Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tajemství nesmrtelnosti v Huashanu. Jediný chybný krok znamená pád do propasti. S cestovatelem Milošem Beranem popáté do Číny

08.03.2020
Tajemství nesmrtelnosti v Huashanu. Jediný chybný krok znamená pád do propasti. S cestovatelem Milošem Beranem popáté do Číny

Foto: Miloš Beran

Popisek: Miloš Beran to tajemství objevil - každopádně přežil...

FOTOREPORTÁŽ Začíná to tak trochu vypadat, že náš ´cestovatel´ jinam než do Číny nedojel. Není to pravda, dostal se třeba až do Patagonie, ale na to si ještě chvilku počkejme. Čína je totiž obrovská země, kde je toho hodně k vidění. „V roce 2013 jsem navštívil čínský Xi´an. Z Xi´anu jsem dále pokračoval směrem na jih do autonomní oblasti Guangxi a celý pobyt jsem zakončil v nádherných a divokých přírodních parcích provincie Sichuan. Dnešní díl bude proto věnován Xi´anu, posvátné hoře taoismu Huashan, která se nachází nedaleko Xi´anu, tradičním rýžovým plantážím a jedné z nejslavnějších čínských scenérií v okolí řeky Li v oblasti Guangxi,“ píše Miloš Beran a pokračuje…

Xi´an (Si-an) je hlavním městem středočínské provincie Shaanxi, které obývá 6,6 milionu obyvatel. Během 4000 let bylo sídelním městem 11 čínských dynastií a vrcholného rozkvětu dosáhlo za vlády dynastie Tang. Nachází se zde stovky historických památek. Xi´an se může pochlubit téměř neporušenými hradbami, které obklopují centrum města a vytvářejí obdélník o obvodu 14 kilometrů. Dvanáct metrů vysoké hradby byly vybudovány ve čtrnáctém století. Na opevnění je možné vystoupat na několika místech a celý okruh lze absolvovat třeba na vypůjčeném kole. Nelze samozřejmě také opomenout světově proslulou terakotovou armádu, která se nachází nedaleko od města.

Posvátná hora taoistů

Posvátná hora Huashan je dnes již dobře přístupná z města Xi'an (120 km), cesta vysokorychlostním vlakem trvá 30-40 minut. Jedná se o jedno z nejposvátnějších míst taoismu. Má celkem pět vrcholů, z dálky tak může připomínat květinu, a proto také její název znamená v čínštině květinová hora. Nejvyšší vrchol pohoří má výšku více než 2100 metrů a nejnižší kolem 1600 metrů. Kromě lanovky se lze na horu dostat po staré přístupové cestě, která se táhne někdy pěkně prudce průrvami na vrchol téměř kolmé skály. Na každém z vrcholů stojí jeden taoistický chrám a celá hora je poseta různými symboly z bohaté taoistické tradice. Taoistické svatyně jsou osazené jako orlí hnízda na ostrých hřebenech a výběžcích skal.

Pokud se počítáte k příznivcům adrenalinových zážitků, nemůžete si nechat ujít místní slavnou ferratu. Tato úzká pěšina byla do skalního masivu vytesána před více než 700 lety poustevníky, kteří se rozhodli v Huashanu hledat tajemství nesmrtelnosti. Jediný chybný krok znamenal pád do hlubokého údolí a jistou smrt. Do roku 2008 si tato ferrata údajně vyžádala mnoho životů dobrodruhů, kteří přecenili své síly. Před letními olympijskými hrami v roce 2008 čínské úřady nechaly na stezku instalovat dodatečné jistící prvky v podobě dalších řetězů a ocelových lan pro upevnění karabin. I v dnešní době však chodník zvyšuje adrenalin. Pohybujete se po 30 centimetrů úzké lávce z dřevěných planěk nad téměř kolmým srázem do propasti. Po skončení lávky cesta pokračuje po stupíncích, vytesaných v téměř kolmé skalní stěně. Odměnou na konci cesty vám bude maličký jeskynní chrám.    

Rýžové terasy a rybaření s kormorány

Dalším mým cílem byly rýžové terasy Longsheng, nebo také Longji. Nachází se asi 100 kilometrů od města Guilin, v autonomní oblasti Guangxi. Rýže se na terasách pěstuje na jižních svazích v nadmořské výšce 600-800 metrů. První rýžové terasy se začaly budovat před 800 lety a tradice pěstování rýže stále trvá. Jedná se o poměrně rozlehlou oblast, kde je klidně možno strávit i několik dní. Terasy jsou zachovány v původním stavu. Jedná se vlastně o malé zdi z cihel, které jsou následně překryty hlínou. Mezi políčky je vypracován důmyslný systém zavlažování. Voda po dosažení požadované výšky cca 10 cm odtéká do nižších pater. V oblasti se nachází několik půvabných, relativně dobře zachovalých dřevěných vesnic v tradičním stylu, bez jakékoli moderní zástavby. Kromě toho zde najdete mnoho nádherných vyhlídek s poetickými názvy, jako je Sedm hvězd kolem Měsíce, nebo Devět draků a pět tygrů.

V oblasti Guangxi je také další známá turistická atrakce, řeka Li.  Jedná se o jednu z nejslavnějších čínských scenérií. Podél 83 km dlouhého úseku mezi Guilinem a Jang-šuo, v němž řeka protéká krasovou oblastí, se k nebi vypínají kuželovité vápencové kopce, tzv. mogoty. Vše je obvykle lehce zahaleno v mlze. S řekou se často spojuje tradiční rybaření z bambusových virů s pomocí ochočených kormoránů. Krajina stovky let inspiruje tradiční krajinomalbu, a dostala se i na čínskou bankovku.

 

Hradby Xi´anu

 

Taoistické chrámy na hoře Huanshan

 

Nosič na hoře Huanshan

 

Ferrata na hoře Huanshan

 

Longji - rýžové terasy

 

Typický dřevěný dům v oblasti Longji

 

Typická scenérie z krasové oblasti řeky Li

 

Vesničanka z okolí řeky Li

 

Městečko Jang-šuo

 

 

 

 

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace