Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na nebezpečný bisfenol jsme upozorňovali už před třemi lety, ale marně. Teď konečně přišel zákaz

23.02.2020
Na nebezpečný bisfenol jsme upozorňovali už před třemi lety, ale marně. Teď konečně přišel zákaz

Autor: Petapixel

Popisek: Účtenky z termopapíru obsahují toxický bistenol A

Krajské listy jako jedny z mála již v roce 2017 varovaly před reálným nebezpečím, hrozící lidem, kteří musí brát do rukou toxické účtenky a stvrzenky z obchodů či dalších provozoven nebo bankomatů. Vzhledem k tomu, že podle odborníků obsahují nebezpečnou látku bisfenol A, která může nevratně poškodit zdraví dětí i dospělých, věnovali jsme se této tématice opakovaně. Avšak až dosud marně. Zatímco čeští politici vážný problém ignorují, naštěstí zasáhla Evropská komise.

Svého času jsme se například ptali i bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, co říká na skutečnost, že účtenky si musí vzít do rukou nejen dospělí zákazníci, ale i děti, pokud si jdou nakoupit například svačinu. Na naše otázky, podobně jako většina jeho kolegů v parlamentu, vůbec nereagoval. Už tehdy přitom nebezpečí plynoucí z bisfenolu A potvrdili i čeští vědci. Také oni dospěli k zjištění, že bisfenol může narušit hormonální rovnováhu, zasáhnout do reprodukčních procesů či přispívat k obezitě a kardiovaskulárním poruchám nebo poruchám imunity. Toto riziko je o to závažnější, že taková onemocnění u nás prudce narůstají.

 

Napřed děti, potom ostatní

Pod tlakem vědeckých studií museli reálná zdravotní rizika uznat i experti v evropských orgánech, a tak byla již před časem přijatá opatření zakazující používání bisfenolu A alespoň v dětských výrobcích, například hračkách či dudlících a kojeneckých lahvích. Navzdory alarmujícím studiím však bylo českým obchodníkům právě v té době povinně nařízeno používání EET, což v praxi mimo jiné znamená povinnost vydávání toxických účtenek. Značnému riziku poškození zdraví tak byli vystaveni především pracovníci prodejen, například pokladní. Jejich rukama denně projdou stovky zamořených účtenek bisfenolem. Zákazníci, co o jejich škodlivosti nemají ani ponětí, je shromažďují ve velkém, třeba s nadějí, že uspějí v tzv. účtenkové loterii. Ta se mimochodem postupně stala předmětem promyšlených podvodů.

Ticho po pěšině

Když loni na podzim EU oznámila, že od ledna 2020 zakáže používání bisfenolu A v termografických papírech, tedy také v účtenkách, stvrzenkách či jízdenkách, u nás tomu nikdo nevěnoval pozornost. Ba naopak. Finanční úřady coby přísný státní dráb neustále informují podnikatele o povinnostech týkajících se EET, o zákazu této nebezpečné chemické látky v termopapírech však zcela mlčí. Potvrdila nám to i podnikatelka Jana R. Ta o něm nic netuší a je zaskočena tím více, že si loni nakoupila celoroční zásobu kotoučků do EET pokladny. Postěžovala si, že média rozjela velkou kampaň na další vlnu EET, ale o riziku, týkajícím se nebezpečných účtenek, se nezmiňují. „Každý týden mi teď chodí sms varování, že mi končí starý EET certifikát, ale o tom zákazu termopapíru ani slovo. Jana nám také prozradila, že se obává, že jí každodenní styk s toxickým termopapírem způsobil nepříjemné zdravotní potíže. „V poslední době trpím těžkou dermatitidou na rukách, již několikrát jsem kvůli tomu byla u kožního lékaře a musím používat léky s vedlejšími účinky. Ale vždy, když jsem na dovolené, se můj stav okamžitě zlepší.“

Můžete jen získat?

Na stránkách ministerstva financí jsme se přesvědčili, že o zákazu termopapíru, dosud nedobrovolně používaném v EET pokladnách a dalších zařízeních, zde nenajdeme ani slovo. Webu zato vévodí kampaň na účtenkovou loterii s heslem:  ‘Účtenkovka. Můžete jen získat´.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace