Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zámek, kde to i Bílá paní vzdala a straší tam jen dějiny. S poutníkem za Bílou paní

22.02.2020
Zámek, kde to i Bílá paní vzdala a straší tam jen dějiny. S poutníkem za Bílou paní

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zámek Veltrusy, někde tady v podzemí stále je tajná chodba

FOTO Zámek ve Veltrusech je obdobou podnikatelského baroka v četných satelitech velkých měst. Proč? Ostatní hrady a zámky mají svou historii zapsanou nejméně k dvanáctému nebo třináctému století. Za tu dobu si prošly nejen podstatnou částí našich dějin, válek i okupací, ale i tajného náboru duchů, strašidel a děsivých pověstí. Zámek Veltrusy byl postaven až v 18. století, to už byla všechna rozumná strašidla venkoncem zaměstnaná na hradech a zámcích staršího data vzniku. Na zámku ve Veltrusech tak už straší jen dějiny, které nejsou na nábor nikterak náročné, ty jsou ochotné za symbolický poplatek strašit kdekoliv.

V první polovině 18. století si Václav Antonín Chotek posteskl, že je skoro jako bezzemek, když nemá své vlastní letní sídlo. Každý šlechtic by měl mít přeci své letní sídlo. Zadal tedy architektovi Giovannimu Battistovi Alliprandimu, aby mu vyprojektoval sídlo ve Veltrusech. A bylo to skutečně letní sídlo. Svou současnou podobu získal zámek až průběhem dějin.

 

Narození nové rasy

Na zámku ve Veltrusech se za druhé světové války německá árijská rasa pokoušela oblbnout dějiny a za asistence eugenických zákonů vypěstovat nadčlověka. Na zámku probíhal program takzvaného Lebensborn. Tedy pěstování nadlidí. Mladé dívky (světlovlasé, ztepilé, modrooké) se zde v počtu vždy přibližně třiceti nechávaly oplodňovat od podobně geneticky postižených členů SS. Cílem bylo, aby se narodilo co nejvíce blond a modrookých členů nadcházející tisícileté říše, kteří by vládli světu.

 

Zajímavostí je, že program Lebensborn byl v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava provozovaný pouze na zámku ve Veltrusech. Svou práci pro tisíciletou říši dívky zabalily na přelomu let 1944 a 1945, jelikož tisíciletá říše po pěti letech křečí končila pod pásy tanků Rudé armády a západních spojenců. Svůj díl práce odvedli i Karel a Livie Chotkovi, kteří zámek Veltrusy pro takové pokusy s genetikou německým činovníkům propůjčili. Za což se jim později prezident Beneš odvděčil sepsáním svých dekretů, které donutily dva poslední členy rodu Chotků k emigraci do Západního Německa, kde bez potomků oba naposledy vydechli v roce 1970.

 

Žádná Bílá paní, ale...

Žel bohu se naší redakci nepodařila vyčenichat na zámku ve Veltrusech skutečná Bílá paní. Při prohlídce jsme se záměrně naladili na to, že se budeme bát, přesto žádné překvapení nepřišlo. Poslední horda Bílých paní holt odjela s ukončením programu Lebensborn a bez ohledu na dějinné souvislosti nejspíš odmítly na zámku strašit a místo toho se vrhly do obnovy rozbombardovaného Německa.

Ale přeci jenom je na zámku něco tajemného. Zámek ve Veltrusech je totiž propojený tajnou chodbou se zámkem v Nelahozevsi. Uvádí se, že v době, kdy ji nechal Václav Antonín Chotek budovat, nakázal v ní zazdít všechny dělníky, kteří na budování chodby pracovali. Snad aby tajný únik ze zámku neprozradili a chodba se tak nestala veřejným tajemstvím. Holt šlechta, ještě v tu dobu se mohla sem tam chovat bez ohledu na právo člověka. Chodba ovšem není vybájená, ještě za druhé světové války ji používali vojáci německé armády. Nyní je zazděná. A i když jsme prošli zámek ve Veltrusech s majzlíkem a kladivem v tlumoku, nepodařilo se nám ji odhalit.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: Kamil Fára