Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bouchněte už konečně do stolu, jinak připravujete živnou půdu pro další Hitlery. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.03.2020
Bouchněte už konečně do stolu, jinak připravujete živnou půdu pro další Hitlery. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube / repro

Popisek: Erdogan, principál současné krize, a Ursula von der Leyen. Jednání plné úsměvů...

S napětím jsem čekal, co vzejde z jednání mezi tureckým sultánem Erdoganem a vedením Evropské unie. Indicie tak trochu napovídaly, že se migrační politika unie mění k rozumnějšímu přístupu. Řecko po pěti letech zjistilo, že hranice se dají také uzavřít, ne pouze otevřít, Erdogan zcela nepokrytě vydíral unii, přičemž na zvýšeném přísunu migrantů ze Sýrie nese největší vinu Turecko, které podporuje islamistické bojovníky v Idlíbu, ti se v oblasti střetávají se syrskou armádou.

Na Řecko se z vedení unie nesnesla vlna kritiky za obranu hranic, jako kdysi na Orbána. Naopak, předsedkyně Evropské komise von der Leyenová řecký přístup pochválila. Mírně, ale přeci. Díky tomu šlo s nadějí očekávat, že jednání s Erdoganem bude ukázkou síly Evropské unie. Bouchla von der Leyenová do stolu?

Přecpané uprchlické tábory? Ani omylem

Je nutno ukázat na to, jak si migranti v Turecku vedou. Díky médiím se můžeme domnívat, že všechny tři miliony migrantů v Turecku se tísní v uprchlických táborech, nemají co jíst, co pít a ani proč žít. V uprchlických táborech ovšem žijí jen 2 % migrantů. Zbytek žije ve městech, v příměstských oblastech, pracují, nakupují, baví se, jejich děti tam chodí do škol. A, to je důležité, do turecké společnosti se integrují mnohem, mnohem lépe, než by se integrovali do té naší. Důvod je logický – Turecko jede na systému proroka Mohameda stejně jako země původu všech migrantů.

Kdyby se Slovensko ocitlo v občanské válce, byli bychom první zemí, kam by směřovaly zástupy slovenských migrantů. Troufám si tvrdit, že by u nás nikdo neřekl ani popel. Rozhodně by nekřičel přes celý svět, že si ostatní země mají Slováky přerozdělit, protože je tu nechceme. Slováci jsou nám kulturně nejbližší, ubytovali bychom je jako soused souseda, kterému shořel dům. Logicky, že. Jsou to bratia. Ale obdobně, i když ne tak emočně angažovaně, na tom jsou migranti v Turecku. Kulturně i nábožensky blízcí sousedi, kterým chytil dům. Proč se jich chce Turek zbavit? No protože je to báječná páka na Evropskou unii a upevňování Erdoganovy důležitosti.

Jednání s Erdoganem

A tak jsme se dočkali toho, že Erdogan zavítal do Bruselu. Dostal přes prsty za to, že porušil dohodu? Dostal přes prsty za vyhrůžky? Dostal přes prsty za okupaci v Sýrii? Dostal přes prsty za situaci na řecko-tureckých hranicích? Nedostal. Nikdo, snad krom Erdogana, si do stolu nebouchl. Erdogan je kámoš, dohoda, kterou Turek porušil, je platná, jedeme dál, močálem černým. To je parafrázované vyjádření von der Leyenové, která nás všechny při jednání zastupovala. A to s vědomím toho, co se děje na řecko-tureckých hranicích.

Ale ono by to jedno rázné bouchnutí do stolu skutečně potřebovalo. Kdyby se stalo něco obdobného na hranicích Mexika a USA, Trump by Mexiko začal ekonomicky likvidovat do jednoho dne. Evropská unie ovšem na problém jde hezky byrokraticky, to znamená bez jakéhokoliv náznaku silové politiky, která je někdy také potřeba. Sankce na Turecko? Ale kdeže, jen se Turecku zvýší apanáž, aby zase na rok ztichlo. Nějaké výraznější vyjádření skrze tureckou invazi v Sýrii? Ne, ne, uděláme tiskovku, kde lidu oznámíme, že Erdogan je dobrý člověk. To se pak ale nemůžeme divit, že Turek zase poruší dohodu. Potřebuje přeci prachy na zbrojení.

Silová politika

Jestliže Evropská unie neukáže trochu silnější politiku vůči Turecku, jestliže se sem začne zase hrnout migrační vlna, budou mít lidé ve všech členských státech tendence hodit to při volbách nějaké ne příliš sympatické straně, která půjde na řešení problému s nadšením Hitlera. Jedna migrační vlna a politika Evropy se začne přepisovat. Vedení unie by mělo jednat s vědomím právě tohoto.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace