Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

EU jako neschopný a zbytečný úřednický moloch ve zkoušce koronvirem propadla. Komentář Pavla Přeučila

16.03.2020
EU jako neschopný a zbytečný úřednický moloch ve zkoušce koronvirem propadla. Komentář Pavla Přeučila

Foto: Twitter

Popisek: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen

Tak jsme dostali pořádný sprdunk od paní Ursuly von der Leyen za to, že si chráníme hranice před koronavirem, a dokonce nám pohrozila, že budeme muset nést následky. Zda to bude veřejné bičování naší vlády, nebo 'jen' sankce, už neřekla. Už minulý týden nás sprdla za to, že jsme zakázali vývoz roušek a respirátorů. Paní Uršula, připomínající spíše Ufňukanou Uršulu z Harryho Pottera, nám vytýká, že omezujeme volný pohyb lidí a zboží. To je jediné, na co se tahle dáma zmohla ve svém pátečním vystoupení.

Pardon, ještě se věnovala ekonomice a přislíbila blíže nespecifikovaných 30 miliard na pomoc v boji proti koronaviru. Pokud budou rozdělovány podobnou byrokratickou mašinérií jako dotace, polovina Evropa zatím vymře. Jejím dalším moudrem bylo, že státy unie se nebudou muset vázat platnou výší rozpočtového schodku, přestože už dnes je jasné, že to žádná země EU nemůže dodržet. Z ryze praktických opatření proti šíření viru neoznámila vůbec nic!

V dokumentech EU nanajdete nic

Pátral jsem tedy po nějakých dalších opatřeních Evropské komise, ale na stránce https://ec.europa.eu/health/coronavirus_cs, kde by měla být praktická opatření, jsem se dozvěděl jedině to, že lidé by měli nosit roušky. Evropská komise se staví proti uzavírání hranic, jak to učinilo Česko. Úplné uzavírky hranic prý narušují životy lidí a volný přeshraniční obchod. Brusel podle ní dává přednost pouze zdravotním kontrolám na hranicích, pro které připraví společnou unijní strategii. Kdy, to už nám neprozradili. Komise je podle ní v kontaktu se členskými zeměmi a chce je přesvědčit, aby volily „přiměřená opatření.“ Pokud si to přeložíme, paní Ursula chce mít otevřené hranice, aby se nám tu mohly toulat tisíce nakažených, ale hlavně, aby se udržel volný pohyb.

O koordinaci se nám může jen zdát

Paní Ursula si asi nevšimla, že o svých hranicích uvnitř Schengenu si může dosud každý stát rozhodovat podle svého uvážení, i když jen na 30 dní. O nějaké koordinaci společného postupu nepadlo ani slovo, i když na pátečním jednání v Bruselu to požadovalo hned několik ministrů vnitra, kteří se jej zúčastnili. Ursule von der Leyen nejspíš nedochází, že životy lidí a jejich bezpečnost jsou prvořadým úkolem vlády každého státu, a nějaké regule jsou v takto krizových situacích naprostým nesmyslem. Vzácné je, že u nás Leyenové výroky odsoudil nejen premiér Babiš, ale i politici napříč politickými stranami včetně opozice.

Státy si musí poradit samy

Zástupci vlád EU se sešli, poté co se Česko rozhodlo uzavřít své hranice a naše vláda vyhlásila stav nouze. Von der Leyen si asi nevšimla, že své hranice neuzavřelo pouze Česko, ale následují jej další evropské země Schengenského prostoru. Celá tato situace nám dostatečně ukazuje, že paní Leyen a vůbec celá EU nikdy neměla a dosud nemá žádný krizový plán pro podobné situace. Ukázala v celé nahotě neschopnost Bruselu okamžitě reagovat a koordinovat společný postup. Kritizovat pak státy, že dělají opatření v rámci ochrany zdraví svých obyvatel, se mi zdá jako nebetyčná pitomost a hrubá arogance.

V EU zkrátka žádná koordinace neexistuje. Otevřeně to na zasedání definoval chorvatský ministr vnitra Davor Božanović, jehož země nyní Radě EU předsedá. „Tato krize ukazuje, že EU by měla mít systém, který by umožnil reagovat koordinovaněji. Pokud bychom jednali jednotně, bylo by to pro nás všechny lepší,“ uvedl Božanović. Na dotaz, zda jsou česká opatření na hranicích přiměřená, řekl, že kroky žádného konkrétního státu nebude kritizovat.

A budou další komise

Leyenové neuvěřitelné prohlášení přišlo jen pár dní po společné videokonferenci premiérů a prezidentů zemí EU, kteří se podle premiéra Andreje Babiše dohodli na koordinaci postupu v boji proti koronaviru a na tom, že všechny země by měly mít stejná opatření. EU nás například zkritizovalo za onen zákaz vývozu respirátorů, ale nikdo z tamějších byrokratů nezvedl zadek, aby bouchl do stolu a prohlásil, že je unie zajistí koordinovaně a v dostatečném množství pro každý stát. Vzkaz je jasný: starejte se, vazalové, sami o sebe, my máme jiné starosti, musíme zkontrolovat, jak trpí ubozí migranti na turecko-řeckých hranicích. Teprve v těchto dnech se prý chystá Evropská komise zřídit mezinárodní tým epidemiologů a virologů, aby jí radil v dalším postupu v průběhu epidemie. A tak se ptám, není to trochu pozdě, a navíc málo v době, kdy například v Itálii umírá téměř 300 lidí denně?

Probudili se ze zimního spánku?

První vlaštovka přichází v podobě oznámení Evropské komise, že připravuje spuštění nového systému společných nákupů zdravotnického vybavení, a to zejména roušek. Do programu se zatím zapojilo dvacet zemí včetně Česka a příští týden by měla Komise mít na stole první výsledky této iniciativy. Zároveň již připravuje druhou výzvu ke společnému nákupu respirátorů. Od vypuknutí nákazy v Číně uplynuly téměř tři měsíce a teprve nyní chystá Brusel první kroky. Opravdu neuvěřitelně akční orgán!

Nové ‘rouškové‘ komisi mají členské státy hlásit své zásoby roušek a dalších zdravotnických pomůcek. Zajímalo by mne zaprvé, kde je chce Brusel sehnat, když už jsou nedostatkovým zbožím na celém světě, a za druhé, co bude s rouškami dělat a jak je přerozdělovat. Není divu, že na tuhle nesmyslnou žádost, která přichází vyloženě s křížkem po funuse, řada zemí neodpověděla a jiné řekly, že se tímto problémem zabývá armáda a z ryze bezpečnostních důvodů to nebudou sdělovat, protože je to součástí národní bezpečnosti.

Podivná solidarita

Když vyhlásilo zákaz vývozu roušek a respirátorů Česko a současně i Německo, zdůvodnil to náš ministr zahraničí zcela rozumně: „Chceme cílit na to, aby tu nefungovali nějací překupníci, kteří obchodují se strachem. Je obrovská poptávka a my musíme zajistit ochranu pro české zdravotníky.“ Ostře na to reagovala například belgická ministryně zdravotnictví Maggie de Block: „Myslím, že bychom měli ukázat svou solidaritu, například při sdílení ochranných materiálů,“ uvedla de Block a stejně se vyjádřil i nizozemský ministr zdravotnictví Bruno Bruins, podle kterého je solidarita nezbytná obzvláště v době, kdy je materiálů nedostatek. „Chápu, že některé země přijímají národní opatření, aby ochránily své vlastní zásoby. Myslím si však, že taková opatření neřeší ten stávající nedostatek, kterému celá Evropa čelí,“ uvedl.

Bude EU znárodňovat?

Ano, pokud bychom měli plné sklady roušek a respirátorů, byly naplněny potřeby nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, pracovníků sociálních služeb a nakonec všech našich občanů, mohli bychom o určitém uvolnění zásob uvažovat. My stejně jako většina dalších evropských států jsme však v situaci, kdy se každý respirátor vyvažuje málem zlatem.

Evropský komisař pro řešení krizí Janez Lenarčič záležitost komentoval tím, že pokud budou opatření ve prospěch jednoho státu na úkor druhého, narušuje to podle něj solidaritu, která by měla fungovat tak, aby zdravotnické pomůcky byly přesměrovávány tam, kde jsou skutečně potřeba. To je fakt rada nad zlato. Která z evropských zemí dnes potřebuje tyto ochranné pomůcky více a která méně? Bude o tom rozhodovat nějaká úřednická komise, která jednoduše zabaví třeba Česku zbylé zásoby a pošle je do Itálie nebo Španělska?

Kritika všechno nevyřeší

Úlohou Komise je především podporovat členské státy při řešení krize a vydávat doporučení ohledně společného postupu. Děje se to? Zatím ne, zatím slyšíme pouze kritiky. Jak chce EU postupy ke zvládnutí této krize řešit koordinovaně, když to nedokáže ani taková země, jako je Německo. Tam si každý spolkový stát dělá zcela nekoordinovaně, co chce, a kdysi tak pořádkumilovná země je v naprostém chaosu. Už se ani nedivím prohlášení Angely Merkelové, že počítá s tím, že se nakazí až 70 procent Němců. Naštěstí se zatím nezmínila, s kolika mrtvými počítá.

Krizi řeší 5, slovy pět lidí!

Pokud vás to zajímá, tak Evropská komise zatím učinila v prevenci a potlačování virové pandemie jediný krok. Ustavila tým pro koordinaci reakce na politické úrovni, který se skládá z pěti komisařů, odpovědných za politické oblasti, které jsou situací nejvíce zasaženy. Ano, čtete dobře. Pět komisařů má na starosti vyřešení celé krize, přestože bruselský moloch čítá 54 000 zaměstnanců a jen Evropská komise jich má více než 32 000.

Těch pět lidí má tedy všechno řídit, všechno koordinovat, přičemž zdravotní otázky má v komisi na starosti jediná dáma, jistá Stella Kyriakides. Další členové komise zodpovídají například za otázku hranic, makroekonomické aspekty či za problematiku mobility. Docela bomba, ne? Zároveň se konají mimořádná zasedání skupiny COREPER II, jak se koordinační skupina nazývá. Ta naposledy zasedla 11. března, další zasedání jsou naplánována na 18. března a 20. března, tedy v odstupech, během kterých přibydou v Evropě tisíce mrtvých.

EU, spolek neschopných

Zkrátka a dobře, Brusel, přestože měl jedinečnou možnost ukázat svou akceschopnost za krizové situace, nám předvedl úplný opak. Ze všech dosavadních výstupů očividně čiší naprostá bezradnost, amatérismus a nekoordinovanost. Ufňukaná Ursula roní slzy nad migranty, kteří trpí kdesi v Turecku, ale mrtví, přibývající v Evropě, už ji nezajímají. Hlavně dodržovat unijní zákony, ať se děje co se děje. EU se pak nemůže divit, že státy EU berou rozhodnutí do svých rukou, i když vědí, že mnohdy porušují evropské zákony. Nic nemohlo lépe ukázat neschopnost EU se v takovéto situaci nejen orientovat, ale dokonce ji řešit. 

 

Pavel Přeučil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace