Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žili jsme, jak jsme chtěli, milovali se bez strachu z AIDS, kouřili, kde nás napadlo. Teď je vše sešněrované a šedivé... Slavná BB. Sobota Pavla Přeučila

komentář 15.02.2020
Žili jsme, jak jsme chtěli, milovali se bez strachu z AIDS, kouřili, kde nás napadlo. Teď je vše sešněrované a šedivé... Slavná BB. Sobota Pavla Přeučila

Foto: Repro Wallpapers (stejně jako další snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Sex symbol 60. let, postelí jí prošla spousta slavných mužů...

FOTO Brigitte Bardotová (85), asi nejznámější ochránkyně zvířat, o sobě dala zase vědět. Před dvěma dny se objevila v médiích její korespondence s prezidentem Kazachstánu, Kasymem-Žomartem Tokajevem, kterému v prosinci napsala ostrý dopis. V něm odsoudila brutální praktiky, které panují v této středoasijské republice v přeplněných zvířecích útulcích. Bardotová ve svém otevřeném dopise kritizovala zejména zabíjení toulavých psů v Atyrau a Uralsku, kteří byli údajně uspáváni a poté upalováni zaživa. 12. února jí prezident Tokajev odpověděl ve veřejném projevu, že se zavazuje přijmout v tomto směru přísná opatření a slíbil nápravu.

Brigitte Bardotová nabídla pomoc Tokajevovi a kazašským orgánům, při přípravě zákona o ochraně zvířat, pomoc se sterilizací, očkováním, identifikací a současně i s kampaněmi, které by měly zvýšit povědomí Kazachů o ochraně zvířat a jejich vzdělávání v této oblasti. Prezident Tokajev uvedl, že oceňuje iniciativu Brigitte Bardotové, souhlasí s ní a prohlásil, že považuje za důležité se o tato zvířata starat a bude pokračovat v dialogu s její nadací. Ve své odpovědi uvedl: „Nedávno jsem dostal dopis od slavné filmové herečky Brigitte Bardotové s žádostí o pomoc při ochraně psů a dalších zvířat. Myslím, že je to správný krok, musíme mu věnovat pozornost, musíme se ukázat jako milosrdný národ a věnovat pozornost nejen ochraně našich dětí, ale také ochraně našich zvířat.“

 

 bardot macron

Emmanuelu Macronovi předala čtyři žádosti, dodnes neodpověděl, foto Facebook nadace B. Bardotové

Macronovi nemůže přijít na jméno

Nadace Brigitte Bardotové přístup i reakci kazašského prezidenta ocenila, na rozdíl od chování francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který už dva roky nereaguje na Bardotové výzvu, aby se zasadil o ochranu zvířat ve Francii. S Macronem se setkala v červenci 2018 a předložila mu čtyři žádosti: konec porážek v rámci rituálních obětí, ukončení prodeje koňského masa, zákaz chovu nosnic v klecích a zastavení drcení živých kuřat v mlýnech na maso.

„Slíbil jste mi odpovědět v prosinci 2018 a dodnes na odpověď čekám, navzdory mnohým mým upomínkám,“ napsala Bardotová v otevřeném dopise Macronovi koncem letošního ledna. Podle ní Emmanuel Macron nemá empatii, soucit a postrádá lidskost. V otevřeném dopise, otištěném v listu Le Parisien, vyčetla Macronovi i jeho loveckou dovolenou na Loiře. „Je skandální a naprosto nevhodné, aby hlava státu gratulovala lovcům nad jejich ještě nevychladlou kořistí,“ uvedla v dopise. „Francie stagnuje a ustupuje, pokud jde o utrpení zvířat,“ uvedla herečka a znovu požádala prezidenta, aby okamžitě jednal.

 

Čeká ji další soud

Brigitte Bardotová je nesmiřitelnou zastánkyní ochrany zvířat a to jak domácích, tak těch žijících v divoké přírodě. Na provoz své nadace obětovala už prakticky veškeré své jmění, rozprodala šperky, svoji garderobu a nakonec i svůj dům v Saint Tropez, který věnovala nadaci. Ve svých vystoupeních je neuvěřitelně tvrdá a nebere si žádné servítky. Klidně se obrací rovnou na hlavy států, v kterých zjistí jakákoliv pochybení v zacházení se zvířaty.

 

´Bardotka´, největší ikona v době ikon

Nejnověji jí hrozí soud za údajně rasistické urážky obyvatel francouzského ostrova Réunion v Indickém oceánu ohledně týrání zvířat. Nedávno totiž napsala dopis správě ostrova: „Obyvatelé Réunionu nesou geny degenerovaných divochů, ke zvířatům se chovají barbarsky a využívají je k rituálním obětem.“ Zároveň požádala francouzskou vládu, aby vrátila na tento démonický ostrov lidskost. Dopis bývalé filmové hvězdy vyvolal na ostrově velké pobouření a místní prefekt Amaury de Saint-Quentin uvedl, že Bardotovou zažaluje za její nenávistná nařčení. V prohlášení jej podpořil i francouzský ministr pro zámořská území, odsuzují Brigitte Bardotovou za její rasistické urážky obyvatel francouzského ostrova. 

Islamizaci Evropy považuje za zločin

Značnou nelibost sklidila Bardotová od části veřejnosti i za své ostré výroky o islamizaci Evropy, zejména Francie, kterou spojuje i s rituálními porážkami zvířat a své názory už několikrát zopakovala. „Jsem proti islamizaci Francie. Naši předkové, dědové a otcové dnešní generace obětovali své životy za to, aby ze své vlasti vyhnali vetřelce. Dnes člověk už ani nemá právo být pohoršen, když nezákonní přistěhovalci a vagabundi hanobí a útočí na naše kostely, aby je posléze změnili na lidské chlívy. Aby močili u sloupů a rozšiřovali svůj odporný smrad pod posvátnými chrámovými klenbami,“ řekla už před pár lety v rozhovoru pro časopis Xantypa.

Kvůli těmto postojům byla dokonce označena za nebezpečnou fašistku. Během posledních let se ocitla za své výroky několikrát i před soudem a neminuly ji ani pořádně mastné pokuty, jako například za urážku bývalého prezidenta Sarkózyho, která ji stála 15 000 eur.

 

brigitte bardot

Do své nadace vložila veškerý majetek, foto Facebook nadace B. Bardotové

Hnutí MeToo je pokrytecké

Bez servítků se obula i do kampaně MeToo a ženy, které se v ní prezentují, nazvala pokryteckými a směšnými, protože když se potřebovaly dostat nahoru, využívaly své sexuální přednosti a později, teprve když zestárly a upadly do zapomnění, si začaly stěžovat na šikanu. Bardotová, která byla sama sexuálním idolem 60. a 70. let, také zavzpomínala: „Nikdy jsem se nestala obětí sexuálního obtěžování a vždycky mne potěšilo, když mi lidé řekli, že jsem krásná a mám pěkný zadek.“

Brigitte Bardotová, známá i jako BB, božská ikona i sexuální symbol a v letech své největší filmové slávy i předmět vlhkých snů většiny kluků od 15 do 70 let, dnes žije především ve svém domě a zároveň sídle své nadace v Saint Tropez spolu se svým čtvrtým manželem, průmyslníkem Bernardem d'Ormale (78). Ten je krajně pravicovým politikem a velkým přítelem političky Marine Le Pen. Společnost jim dělá spousta zvířat, deset psů a třicet koček, dvě prasátka, patnáct koz, několik koní, osel a poník.

 

brigitte bardot

Anarchistickou krev ukázala už ve filmu Viva Maria, foto United Artists

Na plátně mne nikdy neuvidí starou

Její hvězdnou kariéru odstartoval její první manžel, režisér Roger Vadim a film A bůh stvořil ženu (1956). Za její nejúspěšnější film je považován snímek Viva Maria (1965), ve kterém si zahrála s další hvězdou, Jeanne Moreauovou. Během své kariéry natočila 45 filmů a nazpívala na 80 písní. Byla věrná především francouzskému filmu a tvrdošíjně odmítala nabídky z Hollywoodu, které se jí jen sypaly a slibovaly pohádkové bohatství.

Vatikán ji nazval samotným ztělesněním hříchu, ale pro filmové fanoušky se stala symbolem svobodného, nespoutaného mládí. Bývalý francouzský prezident Charles De Gaulle ocenil její vlasteneckou hodnotu, protože prý proslavila Francii a přinesla jí více peněz než Renault. Celý filmový svět a její obdivovatele překvapilo její náhlé rozhodnutí ukončit filmovou kariéru, které přišlo v jejích 39 letech. Svůj odchod do ústraní v roce 1973 okomentovala slavnou hláškou: „Já jsem Brigitte Bardotová, ta, která žije na plátně, a které nikdy nebude šedesát.“

 

Na loňském snímku ve francouzském médiu La Gazette 

Žije hlavně pro svoji nadaci

BB se nikdy netajila tím, že je velkou milovnicí zvířat a tak málokoho překvapilo, že v roce 1976 založila pod svým jménem nadaci pro ochranu zvířat na celém světě, do které vložila téměř celý svůj majetek. Stále hledá další a další cesty jak získat prostředky pro své aktivity. Koncem ledna se uskutečnila v pařížském hotelu dražba dvou jejích zlatých a diamantových desek. Získané peníze chce Bardotová použít na výstavbu pečovatelského domu pro opuštěné, staré a nemocné psy. „Je to úžasné a dojemné gesto, které je příkladem pro všechny, aby otevřeli svá srdce a vnesli trochu slunce do chladných vod našeho každodenního života,“ řekla o prodeji desek Bardotová.

Jsem ráda, že mi není dvacet!

„Stárnutí není příliš příjemné, víte, že se přibližuje smrt, ale na druhou stranu, vzhledem k rozporuplnému světu, ve kterém dnes žijeme, jsem ráda, že mi není dvacet,“ uvedla nedávno v jednom rozhovoru. „Všechno je dnes sešněrované, špinavé, smutné, vulgární a nebezpečné. Už nemáme ani právo se svobodně vyjadřovat, máme pouze právo se podrobit. A to všechno mě štve! Zažila jsem svobodu šedesátých let, eleganci, šílenství. Měli jsme právo žít, jak jsme chtěli, milovat se beze strachu z AIDS, kouřit, kde nás napadlo, jezdili jsme rychle, bez jakýchkoliv omezení, neměli jsme v autech pásy a na motorkách jezdili bez helmy. To byla ta pravá svoboda,“ vzpomínala Brigitte Bardotová a doplnila i své krédo: „Já jdu za vším, co chci a co říkám až do konce. A mám odvahu říci naplno, co chci. Někdy se nechovám zrovna nejlíp, navzdory své velmi dobré výchově. Snažím se ale soustředit na krásné věci, čerpat sílu z přírody, abych se mohla i nadále věnovat svému boji.“

 

brigitte bardot

 Velmi krásná a velmi obdivovaná Brigitte Bardotová, foto Saint-Tropez Tourisme

V Saint Tropez má svoji sochu

Snaží se prý žít, jakoby jí bylo stále čtyřicet, občas si dá sklenku šampaňského a nesmí chybět ani nějaké to cigárko. Říká, že je důležité myslet více na ostatní než na sebe. Největším stimulátorem, který jí stále nabuzuje, je pro ní ale neustálý boj o záchranu zvířat. Legendy říkají, že na vrcholu její slávy ji jistá cikánka předpověděla, že skončí ve stáří osamělá, obklopená zvířaty a v ústraní.

Zdá se, že se to splnilo, možná proto, že sama Bardotová říká: „Byla jsem velmi bohatá, velmi krásná, velmi obdivovaná a velmi slavná, ale nikdy jsem nebyla doopravdy šťastná... bez zvířat bych možná spáchala sebevraždu.“ Její milované město, Saint Tropez, uctilo Brigitte Bardotovou i její sochou, která stojí na malém náměstíčku před Musée de la Gendarmerie et du Cinéma. To samozřejmě všichni znají ze série filmů o četníkovi ze St. Tropez s Louisem Funesem v hlavní roli.

 

preucil

Vložil: Pavel Přeučil

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace