Nechutné pokrytectví módní korporace Zalando. Ekologie? Jen marketing. Komentář Štěpána Chába
komentář
17.02.2020
Foto: Youtube / repro
Popisek: Momentka z reklamy korporace Zalando
VIDEO Zalando je e-shop prodávající téměř po celé Evropě oblečení a boty. V současnosti mamutí korporace nabízí zboží od více než 1900 značek a stala se výkladní skříní evropského snu (něco na způsob amerického snu, jen s tím rozdílem, že tam hrají zásadní roli dotace a nerovný trh v rámci Evropské unie, ne tolik schopnosti sám se na trhu prosadit). Zalando při každé objednávce vyzve zákazníka, aby přispěl 6 korun jako náhradu za uhlíkovou stopu, kterou svou objednávkou vytvoří. Chvályhodné.
Ano, lidem se musí neustále vtloukat do hlavy, že jejich existence stojí na ekologickém dluhu. Pak budou daleko více svolní k různým sociálním, politickým i ekonomickým experimentům.
Jak se staví evropský sen
Zalando začali žádostí o dotace. Od roku 2007 do roku 2012 vyškemrali od veřejnosti přes tři miliony euro na svůj rozjezd. Ale ano, dobrá, dají se přimhouřit oči a říct – hele jak dotace fungují, správně, z ničeho pomohly vybudovat velkou korporaci. Jenže v roce 2012 Zalando podle televize ZDF obdrželi z německého rozpočtu 22,5 milionu eur na výstavbu nového ředitelství. Sakra, v tu dobu už se příliš nejednalo o malou začínající firmu, už v tu dobu aspirovali na titul korporace roku. Tady už to trochu smrdí (a nejenom uhlíkovou stopou).
Na čem ještě stojí a stál Zalando? Na levné pracovní síle. To si vezmete do svých výpočtů Berlín a jednoho běžného Poláka. Zalando má sklady nedaleko Berlína, běžný Polák je od něho vzdálený na 200 kilometrů. Co udělá Zalando? Aby mohli rozjet svůj byznys, začnou si najímat Poláky. Ovšem s tím, že se budou přepravovat z Polska do skladu Zalanda svépomocí. Což znamená oněch 200 kilometrů. Denně. Pro Poláka je to výhodné, protože v Polsku jsou mzdy, oproti Německu, ubohé. Stojí mu za to vstát o hodinu a půl dřív a profrčet Německem.
Výhodné je to i pro Zalando, protože nabídne Polákovi minimální mzdu, ale zaručenou práci, kde se po něm nechtějí žádné vysoké nároky stran jazykového vybavení, vzdělání, praxe. Šťastní jsou všichni, no ne? Jen ta příroda přijde trochu zkrátka, protože Polák, který denně ujede 400 kilometrů, vytvoří uhlíkovou stopu za několik stovek korun. A těch Poláků nebude málo. Jezdí tam už přes deset let, každý den. Za tu dobu už vznikl uhlíkový dluh za stovky milionů, řekl bych.
A co víc, v roce 2012 odvysílala německá televize ZDF řadu reportáží o šílených pracovních podmínkách v logistických centrech Zalando. Pracovní pozice, kde se člověk nemohl ani na vteřinu posadit, denní kvorum ušlých kroků dosahovalo až k 30 kilometrům, permanentní dohled za pomoci moderních technologií, nevyhovující hygienická zařízení. Otřesné pracovní podmínky v reportážích televize ZDF kritizovala v roce 2012. V roce 2014 se nechal tajně do provozovny najmout reportér ZDF. Zkonstatoval, že se podmínky nejen že nezlepšily, ale spíše zhoršily. Zalando jeli většinou s agenturními zaměstnanci (tzn. s Poláky, které Zalandu dodala pracovní agentura, za minimální mzdu 7 euro na hodinu).
A teď těch šest korun na uhlíkovou stopu
Při nákupu u Zalando vám ordinují, že máte být smutní z vlastní existence a poslat jim šest korun, abyste nebyli zase tolik smutní, ale také trochu veselí, že jste udělali něco pro záchranu světa. Vašich šest korun pak, jak tvrdí, pošlou do Etiopie, aby tam nechali zasadit strom. To je přeci pěkné. Kdo by nechtěl přispět. Zalando pak může vykazovat ekologickou uvědomělost a natáčet reklamy tohoto typu:
Jakou má asi taková reklama uhlíkovou stopu? Chlapci, kteří stojí u zapáleného auta a jsou tak sví. Jen tahle jediná reklama bude muset být vykoupená desítkami tisíc ‘odpustků‘ za uhlíkovou stopu při objednávce u Zalando. Nemohli by chlapci v reklamě místo zapalování aut radši uvědoměle sbírat odhhozené odpadky v pangejtu? Vlastní reklamní kousky by Zalando mohli točit na recyklovaný filmový pás. Nejlépe přetáčet filmy dvorní Hitlerovy filmařky Leni Riefenstahlové, protože jedno s druhým souvisí.
Vložil: Štěpán Cháb