Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žebrácká opera, která skončila požárem a pětiletkou. S poutníkem za Bílou paní

01.03.2020
Žebrácká opera, která skončila požárem a pětiletkou. S poutníkem za Bílou paní

Foto: Hans Štembera

Popisek: Hrad Žebrák

FOTO Hrad Žebrák. Odkazuje svým jménem na chudáka s mističkou v ruce, který se zlomí v pase za každý halíř, který mu tam člověk hodí. Ovšem jméno nevzalo svůj původ v chudině. Jméno se odvodilo od skalního žebra, na kterém hrad nechal už v 13. století vystavět Oldřich Zajíc z Valdeka. Důvod byl jednoduchý – kolem obce Žebrák se táhla důležitá obchodní cesta z Prahy do Berouna (a obráceně, z Berouna do Prahy), hrad se tak stal důležitým bodem obchodní trasy. Ve své době si Žebrák oblíbil Karel IV. Později pak Karlův syn král Václav IV., který se pak začal v podhradí Žebráku po své smrti zjevovat, jak praví legendy.

V roce 1395 hrad Žebrák pohltily plameny. Po vyhoření se tehdejší král Václav IV. nerozhodl Žebrák opravit, ale postavit opodál zcela nový hrad. Tak vznikl hrad Točník. Hned na nedalekém kopci, co by kamenem dohodil. Od té doby význam hradu Žebrák upadal. Točník měl prý lepší místo stran obrany. V 15. století hrad Žebrák čekala rekonstrukce. Ovšem už o sto let později hrad v kronikách dominuje nikoliv jako sídlo králů, ale jako opuštěný hrad, kterému je souzen přídomek zřícenina. A tak je tomu doposud.

 

Šibenice pro našince

V dobách Václava IV. platil v království trest smrti za kdejakou lapálii. Princip lidských práv byl ještě v nedohlednu a člověk se tak mohl ocitnout pod šibenicí i za, z dnešního pohledu, bagatelní přestupky. A to se stalo jednomu potulnému zlodějíčkovi z ciziny. Byl chycen při činu, biřici jej odtáhli do hladomorny a padlo rozhodnutí, že ochutná civilizaci českého království u šibenice, která sloužila spravedlnosti hradu Žebrák. Když jej ovšem vedli na popravu, seskupili se žebráčtí obyvatelé a reptali, že šibenice má sloužit jen jim, žádným cizákům. Toho ať si oběsí v cizině.

 

Poklad Václava IV.

Poklad Václava IV. je spojený jak s hradem Točník, tak i s hradem Žebrák. Je zvláštní zjištění, že hrad Žebrák nejcitelněji poškodily dva požáry. Jeden v roce 1395 a druhý v roce 1532. Jenže s požáry srovnatelné poškození zařídili i hledači pokladů Václava IV., kteří se kolem hradů motali od té doby, co Václav IV. dokraloval a vzala si jej zubatá.

S tím se pojí i legenda o mladém chlapci. Ten, kolem svých deseti let osiřel. Klokánek ještě nebyl zaveden, dětské domovy byly hrou daleké budoucnosti, chlapec tedy žil sám v chalupě, kterou mu zanechali jeho rodiče. Žil dobře, pracoval pro místní a díky tomu přežíval. A jaký to byl klučina, o všechno se se všemi rozdělil, ač měl sám málo. Když trochu povyrostl, přišel den svatého Rufa. O tom dni se tradovalo, že lze najít poklady Václava IV. Mládenec po těžké práci ulehl na lože a upadl do hlubokého spánku. Ve snu se mu zjevil skřítek a pravil: „Dobře tě znám, již dlouho nad tebou bdím a vím, že máš srdce na správném místě. Jen takový člověk může najít poklad. Zítra navečer se vyprav na hrad a čekej na půlnoc, potom si už poradíš sám."

 

Na druhý den mládenec vyrazil na opuštěný hrad. Cestou potkal přízračnou družinu krále Václava i se samotným králem. Ten sesedl z koně a vyptával se mládence, co o něm lidé říkají. Když mu to mládenec vypověděl, celá družina se rozplynula. Když pak mládenec došel na hrad a usedl, odbila půlnoc a země se rozestoupila. Poklad Václava IV. byl odhalen. Mládenec si ovšem vzal jen pytlík se zlaťáky, byv skromným a dobrým člověkem. Pak se oženil a žil šťastně (a dobře) až do konce svých dnů.

Pětiletka

V roce 1965 byl hrad Žebrák zapsaný do seznamu kulturních památek. Tehdejší komunistický režim správně usoudil, že kulturních památek bychom si měli vážit… a šel na rekonstrukci s betonem. Hrad tak zachránili před zborcením, to bezesporu, ale dosti necitlivě s betonem zasáhli do významné kulturní památky, což jí vzalo ráz 13. století. Místo bílé paní nám tak na hradě straší betonárka z osmdesátých let.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: Kamil Fára

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace