Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Utekla k cirkusu, vykašlala se na práva… A pak skvěle rozjetou kariéru obětovala bez mrknutí oka. Tajnosti slavných

07.04.2020
Utekla k cirkusu, vykašlala se na práva… A pak skvěle rozjetou kariéru obětovala bez mrknutí oka. Tajnosti slavných

Autor: repro/youtube.com

Popisek: Eva Máziková

VIDEO Za železnou oponu odešla na vrcholu kariéry a proměnila se v seriózní dámu. Přesto se pak dokázala vrátit ve velkém stylu. Nestárnoucí neřízená střela má elánu stále na rozdávání a kam vstoupí, tam šíří dobrou náladu.

Vysoká dlouhonohá kráska zazářila na Bratislavské lyře, pak se všeho vzdala pro lásku bohatého byznysmena. Fanoušci na ni ale nezanevřeli a temperamentní dračici stále u našich východních sousedů milují všechny generace, i když už má sedm křížků na krku. Nestárnoucí Eva Máziková zůstává nejžádanější zpěvačkou, vhodnou pro jakýkoli druh akce, od narozeninových oslav přes obecní a městské slavnosti až po firemní večírky.

Velký den:

V osmi utekla k cirkusu

Narodila se 29. října 1949 v Bratislavě a v dětství prý byla hodná a bezproblémová. Tedy… až na pár úletů. Odmalička ráda zpívala a předváděla se, takže první touha po větším publiku ji přepadla velmi brzy. V pouhých osmi letech utekla z domova, protože se chtěla přidat k cirkusu a zpívat. Tatínkova pádná ruka ale její nadšení velmi rychle zchladila. Poprvé na sebe upozornila v roce 1966, když se přihlásila do televizní pěvecké soutěže Zlatá kamera. Vyhrála ji stejně jako vzápětí i další amatérskou soutěž Hledáme nové talenty, která odstartovala kariéru řady hvězd naší populární hudby. Mimo jiné v roce 1957 Karla Gotta, o tři roky později Marty Kubišové a v roce 1964 Heleny Vondráčkové. První vavříny Eva posbírala během studia na jedenáctiletce, která byla v té době zkrácenou verzí druhého stupně základní a střední školy a náhražkou někdejšího klasického gymnázia.

Hra:

Úspěch místo paragrafů

Po maturitě byla přijata na právnickou fakultu, po dvou letech ale budoucnost v taláru definitivně obětovala pěvecké kariéře. „Právo mě vždy zajímalo, ale vím, že tehdy jsem nemohla jít na kriminalistiku,“ prozradila slovenskému deníku Nový čas v rozhovoru u příležitosti svých sedmdesátin. „Je úžasné, že dnes se dá najít vrah i po čtyřiceti letech. A to by mě bavilo.“ Kdyby se narodila o nějaký ten pátek později, nejspíš by se stala i hvězdou přehlídkových mol. Ve své generaci byla totiž se svými 182 centimetry a štíhlou postavou nepřehlédnutelná. V roce 1967 začala zpívat s orchestrem Vlada Hronce, v roce 1970 se stala členkou orchestru Braňa Hronce, s nímž natočila dlouhohrající desku, nazvanou Braňo Hronec uvádí. Prvního opravdu velkolepého úspěchu dosáhla o rok později na Bratislavské lyře, na níž skončila s písní Orfeus a Eurydika na druhé příčce. Tehdy jí ještě vavříny vítězství vyfoukla před nosem Hana Ulrychová. O rok později už ale byla Evas písničkou Krédo bezkonkurenčně nejlepší.

Orfeus a Eurydika:

Slovenský Tom Jones

S první láskou se potkala už ve školní lavici a o půl roku mladší Karol Duchoň se stal jejím nejlepším kamarádem. „Vyrůstali jsme spolu. A jednou jsme dokonce společně utekli z domova. Naši chtěli, abychom se vzali,“ prozradila až po letech v Chart Show televize Markíza. Středoškolská studia je na chvíli rozdělila, Karol nedokončil ani průmyslovku, protože už v osmnácti odešel s orchestrem Jaroslava Mikuly do zahraničí. Pak se s Evou znovu sešel v orchestru Braňa Hronce, zpívali spolu. „S Karlem jsme se milovali, měli jsme se i brát, ale potom to nějak nevyšlo,“ konstatovala, podrobnosti krachu vztahu si ale nechává pro sebe. Když se Duchoň, přezdívaný slovenský Tom Jones, v dubnu 1972 ženil, byla jeho nastávající manželka Elena už těhotná. Počátkem roku 1985 se ale rozvedli, za deset dní se už Karel ženil podruhé. A za osm měsíců zemřel v pouhých 35 letech na cirhózu jater. Jeho špatný zdravotní stav podpořila žloutenka, kterou prodělal v dětství, hlavními příčinami ale byly mimořádně nevázaný životní styl a velká láska k alkoholu.

Krédo:

Byznysmen a manželka

V roce 1973 Eva natočila své první album, jehož titulní skladbou se stal hit Stratil sa bumerang (Yellow Boomerang). Následovaly další desky, úspěšná vystoupení na zahraničních hudebních festivalech, například v Sopotech či na Zlatému Orfeu v Bulharsku, představila se ale i v řadě dalších zemí, mimo jiné například v Japonsku. V roce 1975 poprvé a naposledy stanula před filmovou kamerou a odvážně předvedla publiku své přednosti jako Hanka v komedii režiséra Martina Ťapáka Pacho, hybský zbojník, v níž ztvárnil hlavní roli nezapomenutelný Jozef Kroner. Ve slovenských hitparádách zabodovala naposledy v roce 1977 s písní Vdýchni. Mezitím už se ale provdala a brzy následovala manžela Petera do Spolkové republiky Německo. „Můj manžel je velmi seriózní a pracuje ve vysokém byznysu. Ve společnosti se musím podle toho chovat,“ prozradila v rozhovoru pro trnavskyhlas.sk. „Když jsem někde sama, vyprávím jeden vtip za druhým, ale když jsem s ním, jsem jen manželka, protože v té chvíli nejsem já ta důležitá.“

(Pokračování v pátek 10. dubna)

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace