Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadná smrt atraktivní brunetky. Shoda náhod, nebo osudová chyba chirurga? Tajnosti slavných

07.02.2020
Záhadná smrt atraktivní brunetky. Shoda náhod, nebo osudová chyba chirurga? Tajnosti slavných

VIDEO Krasavec Abrhám ostrouhal, nad jeho šarmem zvítězil sokův intelekt. Udržet si její lásku nedokázal ani charismatický Kukura. Nad konkurencí nakonec zvítězil známý gynekolog, za nějž se provdala jen pár dnů před smrtí.

Když o jednadvacet let mladší tlumočnice Petra prohlásila v roce 2007 o svém ženichovi Jiřím Paroubkovi, že má sexy mozek, celý národ padal smíchy. Tenhle výrok se prostě zapsal do dějin. Nicméně věřte-nevěřte, ono to tu a tam opravdu funguje. Vyprávět by o tom mohl například nestárnoucí elegán Josef Abrhám, kterého vyřadil ze hry právě sokův intelekt. Proto prý dala sexy krasavice, nejpůvabnější slovenská herečka a zpěvačka své generace a populární moderátorka Zora Kolínská přednost nenápadnému studentu dramaturgie Milanu Lasicovi. Sice se tenkrát ještě ženit nechtěl, jenže se to styděl říct.

Tá láska utajená:

Láska z dětství

Křehká brunetka se narodila 27. července 1941 v malé vesničce Kráľova Lehota, ležící v okrese Liptovský Mikuláš na úpatí Nízkých Tater, na soutoku Bílého a Černého Váhu. „Pocházím z pohádkového manželství,“ prozradila kdysi slovenské novinářce Eleně Ťapajové. „Naši se do sebe zamilovali už jako děti. Vzali se ale až po mnoha letech, když otec dokončil studium jako inženýr a po povinné vojenské službě se mu podařilo nemožné – dostat místo. Vždyť to bylo v době nezaměstnanosti a blížila se válka.“ V roce 1945 se s rodiči a o rok starším bratrem Ctiborem stěhovala do Popradu, bylo jí ale pouhých osm let, když její matka zahynula při čelním střetu s vozidlem, které se řítilo v protisměru. Otec byl těžce zraněný a Zora přežila jen díky potlučenému bratrovi, který se po ní začal shánět. Záchranáři totiž holčičku v mdlobách a s otřesem mozku v rozbitém autě přehlédli.

Verše písané na vodu:

Z Blavy se jí nechtělo

Další čtyři roky se pak měl otec co ohánět, aby zvládl péči o dvě malé děti, návrat do města a pomoc příbuzných ale odmítl stejně jako nabídku bezdětných manželů, kteří chtěli Zoru adoptovat. Našel si novou partnerku, podruhé se oženil a rodina se rozrostla o mladší sestru Lívii. Zora prý z ní neměla vůbec radost, dokonce se pokusila o sebevraždu. Prášků na spaní ale naštěstí tenkrát spolykala málo. Se sestrou pak k sobě našly cestu až v dospělosti. Už na základní škole se ráda účastnila recitačních soutěží a řadu jich také vyhrála. Střední školu absolvovala v Košicích, uvažovala o medicíně, biologii či veterině, nakonec se nechala přemluvit kamarádkou, aby společně zkusily herectví. A přijímací zkoušky na bratislavskou Vysokou školu múzických umění zvládla v konkurenci osmdesáti dalších uchazeček úspěšně. Dívek v té době přijímali jako šafránu, Zora ale tak zazářila, že se stala na rozdíl od kamarádky jednou z pěti přijatých. Jenže po absolutoriu dostala umístěnku až na druhý konec Slovenska, do divadla v Prešově.

Tažký rok:

Styděl se říct ne

Do stěhování na východ se jí ani trochu nechtělo, jenže nenastoupit podle umístěnky nešlo. Existovalo jen jediné úředně akceptovatelné řešení – vdát se. Na škole měla dva žhavé kandidáty na manžela, českého elegána Josefa Abrháma a studenta dramaturgie, o rok staršího Milana Lasicu. „Velmi ji chtěl, byl do ní zamilovaný. Ze začátku Zora nejevila velký zájem, ale jeho dvoření přijímala. Byl natolik vytrvalý, že ji nakonec přesvědčil svým intelektem, kterého si na něm považovala především,“ prozradil po letech serveru čas.sk Zořin bratr Ctibor, jenž byl poté nějakou dobu manažerem populární dvojice Milan Lasica - Július Satinský, která v sedmdesátých a počátkem osmdesátých let nemohla chybět v žádném zábavném pořadu. A tak v jediný den měla teprve jednadvacetiletá Zora hned dva důvody k oslavě. Promovala a současně se vdávala. Lasica později přiznával, že se tenkrát cítil na ženění příliš mladý. „Vlastně jsem se nechtěl ženit, ale styděl jsem se to říct,“ prozradil v knize rozhovorů Všechno o mém otci, které s ním vedla jeho dcera Hana, a vydalo ji před Vánoci roku 2015 nakladatelství Motto.

Cesta do neba
(s Ivanem Krajíčkem):

Slavná éra Korza

Manželé spolu nakonec prožili deset let, zůstali ale bezdětní a Lasica přiznal, že především jeho vinou. „Ona by asi chtěla, ale nejsem si jistý.“ Podle Ctibora si Zora sice děti přála, mateřství ale plánovala až po třicítce. Jenže mezitím začalo manželství skomírat a v roce 1972 se s Lasicou rozvedla. Díky svatbě ale nemusela až na východní Slovensko. V roce 1963 se stala členkou souboru prvního profesionálního divadla v Trnavě a po jeho zániku v roce 1965 hostovala jednu sezónu v činohře Nové scény Bratislava. V roce 1966 se přesunula i s manželem do nového Divadla Na korze, které bylo po nástupu normalizace podobně jako řada dalších ‘nežádoucích‘ scén uzavřeno pod záminkou špatné ventilace. Zora se stala členkou činohry bratislavské Nové scény a působila v ní až do roku 1990.

Viem, že prídeš sám:

Televizní hvězda

Před kamerou stanula poprvé v roce 1964 jako Ella v televizní inscenaci slavné klasické komedie Brandona Thomase Charleyho teta, v níž zářil v hlavní ‘ženské‘ roli jedinečný Jozef Kroner. A vzápětí dostala první filmovou nabídku, postavu Boženy v satirické komedii o lidské hlouposti, sobectví, pokrytectví a korupci Odhalenie Alžbety Báthoryčky. Tím její filmová kariéra na dalších dvacet let skončila, protože začala naplno spolupracovat s televizí. Různých postav si postupně připsala do filmografie na osm desítek, pravidelně se ale objevovala na obrazovce v zábavných pořadech a začala se prosazovat i jako zpěvačka. A to tak úspěšně, že se v roce 1968 dokonce umístila v anketě Zlatý slavík na osmé příčce. Časem se chopila i moderátorského mikrofonu a v roce 1997 dokonce převzala po smrti Ivana Krajíčka jeho populární televizní písničkovou soutěž Repete.

Uspávanka:

Sedm let s gentlemanem

Po rozvodu našla útěchu v náruči nového slovenského sex symbolu, který byl stejně jako ona v televizních ateliérech víc než doma, charismatického gentlemana Juraje Kukury. „Žil jsem s ní nádherných sedm let. Hodně v mém životě znamenala,“ přiznal poději noblesní elegán médiím s tím, že byl o šest let mladší, takže se od ní měl co učit. A pak do jejího světa vkročil muž, který neměl se světem showbyznysu pranic společného, gynekolog Igor Petro, s nímž prožila dvacet sedm let. V roce 1990 se Zora vrhla po hlavě do podnikání, na rozdíl od řady kolegů se jí ale dařilo. V Domě novinářů v bratislavské Kapucínské ulici si otevřela salon s nábytkem, v němž nabízela nejen běžnou průmyslovou produkci, ale také originální kousky, které nechávala vyrábět svým zákazníkům na míru přesně podle jejich přání. Byla talentovaná, krásná, obletovaná muži, plná elánu a chuti do života, který brala jako výzvu. Vyzařovala z ní nefalšovaná radost a její filozofií bylo žít s nadějí, že sluníčko vždy znovu vyjde. Jenže si ji vzal na mušku režisér osud.

Červené jabĺčko:

Osudová chyba?

V dubnu 2002 u ní lékaři diagnostikovali nádor na mozku, operaci zvládla, krátce nato se ale měla podrobit dalšímu zákroku kvůli občasným bolestem břicha, od nějž ji všichni zrazovali. „Byla zesláblá, neměla žádnou imunitu, navíc byla vedra. Neměla ani velké bolesti. Vzal to ale do svých rukou Igor. Před operací ji vzal ještě domů, že si potřebují v klidu promluvit a že Zora chce vidět své pejsky,“ prozradila až po letech její kamarádka, někdejší modelka a herečka Emília Lörinczová. Jen pár dnů před smrtí se Zora ještě stihla za svého dlouholetého partnera provdat. „Myslím si, že šlo o zkratové rozhodnutí, nebo v nějaké slabosti,“ řekla serveru topky.sk. „Zřejmě si myslela, že má čas. Nevěřila, že zemře. Ten závěr jejího života jsem nepochopila.“ Krásná a úspěšná Zora Kolínská zemřela 17. června 2002 v necelých jednašedesáti letech a dlouhá léta si všichni mysleli, že ji zabila rakovina. Zřejmě ale bylo všechno jinak. „Mluvila jsem s člověkem, který viděl její pitevní zprávu. Bylo v ní uvedeno, že zemřela na sepsi. Tedy na totální otravu krve, způsobenou infekcí. V břiše prý metastázy neměla,“ prozradila Emília. „Věřím, že bez té druhé operace mohla ještě žít déle.“

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace