Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kletba rodiny Kennedyů znovu udeřila, nejslavnější americkou rodinu zase navštívila smrt. Sobota Pavla Přeučila

11.04.2020
Kletba rodiny Kennedyů znovu udeřila, nejslavnější americkou rodinu zase navštívila smrt. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Instagram

Popisek: Maeve Kennedy McKean se synem Gideonem

FOTO, VIDEO Zdá se, že prokletí, které pronásleduje rodinu Kennedyů, nekončí. Před pár dny byla nalezena mrtvá Maeve Kennedy McKean (40), vnučka Roberta F. Kennedyho, a její osmiletý syn, poté co se s nimi převrátila kanoe v zálivu Chesapeake Bay.

Maeve se vydala v kanoi na rozbouřenou hladinu s malým Gideonem vylovit míč, který jim při hře spadl do vody. K jejich zmizení došlo jen několik měsíců poté, co Kennedyho rodina truchlila nad smrtí 22leté Saoirse Kennedy Hill, která zemřela nejspíš na předávkování drogami.

Potomci Josepha Kennedyho a jeho manželky Rose Fitzgerald Kennedy zastávali řadu nejvyšších funkcí ve Spojených státech, od kongresmanů přes senátora až po prezidenta Spojených států. Jejich klanu se také přezdívalo americká královská rodina. Kennedyové byli ale celá desetiletí pronásledováni neuvěřitelnou kletbou, ať už šlo o nikdy pořádně nevysvětlené atentáty na prezidenta Johna F. Kennedyho v roce 1963 a senátora Roberta F. Kennedyho v roce 1968, či o předčasnou smrt řady dalších členů rodiny v důsledku havárií letadel, předávkování drogami a dalších zvláštních nehod.

Smrt kvůli míči

Tělo Maeve Kennedy Townsend McKean bylo nalezeno v pondělí, malého Gideona našli o něco později. David McKean popsal nehodu na svém facebookovém profilu: „Byli jsme v karanténě v prázdném domě, který patřil matce Maevy, Kathleen, v zálivu Chesapeake. Mysleli jsme, že našim dětem poskytneme víc prostoru, než jaký máme doma v DC. Nasedli do kanoe, protože chtěli vylovit míč. Jenže vítr nebo snad odliv je odnesl daleko do otevřené zátoky. Asi o půl hodiny později je viděl náhodný kolemjdoucí daleko od břehu a zavolal policii.“ O chvíli později se s dvojicí kanoe převrátila. Policie okamžitě rozjela rozsáhlé pátrání. Pádlo i loďka byl záhy nalezeny, ale po matce se synem ani stopy. Pobřežní stráž nasadila do akce lodě a vrtulníky, tělo Maeve se podařilo najít až po pěti dnech v hloubce asi osmi metrů.

 

Maeve s manželem Davidem a dětmi

Maeve Kennedy McKean s manželem Davidem a dětmi; Facebook

Tragédie začaly už za války

Většina lidí určitě slyšela o atentátech na prezidenta Kennedyho a jeho bratra Roberta v 60. letech. Nicméně rodina Kennedyů byla pronásledována řadou osobních tragédií, které dávají prostor pro konspirační teorie, tvrdící, že to, co se v této rodině děje, je mnohem více než obyčejná smůla. Tragické události začaly rodinu pronásledovat už dávno před tou nejznámější, jíž byl atentát na Johna F. Kennedyho. Joseph Patrik Kennedy Jr. zahynul při letecké havárii, když v srpnu 1944 během druhé světové války jeho bombardovací letoun záhadně explodoval během tajné mise nad Suffolkem. Měl za sebou 25 bojových misí a mohl se tak navrátit domů, ale rozhodl se bojovat dál. Byl nejstarším z devíti dětí, narozených Josephu P. Kennedymu a Rose Fitzgerald Kennedy, a bylo mu tehdy pouhých 29 let.

Atentát na prezidenta Kennedyho

Kathleen, dcera Josepha a Rose, také zahynula při letecké havárii ve věku 28 let, čtyři roky po její sledované svatbě v roce 1944 s lordem Hartingtonem, s kterým navázala romantický vztah při své práci u Červeného kříže. U této organizace pracovala po celou dobu války, nejprve v USA, později v Londýně. Hartington byl o čtyři měsíce později zabit v bojích o Belgii. K havárii došlo při cestě na francouzskou Riviéru 13. května roku 1948, kam letěla na dovolenou se svým novým partnerem, lordem Fitzwilliamem.

22. listopadu 1963 pak následovala asi ta nejznámější tragédie, vražda prezidenta Johna F. Kennedyho v Dallasu. K atentátu došlo jen několik měsíců poté, co jeho syn zemřel jen dva dny po narození. Ze všech událostí v americké historii se v důsledku jeho smrti vynořilo asi nejvíc konspiračních teorií. Podle oficiálních výsledků vyšetřování byl ale jediným střelcem Lee Harvey Oswald, bývalý námořník, přesvědčený komunista a velký obdivovatel kubánského vůdce Fidela Castra. Údajným motivem atentátu byl tvrdý postup prezidenta Kennedyho vůči Kubě včetně zpackané invaze v roce 1961, známé jako Zátoka sviní.

 

John Fitzgerald Kennedy s dcerkou a krásnou manželkou Jacqueline, která se stala módní ikonou první poloviny 60. let

John Fitzgerald Kennedy s dcerkou a krásnou manželkou Jacqueline, která se stala módní ikonou první poloviny 60. let; Instagram

Jedna tragédie za druhou

Pět let po smrti JFK byl jeho mladší bratr Robert zavražděn v Los Angeles 5. června 1968 poté, co vyhrál kalifornské primárky demokratické strany. K tragédii došlo krátce po půlnoci v tamním hotelu Ambassador. Úkladný vrah byl později identifikován jako Palestinec Sirhan Sirhan a byl zadržen ihned po atentátu. Když detektivové prohledávali jeho byt, našli tam deník, v němž se několikrát opakovalo „RFK musí zemřít“. Jeho syn RFK Jr. ale nikdy neuvěřil, že byl Sirhan Sirhan vrahem, a tvrdil, že na místě musel být ještě další střelec.

Hned o rok později, 19. července 1969, se stal senátor Edward Kennedy účastníkem nehody, která skončila smrtí jeho 28leté spolucestující Mary Jo Kopechne. Tahle podivná nehoda se odehrála ve státě Massachusetts v noci, kdy jeho auto sjelo na ostrově Chappaquiddick náhle do vody. Při vyšetřování vyšlo najevo, že k nehodě došlo jednoznačně vinou senátora, který při vysoké rychlosti nezvládl auto na mostě a havaroval. Kennedymu se podařilo z auta ještě vyplavat, ale jeho spolujezdkyně v něm utonula. Tisk jej pak vinil z toho, že Mary nechal v autě a staral se jen o svoji záchranu. Kennedy se sice dušoval, že se pro Mary několikrát potápěl, ale podivné bylo to, že nehodu oznámil policii až po deseti hodinách. Za svůj čin pak vyfasoval pouze dvouměsíční podmínku. Tato událost nejspíš ovlivnila Kennedyho rozhodnutí nekandidovat v pozdější prezidentské kampani v roce 1972.

Trauma, drogy i sport

Další obětí tragické série byl David Kennedy, který zemřel na předávkování drogami v hotelu v Palm Beach, a to ve věku pouhých 28 let. David byl čtvrtým dítětem Roberta F. Kennedyho a bylo mu pouhých dvanáct let, když sledoval v televizi, jak byl jeho otec zastřelen. Říká se, že to poznamenalo celý jeho následující život, protože měl k otci velmi silné pouto. Po atentátu se uzavřel do sebe, stranil se lidí a své trauma se snažil vymazat z paměti drogami. Jeho strýc Edward M. Kennedy tehdy prohlásil: „Všichni se modlíme, aby David konečně našel mír, který v životě nenašel.“

Tragický osud dostihl i šestého z dětí Roberta Kennedyho, Michaela, který zahynul při silvestrovské lyžařské nehodě v coloradském Aspenu ve věku 39 let. Michael byl úspěšný americký právník, podnikatel a politický aktivista, stal se známým i díky svým úspěchům jako hráč amerického fotbalu. Při jízdě na lyžích s partou kamarádů doplatil na velkou rychlost při sjezdu a narazil hlavou do stromu. Neměl lyžařskou helmu a byl namístě mrtev.

 

Robert Kennedy v roce 1962 s manželkou Ethel a dětmi Robertem, Davidem a Kathleen

Robert Kennedy v roce 1962 s manželkou Ethel a dětmi Robertem, Davidem a Kathleen; Instagram

A zase letecká nehoda...

Při letecké nehodě zahynul i John F. Kennedy Jr. (38), a to 16. července 1999, kdy se jeho letadlo, které sám pilotoval, zřítilo do Atlantiku. Kennedy byl na cestě na svatbu svého bratrance, která měla proběhnout na malém, soukromém ostrově. Cesta probíhala v noci a pilot údajně ztratil orientaci a narazil na vodní hladinu. S ním zahynuly i jeho manželka Carolyn a švagrová Lauren Bessette.

Další obětí tragické série se stala Mary Richardson Kennedy, manželka Roberta F. Kennedyho Jr.,  poté co se 16. května 2012 doma oběsila. Její manžel Robert Kennedy Jr., prominentní právník a syn bývalého senátora Roberta F. Kennedyho, o dva roky dříve požádal o rozvod, ale k tomu už nedošlo. Svatbu měli v roce 1994 a měli spolu čtyři děti. Po oznámení rozvodu prý Mary trpěla velkými depresemi, byla dokonce dvakrát zatčena policií za řízení v opilosti.

Marný boj s depresemi

Poslední obětí údajné kletby, před osudnou tragédií z minulého týdne, se pak stala Saoirse Kennedy Hill (22), vnučka Roberta F. Kennedyho, která zemřela na předávkování drogami ve svém domě v Cape Cod, kde žila se svojí babičkou Ethel Kennedy (91). Stala se tak třináctou obětí z klanu rodiny Kennedyů, která zemřela za nepřirozených okolností. Kennedy Hill byla studentkou na Boston College a v novinách na střední škole psala o svém boji s depresí. „Ačkoli jsem byla většinou šťastným dítětem, trpěla jsem záchvaty hlubokého smutku, který mi připadal jako těžký balvan na mé hrudi.“

Kennedyové nejsou žádní svatoušci

Vedle šokujícího počtu obětí neobvyklých úmrtí byla rodina často otřásána skandály, znásilněními, vraždami, drogovými aférami a rozpady manželství. Například William Kennedy, synovec Johna Fitzgeralda, čelil v roce 1991 obvinění ze znásilnění. Záležitost se nakonec podařilo ututlat, i když se ozvaly další ženy, které měl William v průběhu několika desetiletí znásilnit. Lidé, napojení na slavný klan, ale prý dokázali umlčet všechny svědky. Obvinění z vraždy pak čelil Michael Skakel, nevlastní synovec Roberta F. Kennedyho, který brutálně umlátil v roce 1975 tehdy patnáctiletou Marthu Moxley na její zahradě golfovou holí. Bylo mu tehdy také patnáct a dlouho se vězení vyhýbal. Odsouzen byl až v roce 2002 a proslul svojí známou hláškou: „Mně vražda projde. Jsem přece Kennedy.“

 

Happy Birthday, Mr. President:

Jedna z konspiračních teorií tvrdí, že vztah se sex symbolem Marilyn Monroe přerostl prezidentovi J. F. Kennedymu přes hlavu, protože plavovlasá kráska byla neřízená střela. Poslední kapkou se stala její gratulace 19. května 1962 na oficiální oslavě Kennedyho 45. narozenin.

I prezidenti si občas zahnou

Skandály se nevyhnuly ani prezidentu Johnu Fitzgeraldovi Kennedymu. Dodnes se spekuluje o jeho utajovaném vztahu s hvězdnou herečkou Marilyn Monroe a o jeho údajném podílu na její tragické smrti. Najevo vyšlo i to, že jeho manželství s Jackie Kennedyovou nebylo tak harmonické, jak se zdálo navenek. Ta jej prý dokonce jednou přistihla v kanceláři, kdy se oddával orálnímu sexu se svojí brigádnickou asistentkou Peggy Ash. Její mlčení prý nakonec vykoupil její tchán milionem dolarů. Manželství prý provázely dost kruté hádky a Jackie trpěla značnými depresemi, jež měla na svědomí i ztráta dvou dětí, které zemřely krátce po narození. Po jedné takové hádce nechal JFK Jackie dokonce zavřít na psychiatrii, kde musela podstoupit elektrošoky. Pro mnohé Američany je však tehdejší prezidentský pár, John Fitzgerald Kennedy a jeho manželka Jacqueline, dodnes jakýmisi modlami a dokonalými představiteli těch pravých Američanů.

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace