to je v plánech). Výjezdní doložky už jsou pak jen otázkou času.

Vložil: Štěpán Cháb