Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak komu Jourová rozdá miliony? Nezávislým médiím, nebo těm vyhovujícím? Komentář Štěpána Chába

komentář 01.04.2020
Tak komu Jourová rozdá miliony? Nezávislým médiím, nebo těm vyhovujícím? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Věra Jourová, česká eurokomisařka

Eurokomisařka Jourová má na starosti boj proti dezinformacím a obranu naší civilizace před hybridními hrozbami. Nyní dostala od Evropské komise pět milionů eur na to, aby podpořila nezávislá média. A jak tvrdí, je to jen začátek. Proti hybridním hrozbám a dezinformacím se bude bojovat do roztrhání těla. A je to tak dobře, nemůžeme přeci bojovat jen proti koronaviru. To bychom pak prohráli na všech ostatních frontách. Obzvláště když ten boj proti koronaviru Evropské unii tak k uzoufání nejde.

Evropská unie si stále neujasnila pojmy. Slýcháváme o hybridních válkách, o dezinformacích, v boji proti dezinformacím a ruské hrozbě padají oběti, naše demokracie sotva dýchá a ti neukáznění lidé neustále brblají a čtou si, co chtějí a myslí si, co chtějí a vůbec jsou takoví, jací být chtějí. A to přeci není dobře. Vede to k tomu, že nám z těch našich členských zemí demokracie mizí a mizí… až nejspíš zmizí úplně a nenávratně. Protože Putin je démon a Česká televize ve svém pořadu o dezinformacích řešila psa s plátkem slaniny přes oči, na víc se nezmohla.

Ustálení pojmu dezinformace

Zatím nikdo přesně nedefinoval pojem dezinformace tak, jak jej chápe Evropská unie a jí služní aktivisté z řad médií a neziskovek. Může být člověk proti unii? No, může, máme demokracii, ale pokud je proti unii příliš (nebo setrvale), tak to smrdí. Prostě to smrdí a jeden má skoro až plné právo jeho postoj zahrnout nálepkami prokremelský dezinformátor. Což je ovšem černobílé vidění světa, které není a nikdy nebude platné. Nic není černobílé.

Václav Klaus mladší založil politickou stranu, hned se začalo šťourat, kde je ten ruský vliv. A našel se, první kancelář pro svou stranu měl Klaus pronajatou v budově, kterou vlastnil Rus. Ruská stopa odhalena, Klaus je démon. A on démon je, vždyť si na chvíli pronajal kancelář od Rusa. Je to nálepka? Nebo odhalení? Je to snaha o diskreditaci? Nebo hrdinná práce novinářů, kteří informaci vyšťourali? Kdo určí nestrannou definici? Stejní novináři, kteří pasou po tom, aby Klause jakkoliv spojili s těmi ‘zlými‘? A kteří jsou teď ti zlí? Oceánie, Eurasie nebo Eastasie (země z románu 1984 Georga Orwella, který na nich ilustroval, že tyran pro část své tyranie potřebuje nepřítele… a tak si ho prostě vytvoří)?

Kdo dostane podporu?

A tak stojíme před skutečností, že peníze z Evropské komise (čti od daňových poplatníků členských zemí) půjdou s největší pravděpodobností prostě na mediální projekty, které mají ten správný názor, v jehož středobodu je Evropská unie vymalovaná jako jediná možná cesta budoucnosti pro každého z nás. Bakalova Ekonomia? První v řadě. Musí přeci mít z čeho vařit tu svou protidezinformační polívčičku. Jandovy Evropské hodnoty? Hrňte to tam.

Nejde prostě nechat lidi, ať si z guláše politických i společenských postojů vytvarují ten svůj vlastní postoj? Nestojí právě na tom svobodná společnost? Ve Velké Británii po Brexitu neskončila demokracie, nestala se satelitem Ruska ani Číny. Blbounů je tam v politice dost, ale v tom se Británie nikterak neliší od zbytku světa. Paní Jourová, jděte dělat něco užitečnějšího.

 

Vložil: Štěpán Cháb