Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Cesta k nebeskému jezeru, které vidí do KLDR. A sušené žáby k zakousnutí. S cestovatelem Milošem Beranem podruhé do Číny

16.02.2020
Cesta k nebeskému jezeru, které vidí do KLDR. A sušené žáby k zakousnutí. S cestovatelem Milošem Beranem podruhé do Číny

Popisek: Sochy buddhů v národním parku Qianshan

FOTOSERIÁL Druhé pokračování víkendového cestovatelského seriálu nás zavede opět do ´Říše středu´: V roce 2011 jsem vyrazil do Číny ještě se třemi kamarády. Náš hlavní cíl byl tentokrát hodně na sever. Jednalo se o nejvýše položené kráterové jezero na světě, nazývané Tianchi, v překladu Nebeské jezero, ležící na hranici Číny se Severní Koreou...

Měli jsme sraz ve městě Shenyanu. Domluva ubytování v hotelu zde byla dost komplikovaná, museli jsme kreslit pokojíčky, postele a panáčky. Druhý den jsme pokračovali vlakem dále na sever do města Anshan v provincii Liaoning, kde jsme opět přenocovali. Ve městě Anshan jsme objevili pozoruhodnost, která zde stojí za zmínku. Čína občas umí opravdu překvapit.

Palác jadeitového Buddhy

V blízkosti města leží velký chrámový komplex, nazývaný Zahrada jadeitového Buddhy, nebo také Palác jadeitového Buddhy. Hlavní chrámová budova je nejvyšší stavbou svého druhu, tedy tradičního chrámového stylu, v Číně. Výška budovy je 33 metrů, což koresponduje s 33 vrstvami nebes v rámci tradičního buddhistického učení. Uprostřed tohoto chrámu se nachází gigantická socha Buddhy, vysoká 5,2 metru a vytesaná z jednoho obrovského bloku jadeitu. Nedávno jsem se dočetl, že se ve skutečnosti snad nejedná o jadeit, ale o serpentin, těžený nedaleko. Tým 120 sochařů vytvořil tuto sochu v průběhu 18 měsíců z monolitu tohoto minerálu o váze více než 260 tun. Nyní však přijde ta nejvíce překvapivá informace. Onen monolit byl totiž nalezen ve městě Xiuyanu až v roce 1960 a výstavbu celého chrámového komplexu a zhotovení dotyčné sochy Buddhy si objednala komunistická administrativa města Anshanu! Celý chrámový komplex byl otevřen až 3. září 1996. Takže tehdejší komunistická vláda buddhistické památky sice nemilosrdně likvidovala, ale zároveň stavěla nové! Že by se někdo obával o svoji karmu?   

                                                                

Komunisté postavili i pagodu

V Anshanu jsme zůstali tři noci a navštívili jsme také národní park Qianshan (provincie Liaoning), který se nachází asi 17 km jihovýchodně od Ashanu. Na skalních masivech a mezi nimi je zde roztroušena řada buddhistických a taoistických chrámů. Některé jsou na skalách přilepeny jako vlaštovčí hnízda. Mezi skalami se nachází i 70 m vysoká, přirozeně vytvořená skála, ve které mnozí vidí podobu Maitreya Buddhy. Tzv. kulturní revoluce přinesla zkázu i sem, ale později byla řada chrámů rekonstruována, a dokonce dostavěna nová pagoda. Nejvyšší vrchol národního parku dosahuje 708.3 metru. Nacházejí se zde 3 lanovky. 

Agentury vydaly zprávu, že se otřásala země i nebesa

Z Anshanu jsme nakonec dorazili přes Changshun do města Baihe. Cesta zahrnovala i noční přesun lehátkovým vagónem, který neměl uzavřená kupé. Byl zde trochu nevábný odér a topilo se zde v kamínkách uhlím. Z města Baihe, kde jsme se ubytovali, jsme se dorazili do přírodní reservace Changbai Mountains taxíkem. Cestou jsme se stavili také v rezervaci se sibiřskými tygry, kteří se zde ještě vyskytují i divoce. Stejně jako třeba asijský černý medvěd, jelen sika a mnoho další zvěře. K jezeru nás dovezl turistický autobus. Bylo schováno kompletně pod mraky, jako asi bývá většinu času. Nakonec se na nás však Buddha usmál a mraky se na čas zvedly. Podařilo se udělat i pár použitelných fotografií. Zpět jsme se vrátili pěšky velkolepou krajinou kolem krásného vodopádu.                           

Nebeské jezero Tianchi je rozděleno mezi Čínou (provincie Jilin) a KLDR (provincie Ryanggang). Nachází se v nadmořské výšce 2194 m. Ještě si neodpustím dvě perličky. Nebeské jezero hraje důležitou roli také v novodobé severokorejské komunistické ideologii. Není náhodou, že velkorozměrnou fotografii tohoto kráterového jezera můžete spatřit v pozadí hlasatelek severokorejské televize. Místní propaganda tvrdí, že vůdce Kim Jong-il se narodil poblíž tohoto jezera. Když zemřel, severokorejské tiskové agentury vydaly zprávu, že po jeho úmrtí praskaly ledy na jezeře tak hlasitě, že se otřásala země i nebesa. To však není jediná legenda spojená s tímto jezerem. Podobně jako ve skotském jezeře Loch Ness se zde mají vyskytovat legendární příšery. V září 2007 natočil například pracovník lokální televize hned šest těchto příšer, podobných tuleňům, plovoucích paralelně v párech.

 

 

Jadeitový Buddha v Anshanu

 

Jeden z buddhů? (Národní park Qianshan)

 

Pagoda v národním parku Qianshan

 

Chrámy v národním parku Qianshan

 

Scenérie národního parku Qianshan

 

Nebeské jezero Tianchi

 

Sušené žáby na prodej

 

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace