Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Smečně nestraší jen výmoly na silnicích, ale i hladoví draci, kteří pasou po mladých slečnách. S poutníkem za Bílou paní

07.03.2020
Ve Smečně nestraší jen výmoly na silnicích, ale i hladoví draci, kteří pasou po mladých slečnách. S poutníkem za Bílou paní

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zámek ve Směčně. Dříve tam žila historie, dnes tam historie dožívá

FOTO Město Smečno se zapsalo do análů řidičských brožurek jako jedno z nejhorších, co se stavu silnic týká. Na některých místech řidiči musí jet kvůli výmolům krokem, pokud nechtějí ze svého auta mít výstavní artikl na místním vrakovišti. Ale s dostatkem trpělivosti (nebo přesedláním na koně místo auta) se můžete dokodrcat až k zámku ve Smečně. Doporučujeme, při cestě s mladou slečnou, mít ji hezky v merku, aby se vám nestalo, že vám ji sežere drak. Stát se může všechno. Ve Smečně ano.

Jsou tu totiž dvě události, které k sežrání mladých slečen přímo nabádají. Ta první je svým způsobem nevinná a nemůže se fakticky promítnout do současnosti. Na místním hradě žil totiž kdysi bohatý a zlý hrabě Bořita. Jeho syn Jaroslav se zamiloval do krásné Marušky ze vsi. Scházeli se po nocích, laškovali spolu, a když přišla na hradě řeč o ženění, Jaroslav nechtěl nikoho jiného, než Marušku. Zlý hrabě Bořita vypěnil a hnal se do Maruščiny roubenky. Rozčilen natolik, že by lámal skálu, křičel na Marušku, že Jaroslava nedostane a nedostane, a když už, tak jedině pod podmínkou, že donese hraběti korunku ze zlata.

 

Dračí pronásledování

Maruška, sufražetka tělem i duší, se na radu kořenářky vydala do nedalekého dračího království (pověst jistě mluví o Německu) a tam korunku ukradla drakovi. Ten se za ní hnal až na hrad ve Smečně, kde jej kořenářka začarovala a sama zmizela. Hrabě Bořita musel uznat svou porážku, předal Marušce ruku svého syna a přenechal jim své panství. Jaroslav s Maruškou korunu ze zlata prodali a za získané peníze přestavěli hrad na zámek.

 

Smečno se draky jen hemžilo

Ale to není všechno. Dračí skazky vzaly původ dávno předtím, než kameník začal opracovávat první kámen na základy hradu Smečno. To se zase stalo, a nikdo neví jak dávno, na stejném místě, kde je nyní zámek, stála tvrz a v ní bydlel drak. A jednou do roka musela mladá dívka ze Smečna jít do tvrze sloužit. Podstrojovat drakovi, uklízet mu, bavit ho, krmit. Jenže žádná dívka se z tvrze nikdy nevrátila zpátky, drak je po několika dnech sežral. Až jednoho roku přišla řada na Marjánku. Její rodiče padli na kolena a plakali, ale Marjánka se k nim sklonila a zašeptala – nebojte, za chvíli jsem zpátky – a hup, byla pryč. V tvrzi pak sloužila pečlivě drakovi a po očku ho sledovala. Všimla si, že drak si až patologicky hlídá malou zlatou korunku. Když drak usnul, Marjánka korunku sebrala. Drak v tu chvíli zkameněl.

Domov pro seniory

Drak zkameněl, ale nezmizel. Na jeho torzu vystavěli později základy hradu, takže drak ve Smečně stále je. Stačí jediné, vrátit mu jeho korunu ze zlata. A tady narážíme na jeden zásadní problém. V zámku je nyní domov pro seniory. Návštěvy povoleny jen rodinným příslušníkům, nejlépe v odpoledních hodinách (a při chřipkové epidemii nejspíš vůbec). K navrácení koruny drakovi se tak budete muset nechat v domově zaměstnat, ubytovat… a pokud vám to nedovoluje věk, zasvětit do akce seniora z vašeho okolí. Podle jistých indicií, které se nám podařilo pod pláštíkem noci zjistit, je zlatá koruna ve třetím kameni nalevo od dveří, kam služba sváží použité hygienické pleny. Stačí kámen vyvalit, vzít korunu a vrátit ji drakovi.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace