Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Uhelná mafie proti té solární. Jděte k šípku, pubertální hysterky všeho světa a jejich marketingová oddělení. Komentář Štěpána Chába

komentář 26.02.2020
Uhelná mafie proti té solární. Jděte k šípku, pubertální hysterky všeho světa a jejich marketingová oddělení. Komentář Štěpána Chába

Foto: Washington Post / Facebook

Popisek: Naomi Seibtová, další harant, který se rozhodl zlikvidovat svět

Konzervativci z plna hrdla vykřičeli do světa, že mají také svou Gretu Thunbergovou. Je jí devatenáct, občanstvím Němka, vede si profil na YouTube a vymezuje se proti ekologickému fanatismu. Vyjadřuje odpor k migraci, chtěla by zrušit veřejnoprávní média a hlavně, tepe do ekologických aktivistů, kteří používají Gretu Thunbergovou jako bagr pro protlačení levicově zelené politiky. Nová antigreta se jmenuje Naomi Seibtová a jako mediální tvář svého boje proti větrným mlýnům si ji vyvolil americký think tank Heartland Institute. Bude jejich tváří, jejich hlasem, jejich maskotem.

To jsme to dopracovali. Veřejnou diskusi o tom, jestli nastane konec světa vinou lidské činnosti, budou určovat dvě sotva od mateřského prsu odpadlé holky. A skrze jejich existenci a slova se před našimi zraky porve solární a uhelná lobby. Kdo vyhraje? Zrušíme uhlí? Zakážeme dotace na fotovoltaiku? Není potřeba hledat konsensus mezi vědci a praxí v průmyslu, je potřeba hodit do ringu dvě holky, aby se servaly, a čekat, která z nich více zapůsobí na veřejnost. Vždyť je to otřesný koncept, který neřeší to podstatné – a tím je faktický stav životního prostředí a nabídka řešení, které je potřeba zavést. A jestli vůbec je potřeba něco takového zásadně řešit.

Výměna baronů?

Z jedné strany bude řvát sekta kolem Grety s tím, že lobby kolem obnovitelných zdrojů si bude přepočítávat, kolik tak asi kápne vyždímání populace, když se zavedou ekologické daně a budou se prosazovat ekologická řešení až do absurdit. Je účelem zaříznout uhelné barony a na jejich mrtvoly postavit solární barony? Nebo obráceně? Nešlo by to tak nějak s rozumem? Obnovitelné zdroje energie jsou výborné – když se dají tam, kde jsou skutečně efektivní. Když se ovšem nacpou všude, jejich efektivita je velmi, velmi sporadická a musí se nahradit tradiční výrobou energie. Alespoň prozatím, než se vývojem dostrkáme k vyššímu poznání a tedy lepšímu využití i nových, nám teď neznámých, obnovitelných zdrojů.

Z druhé strany bude řvát sekta kolem Naomi s tím, že uhelná lobby bude zpochybňovat výhody obnovitelných zdrojů, protože uhelní baroni chtějí rozhodně prosperovat i do budoucna. A tak se budeme z druhého tábora dozvídat, že obnovitelné zdroje jsou neekologické, neefektivní, neúčinné, zbytečné.

Nějaké rozumné řešení do budoucna?

Ne, děkujeme, my si radši vytvoříme dva nesmiřitelné názorové tábory, které se jistě časem přehoupnou k extrémismu. A místo toho, abychom skutečně racionálně konstatovali, budeme se iracionálně dohadovat, hádat, bít a nálepkovat. Už zase? Kde je v tom to ‘sapiens sapiens‘? Ve veřejné debatě jsme stěží na úrovni ‘erectus‘. To jest – vzít do rukou klacky a kameny a jít debatovat o ‘konci světa‘.

Holky z naší školky

Greta i Naomi by měly rebelovat, vzpírat se společnosti, ale ta by na ně měla hledět s jistou mírou shovívavosti, nikoliv s napětím, která z nich řekne nosnější myšlenku. Neřekne, obě totiž vycházejí z ideologie peněz a stojí za nimi kalkulující tým baronů. Ať už těch uhelných, nebo těch solárních. Navržené cesty jsou nemocné a obě dívky by se měly z veřejné diskuse odsunout někam na periferii. Teď jsou to jen aktivističtí maskoti těch, kteří chtějí z kapes lidí tahat peníze.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace