Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vypočítavost farmaceutických firem ohrožuje pacienty. Evropě reálně hrozí nedostatek léků. Je to i otázka národní bezpečnosti

21.02.2020
Vypočítavost farmaceutických firem ohrožuje pacienty. Evropě reálně hrozí nedostatek léků. Je to i otázka národní bezpečnosti

Foto: Ilustrační foto repro

Popisek: Třetina veškerých léčiv se dnes vyrábí v Číně

Z Číny se šířící nebezpečná nákaza tzv. koronavirem přináší každý den kromě děsivých statistik o počtu nakažených a mrtvých osob i mnohé jiné znepokojivé informace. To, že se Čína stala světovou fabrikou, v níž dře levná pracovní síla, není bohužel nic nového. Avšak skutečnost, že zde vyhlášené farmaceutické firmy vyrábějí léky a do této země přesunuly již třetinu celosvětové produkce, je pro mnohé překvapením. Nyní reálně hrozí, že se k životně důležitým lékům nedostanou pacienti z Evropy, včetně těch našich.

Připouští to i samotný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten v rozhovoru pro Českou televizi nedávno prozradil, že v poslední době dochází k opakovaným výpadkům dodávek léků vyráběných v Číně, nyní především kvůli problémům souvisejících s nákazou koronavirem. „To může mít za následek, že se dodávky léčiv omezí nebo přeruší nejen do České republiky, ale i do celé EU. Je to věc, na kterou jsme chtěli upozornit i Evropskou komisi, protože je to otázka strategická i otázka národní bezpečnosti. Evropská unie by v tomto směru měla být jednotná a měla by se snažit dostat tuto výrobu léků zpátky na své území,“ uvedl ministr v Událostech. Podle něj však takový krok může trvat poměrně dlouho, v řádu měsíců. Stejně tak přiznal, že ke koncentraci výroby léků v Číně došlo především proto, že je vyvíjen tlak, aby byly co nejlevnější. Výsledkem je, že se zde vyrábí již třetina světové produkce léčiv. Například sousední Německo už je na jejich dovozu z této země zcela závislé a tamější odborníci se obávají, že by pacientům mohla chybět například antibiotika.

Pronásledování expertů

Globálním dopadem epidemie, způsobeným novým typem koronaviru, se zabývaly i nedělní Otázky Václava Moravce. Experti na situaci v Číně upozorňovali, ta ale mnoho dní nebezpečnou nákazu zamlčovala a pronásledovala ty, kteří před ní včas varovali. Teprve, když začala být situace neúnosná, přiznali vážnost situace. Také senátor Pavel Fischer je přesvědčen, že koronavirus, šířící se z Číny, představuje vážné celosvětové riziko a on sám prý vůbec nevěří číslům přicházejícím právě z Číny. Upozornil rovněž na raport Kongresu USA, v němž je celá kapitola věnována právě výrobě léků. Mimo jiné varuje, že osmdesát procent léčiv, které jsou k dispozici na americkém trhu, je vyráběna v Číně, avšak kontrola kvality je tak mizerná, že již nelze zajistit zdraví amerických občanů.

Kdo za to může?

Senátor Fischer ovšem souhlasí s tím, že to je především problém USA i Evropské unie, které si z Číny udělaly levnou fabriku a řada velkých firem tam přesunula výrobu. „Ve Spojených státech už do půl roku doporučili vrátit výrobu léků zpět,“ uvedl v OVM a dodal, že také podle jeho názoru by se to samé mělo realizovat i u nás. Ekonom Lukáš Kovanda v této souvislosti připomněl, že to není jen problematika léků, ale také různých zdravotnických pomůcek a prostředků, například rukavic či roušek. Ostatně česká firma, která v Číně vyrábí respirátory, už musí řešit problém, že tato země vyhlásila embargo na jejich vývoz a veškerou produkci si stáhla pro sebe. Avšak, namísto toho, aby tato česká firma výrobu velmi účinných respirátorů zajistila u nás, přesunula ji do Izraele.

 

Vložil: Adéla Hofmanová