Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

„Král šmejdů“, německá firma Beck, to zabalila a odchází z Česka. Ale co ty ostatní? Předčasné volby totiž…

23.08.2013
„Král šmejdů“, německá firma Beck, to zabalila a odchází z Česka. Ale co ty ostatní?  Předčasné volby totiž…

Autor: Martin Horký MAFRA/Profimedia.cz

Popisek: Režisérka dokumentu o praktikách prodejních předváděcích akcí Šmejdi Silvie Dymáková

Největší „šmejd“ šmejdů, jak se organizátorům předváděcích akcí v posledních měsících říká, odchází z České republiky. Německý podnikatel Jens Beckhäuser, který napálil několik tisíc českých seniorů, prodal svůj podíl ve firmách Beck Europe ?i Beck Reisen, a to z jednoho jediného důvodu – negativní kampaň ?v médiích.

Tu rozpoutal celovečerní film režisérky Sylvie Dymákové, která v něm upozornila na nekalé praktiky předváděčů. Ukázala i příběhy nešťastných seniorů, kteří zaplatili vysoké částky za zboží, které vůbec nechtěli. „Vnímám to jako velký úspěch nejenom dokumentu Šmejdi, ale i všech médií, která ukázala velkou moc v boji  za dobrou věc, jakou je ochrana seniorů. Přes 20 let u nás předváděcí akce nekontrolovatelně bujely, ale snaha legislativně něco změnit tady nebyla,“ řekla Deníku režisérka filmu Silvie Dymáková.

Přestože odchod německého podnikatele může být podle ní jen na oko, stovky menších firem dostaly velký signál. „Král byl oslaben a předváděcí byznys dostal velkou ránu. I pro ostatní by to měl být vzkaz, že takhle dál ne,“ dodává.

Dokument popisoval právě předváděčky firmy Beck

Převážná část záběrů v dokumentu z předváděček jsou pořízené právě na akcích firmy Beck. Negativní zkušenost s ní na konci května Klatovskému Deníku popsala paní Radka. „Maminka spolu s dalšími kamarádkami s nimi dříve jezdila na výlety, které pořádali. Psychologickým nátlakem ji donutili ke koupi vysavačů, hrnců a podobně. Když se ptala, jestli to bude opravdu stát tolik a tolik, tak jí to odkývali, a když pak zboží přišlo, bylo vše úplně jinak. Neměli jsme žádnou šanci ?s tím něco udělat, protože jejich smlouvy se nedaly napadnout,“ smutně vypráví.

Firmy skupiny Beck byly už několikrát v hledáčku České obchodní inspekce, jen letos jim inspektoři uložili šest pokut v celkové výši 1,37 milionu korun. V prvním pololetí roku inspekce pořadatelům těchto akcí uložila 84 pokut ?v celkové výši 11,2 milionu korun, porušení zákona inspektoři zjistili u 80 procent z 218 kontrolovaných akcí.

Zákon proti šmejdům, co s ním bude?

Do konce se ještě musí dotáhnout tzv. zákon proti šmejdům, který připravil bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Novelu ?o ochraně spotřebitele vláda schválila, odhlasovat ji ale nestihli poslanci, protože se rozpustili. Zatím tedy není jasné, co bude dál.

Podle novely by pořadatelé těchto akcí České obchodní inspekci museli dopředu hlásit datum a místo konání, časový harmonogram a zboží, které budou nabízet. Stejné údaje by musely  být také na letácích, které na akce zvou veřejnost. Za porušení by hrozila až pětimilionová pokuta.


„Pokračovat by měl i morální apel na veřejnost. Lidé netuší, jakou mají moc. Sami totiž  můžou rozhodnout, že tohle tady nechtějí,“ dodává Dymáková. Společnost Beck International bude nadále zpracovávat pouze reklamace, poskytnuté garance a ostatní platné smlouvy s klienty.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace