Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vypočítavost farmaceutických firem ohrožuje pacienty. Evropě reálně hrozí nedostatek léků. Je to i otázka národní bezpečnosti

21.02.2020
Vypočítavost farmaceutických firem ohrožuje pacienty. Evropě reálně hrozí nedostatek léků. Je to i otázka národní bezpečnosti

Foto: Ilustrační foto repro

Popisek: Třetina veškerých léčiv se dnes vyrábí v Číně

Z Číny se šířící nebezpečná nákaza tzv. koronavirem přináší každý den kromě děsivých statistik o počtu nakažených a mrtvých osob i mnohé jiné znepokojivé informace. To, že se Čína stala světovou fabrikou, v níž dře levná pracovní síla, není bohužel nic nového. Avšak skutečnost, že zde vyhlášené farmaceutické firmy vyrábějí léky a do této země přesunuly již třetinu celosvětové produkce, je pro mnohé překvapením. Nyní reálně hrozí, že se k životně důležitým lékům nedostanou pacienti z Evropy, včetně těch našich.

Připouští to i samotný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten v rozhovoru pro Českou televizi nedávno prozradil, že v poslední době dochází k opakovaným výpadkům dodávek léků vyráběných v Číně, nyní především kvůli problémům souvisejících s nákazou koronavirem. „To může mít za následek, že se dodávky léčiv omezí nebo přeruší nejen do České republiky, ale i do celé EU. Je to věc, na kterou jsme chtěli upozornit i Evropskou komisi, protože je to otázka strategická i otázka národní bezpečnosti. Evropská unie by v tomto směru měla být jednotná a měla by se snažit dostat tuto výrobu léků zpátky na své území,“ uvedl ministr v Událostech. Podle něj však takový krok může trvat poměrně dlouho, v řádu měsíců. Stejně tak přiznal, že ke koncentraci výroby léků v Číně došlo především proto, že je vyvíjen tlak, aby byly co nejlevnější. Výsledkem je, že se zde vyrábí již třetina světové produkce léčiv. Například sousední Německo už je na jejich dovozu z této země zcela závislé a tamější odborníci se obávají, že by pacientům mohla chybět například antibiotika.

Pronásledování expertů

Globálním dopadem epidemie, způsobeným novým typem koronaviru, se zabývaly i nedělní Otázky Václava Moravce. Experti na situaci v Číně upozorňovali, ta ale mnoho dní nebezpečnou nákazu zamlčovala a pronásledovala ty, kteří před ní včas varovali. Teprve, když začala být situace neúnosná, přiznali vážnost situace. Také senátor Pavel Fischer je přesvědčen, že koronavirus, šířící se z Číny, představuje vážné celosvětové riziko a on sám prý vůbec nevěří číslům přicházejícím právě z Číny. Upozornil rovněž na raport Kongresu USA, v němž je celá kapitola věnována právě výrobě léků. Mimo jiné varuje, že osmdesát procent léčiv, které jsou k dispozici na americkém trhu, je vyráběna v Číně, avšak kontrola kvality je tak mizerná, že již nelze zajistit zdraví amerických občanů.

Kdo za to může?

Senátor Fischer ovšem souhlasí s tím, že to je především problém USA i Evropské unie, které si z Číny udělaly levnou fabriku a řada velkých firem tam přesunula výrobu. „Ve Spojených státech už do půl roku doporučili vrátit výrobu léků zpět,“ uvedl v OVM a dodal, že také podle jeho názoru by se to samé mělo realizovat i u nás. Ekonom Lukáš Kovanda v této souvislosti připomněl, že to není jen problematika léků, ale také různých zdravotnických pomůcek a prostředků, například rukavic či roušek. Ostatně česká firma, která v Číně vyrábí respirátory, už musí řešit problém, že tato země vyhlásila embargo na jejich vývoz a veškerou produkci si stáhla pro sebe. Avšak, namísto toho, aby tato česká firma výrobu velmi účinných respirátorů zajistila u nás, přesunula ji do Izraele.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace