Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Divokým Sečuanem s Mistrem padající rýže. S cestovatelem Milošem Beranem pošesté do Číny

14.03.2020
Divokým Sečuanem s Mistrem padající rýže. S cestovatelem Milošem Beranem pošesté do Číny

Foto: Miloš Beran

Popisek: Buddhistická stúpa v národním parku Siguniang

FOTOREPORTÁŽ Po návštěvě jižní autonomní oblasti Guangxi jsem se přesunul do Chengdu (Čcheng-tu), hlavního města provincie Sečuan. Město je staré asi 2500 let. První zmínky o něm jsou v kronikách dynastie Han (Chan; 25–220 n.l.), kde se o něm mluví v souvislosti s obchodními cestami na západ jako o ´městě brokátu´. Dnes se jedná o páté největší město Číny a jedno z nejmodernějších a nejdynamičtěji se rozvíjejících čínských měst.

Jednou z hlavních atrakcí je činný buddhistický klášter Wenshu (Wen-šu), pocházející z doby dynastie Tang. Mým cílem byla návštěva dvou národních přírodních parků v této provincii. Tento díl seriálu bude věnován návštěvě národního parku Siguniang, nacházejícímu se přibližně 220 kilometrů západně od Chengdu.

Hora čtyř sester

Tento národní park je součástí pohoří Qionglai, jednoho z vedlejších horských pásem himálajského řetězce. Hora Siguniang, nacházející se ve stejnojmenném parku, je s výškou 6250 metrů nejvyšším vrcholem tohoto pohoří. Siguniangshan znamená v překladu Hora čtyř sester, nebo také Hora čtyř panen. Běžně přístupná jsou tři údolí, Changping, Haizi a Shuangqiao. Pouze to třetí z údolí má dlážděné cesty a je také nejvíce navštěvováno. V prvním i druhém údolí, které nejsou přístupná pro motorová vozidla a nacházejí se ve výšce nad 4000 metrů, se můžete pohybovat prakticky úplně sami. To je v Číně dnes již opravdový luxus.

Zvolil jsem si ubytování v tibetském městečku Rilong. Autobusy, projíždějící kolem Rilongu, odjíždějí z autobusového nádraží Chengdu Chadianzi každý den. Cílovou stanicí je Danba nebo Xiaojin. Ve vrcholové sezóně se můžete do národního parku dostat také z nádraží Xinnnamen. Cesta je poměrně náročná a trvá sedm až devět hodin. Na angličtinu nebo jiné cizí jazyky zde můžete klidně zapomenout. Autobus šplhá nádhernou krajinou přes horské průsmyky. Při vjezdu do tibetské enklávy se připravte na povinnou policejní pasovou kontrolu.

Chlapci nevydrželi

Řidič autobusu mě naštěstí včas upozornil, kdy vystoupit. Do Rilongu mě z průsmyku odvezl mikrobus. Hned po příjezdu mě oslovili dva studenti a srozumitelnou angličtinou se mě zeptali, jestli se k nim nechci připojit a udělat s nimi následující dny nějaký přechod pohoří. Stan mají a spacák mi seženou. Nakonec jim to však místní rozmluvili kvůli rozvodněným potokům. Ale domluvili jsme se následující den na společné horské túře a pomohli mi najít ubytování v jednom z místních domů. Až později mě napadlo, že chlapci měli možná za úkol nenápadně sledovat moje aktivity v oblasti. Ale každopádně byli docela fajn.

Vyrazili jsme před úsvitem a strmě stupali vzhůru. Měli jsme krásné počasí a krajina je zde opravdu nádherná. Cestou jsme míjeli tibetské buddhistické stúpy. Problém nastal až cestou zpátky, kdy chlapci začali ve výšce přes 4500 metrů najednou ztrácet síly. Rychle jsem pochopil, že pokud na ně budu neustále čekat, nestihnu sestoupit do vesnice za světla. Dopadlo to tak, že jsem je musel zanechat na místě. Ale situace nebyla zase tak dramatická, opodál se nacházel obytný dům, tak jsem se s nimi domluvil, že se mohou na noc skrýt tam. Večerní scenérie však byla opravdu nádherná.

Čínský rocker

Po sestupu do vesnice už mě hledali mí hostitelé s dodávkou. K mému překvapení měli s sebou také moji krosnu a posunkovou řečí mi naznačili, že mě musí z domu vystěhovat. Později jsem se dozvěděl důvod, měli obavu z místní policie. Ale převezli mě do hostelu s názvem Icedrock Guesthouse, který provozuje výjimečná osobnost. Jedná se o Číňana, pocházejícího z Xi´anu, který se tu před lety zabydlel. Je to rockový muzikant s velkou sbírkou rockové hudby, buddhista a horský vůdce. Mluví výbornou angličtinou, vlastní pražírnu kávy a dům obývá se třemi psy. V Číně něco jako zjevení.

Rychle jsme spřátelili. K mému překvapení jsem večer u baru objevil pohlednici „Pozdrav z Valašské zimy“. Měl tu totiž přede mnou již na návštěvě moravské horolezce. Dozvěděl jsem se od něj mnoho o místních poměrech. Udělal mi také přednášku o podstatě čínského znakového písma. Když zapsal foneticky moje křestní jméno Miloš, dozvěděl jsem se, že znaky znamenají Mistr padající rýže.

 

Scenérie národního parku Siguniang

Scenérie národního parku Siguniang

 

Stúpy v národním parku Siguniang

Stúpy v národním parku Siguniang

 

Národní park Siguniang před západem slunce

Národní park Siguniang před západem slunce

 

Údolí Shuangqiao

Údolí Shuangqiao

 

Horský dům v údolí Shuangqiao

Horský dům v údolí Shuangqiao

 

Miloš Beran

 

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace