Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak hlavně, aby šlapala ekonomika. Kvůli koronaviru se však sny o volném pohybu osob a zboží hroutí

11.03.2020
Tak hlavně, aby šlapala ekonomika. Kvůli koronaviru se však sny o volném pohybu osob a zboží hroutí

Autor: Facebook

Popisek: Oslavy čínského nového roku v severoitalském Miláně

I když se politici napříč státy a kontinenty snaží v době celosvětově se šířícího koronaviru ubezpečovat občany, že dělají vše pro jejich zdraví a blaho, z jejich stanovisek je naprosto evidentní, že jim leží na srdci spíše byznys. Česká vláda sice hned zkraje týdne zakázala všechny kulturní, sportovní a společenské akce s účastí přesahující sto lidí, ale premiér Babiš se zároveň nechal slyšet, že chce, aby lidi chodili do práce a ekonomika šlapala. Přitom je právě ona s velkou mírou pravděpodobnosti za šíření nákazy odpovědná.

Stačil výskyt jednoho nového viru a politická mantra o nutnosti volného pohybu a osob, v jejímž důsledku se nezodpovědně začaly rušit hranice, bere za své. Navzdory mediální explozi, kterou koronavir vyvolal, se o tom však téměř nikde nepíše a nemluví. Odborníci přitom již léta upozorňují na stinné stránky změn klimatu (které fatálně ovlivňuje průmyslová výroba) a globalizace. Ty mimo jiné přispívají k celosvětovému šíření nákaz, jejich načasování a intenzitě. A právě koronavirus je toho názorným příkladem. 

Čínská expanze

Zatímco český premiér velmi nekorektně peskuje Itálii, jako by právě tato země zavinila vznik nové, celosvětově se šířící epidemie, stranou ponechává to podstatné. A sice, že se nebezpečný vir na italské území dostal právě kvůli neustále rostoucímu pohybu osob a zboží. Výskyt této nákazy se v Evropě kryje s letošními oslavami čínského nového roku, kdy se na starém kontinentě zdržovalo obrovské množství čínských turistů. Je mimo jakoukoliv pochybnost, že právě oni zavlekli koronavir nejen do Evropy. Poprvé se virus dostal do Itálie koncem ledna, kdy byl testován u dvou čínských turistů v Římě.

 

Nová hedvábná stezka

Existuje ovšem ještě jedna zajímavá souvislost. Ohnisko nákazy se koncentruje v severní Itálii, kde čínští podnikatelé ovládli tisíce textilních továren a vytvořili zde celé čínské čtvrti. Například v Miláně dosahuje počet obyvatel Chinatownu více než dvacet tisíc osob. V době oslav nového roku tam zamířilo značné množství jejich příbuzných, nebo se naopak do Itálie vrátili z Číny ti, co odjeli slavit do své vlasti. Ostatně, Itálie se hodně angažuje i v projektu tzv. nové Hedvábné stezky a k nelibosti západních partnerů loni podepsala s Čínou dohodu o účasti na tomto kontroverzním projektu. A to přesto, že před čínským vlivem v Evropě varoval i francouzský prezident Emmanuel Macron. Dokonce i samotný ministr vnitra Salvini, známý svými proti migračními postoji, v té době hlasitě upozorňoval, že se Čína snaží kolonizovat italské trhy. Jako projev protestu se odmítl zúčastnit státní večeře, pořádané na počest čínského prezidenta. Přesto se však Itálie stala jedinou zemí G 7, otevřeně podporující Čínu. Svoji negativní roli v šíření nového viru sehrál i fakt, že z čínských přístavů míří do těch italských obří kontejnerové lodě.

 

Fabrika světa

Orientace některých zemí na Čínu, která se kvůli chamtivosti mnoha tuzemských i zahraničních firem stala fabrikou světa, se vymstila i v případě fatálního nedostatku roušek a respirátorů. Teprve nebezpečná nákaza prozradila, že se většinou vyrábějí v této asijské velmoci, a ta zakázala autoritativně jejich vývoz. Všimněte si, že kdykoliv dostanou představitelé státních orgánů a institucí dotaz na nedostatek roušek či respirátorů, obratně řeč odvedou jinam nebo teprve slibují, že je brzy dodají do nemocnic a lékařských ordinací.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace