Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ve spleti paragrafů

Koronavirus ve spleti paragrafů

Společně s advokátní kanceláří Vodák, Jehne probíráme pandemii z hlediska práva

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čína lže, manipuluje, zapírá a nakonec obchoduje s pandemií, kterou způsobila. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.04.2020
Čína lže, manipuluje, zapírá a nakonec obchoduje s pandemií, kterou způsobila. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Čína zvládla za deset dní postavit nemocnici pro stovky pacientů, stejnou efektivitou zahrne i nás

Pandemie pomine, ale česko-čínské přátelství přetrvá navěky. Aneb o kamarádovi, který vás nakazí a pak po vás chce výpalné za to, že vám pošle něco na přilepšenou. To je Čína. Kdyby Čína nebyla takový kamarád, nejsme v takovém svinstvu, v jakém jsme teď. První nakažení se v Číně objevili už v listopadu. A teprve na konci prosince tamní komunistické vládní špičky došly k závěrům, že takový průšvih prostě neututlají, a tak přiznaly, že je zaděláno na pandemii.

Na tu bylo ovšem zaděláno tím, že Čína zamlčovala nejméně šest týdnů, že je problém, a každého, kdo na to upozornil, umlčovala. Teď od nich získáváme ‘pomoc‘ s rouškami a respirátory a snažíme se nezkolabovat. Česko-čínské přátelství ovšem přetrvá na věčnost. No, Pánbu s námi a zlé pryč. V italském městě Milán se objevily pouliční billboardy, na kterých stojí: „Virus je nepřítel, ne čínský lid.“ Čínský lid jistě nepřítelem není, ale daleko k němu nemá čínská vláda, která svým rozhodnutím zamlčovat zadělala na finanční krizi celého světa, jakou jsme tady ještě neměli.

Globalizace

Možná by nebylo od věci začít se zamýšlet nad tím, jestli je ta globalizace až tak báječný nápad. Nebo jinak – jestli je globalizace, kdy jsme přesunuli do Číny velkou část i stěžejní výroby, tou pravou ořechovou. Navázání na jejich ekonomiku je pak brutální. Čína svůj ekonomický zázrak postavila na naší slabosti, které bychom se měli urychleně zbavit. Protože naše slabost se stane tím uhelným kamenem, o který si rozbijeme při pádu hubu.

Komunistický režim v Číně se snaží vybudovat obraz sebe sama jako světového spasitele. Na začátku pandemie se Peking nestaral o lidské životy – ani o životy svých vlastních lidí: měl plné ruce práce s cenzurováním zpráv. Zamlčoval, umlčoval, tutlal, budoval propagandu neporazitelné a všemocné Číny, která nemá a nemůže mít problém. Ve své geografické velikosti tak Čína ukázala, jak je malým státem, bez schopností přežít bez cenzury a propagandy.

Nejenže Čína nechala volné pole působnosti pro nástup globální pandemie, protože chránila svou nemocnou ideologii, ale ještě navíc lže a lhala o opatřeních, které zavedla. Jejich výstupy o zvládání pandemie byly zase jen propaganda (počet infikovaných je o 15 až 40 % vyšší, než jaký prezentovali zbytku světa). Ze zmanipulovaných výsledků, které Čína předala zbytku světa, si pak my zaděláváme na dvojitý průšvih, který nás nesrazí na kolena, ale na zadek, ne-li rovnou na záda.

Nebylo by v této souvislosti namístě, kdybychom začali Čínu odřezávat od vemene našeho průmyslu a spotřeby? Když Baťa šije v Číně, je to přinejmenším smutné, stejně smutné, jako když tam Albatros nechává tisknout knížky pro děti. Naši velikost předáváme někomu, kdo nezaváhá a v rámci krytí vlastního selhání nažene do selhání celý okolní svět. Vrazí nám nůž do zad bez mrknutí oka. Přesně takhle Čína pochopila kapitalismus a přesně takový také zavedla.

Co nás čeká?

Z jedné strany na nás bude tlačit Evropská unie se svou ideologií. Jistě, při nástupu pandemie selhala, o to větší bude její tah po odeznění. EU se tak postaví do stejné role spasitele a bude nás vedle toho daleko intenzivněji svazovat svou vlastní ideologií modro-zeleného socialismu. Z druhé strany pak bude tlačit rudá ideologie Číny, která bude skupovat krachující firmy a lít do nás peníze. Jenže tím se jí odevzdáme ještě víc, než jsme teď. Ty jo, budoucnost, za kterou stojí žít a zemřít.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace