Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do mystických, dechberoucích Žlutých hor. S cestovatelem Milošem Beranem do Číny

08.02.2020
Do mystických, dechberoucích Žlutých hor. S cestovatelem Milošem Beranem do Číny

Foto: Miloš Beran

Popisek: Žluté hory: Vítající borovice... James Cameron musel někdy do Žlutých hor zavítat, je tu jasně patrná inspirace pro jeho Pandoru, nemyslíte?

FOTOSERIÁL První díly své nové cestovatelské rubriky jsem se rozhodl věnovat Číně, zdaleka nejen proto, že je nyní ´díky´ koronaviru v centru světových i našich médií… Tuto zemi jsem poprvé navštívil již v roce 2005 a od té doby jsem tu byl již osmkrát. To mi dalo, mimo jiné, možnost sledovat změny, kterými Čína prochází v čase. A ty změny jsou opravdu veliké.

V roce 2005 jsem přistál v Šanghaji, nejlidnatějším městě Číny, a pokračoval vlakem do města Su-čou, kde jsem se účastnil vědecké konference. Shodou okolností jsem navštívil jinou konferenci v Su-čou také na podzim loňského roku. V roce 2005 bylo dobrodružstvím už jenom zakoupení jízdenky na vlak. Anglicky se na nádraží člověk prakticky nedomluvil a nejlepší bylo mít jméno cílové stanice připravené v čínských znacích. Jinak byla domluva velmi obtížná. Do Su-čou, byť je toto město od Šanghaje vzdáleno jen něco přes sto kilometrů, jsem tehdy cestoval vlakem několik hodin. Svým vousatým zjevem jsem tehdy ještě vzbuzoval velkou pozornost místních obyvatel, kteří měli neodbytnou potřebu se se mnou fotografovat.

Z několika hodin je 30 minut

Dnes již na nádražích ve velkých městech většinou některá z pokladních hovoří základní angličtinou a pokud ne, jsou vybaveni mobilními překladači. Protože v Čině mohou být vlaky dlouho dopředu vyprodány, doporučuji si jízdenky zakoupit před cestou na internetu. Tato služba funguje překvapivě výborně. Operátor byl v mém případě mimořádně vstřícný a sám od sebe mě upozornil na některé chyby v mém itineráři a doporučil nezbytné změny. Vlakem dnes jedete ze Šanghaje do Su-čou 30 minut, rychlostí až 340 km/hod.

Čína, země mnoha tváří

Těmito rychlovlaky je dnes již vybavena většina páteřních tratí Číny. Zpoždění jsem nyní již nezažil. Zvláštní pozornost mně již nikdo nevěnuje, lidé si již na cizince zvykli. Ve velkých městech, jako se  Su-čou, vyrostly zcela nové moderní nádražní budovy. Všude vidíte intenzivní výstavbu. Obrovské stavby rostou jak houby po dešti. Investice jsou zde obrovské a také životní úroveň roste rychle. Podivný slepenec komunistické diktatury a raného kapitalismu tedy zatím v tomto směru funguje stále velmi dobře, proto je celý systém ještě relativně stabilní. Stinnou stránkou věci je však obrovská devastace životního prostředí, nemluvě o brutálním potlačování lidských práv v některých oblastech s národnostními minoritami. Ale to je obecně dobře známo. V Číně však také naleznete milé lidi, nádherné přírodní scenerie a úžasné památky, spjaté s velkolepou historií.

Kung-pao i s pařátky a hlavou

První díl této rubriky ukazuje fotografie středověkých zahrad v Su-čou, národního parku Žluté hory (Huangshan) a jeho okolí. Návštěvu tohoto národního parku vřele doporučuji všem milovníkům přírody a hor. Nádherné scenerie jsou jako vystřižené z obrazů čínských malířů. Jedná se nepochybně o jeden z nejkrásnějších národních parků Číny. Oblast inspirovala od pradávna básníky i malíře, dnes také fotografy. Stinnou stránkou je pouze přítomnost davů místních turistů a relativně vysoké vstupné. Ale to platí i o většině dalších národních parků Číny, s výjimkou některých vysokohorských oblastí. Davům však lze uniknout v ranních a večerních hodinách tím, že se ubytujete uvnitř národního parku. V místní restauraci jsem si dal kung-pao a dostal jsem ho i s pařátky a hlavou. Doprava sem je v dnešní době již snadná. Zájemci si snadno další informace vygooglí.  Ještě dodám, že fotografie byly pořízeny v této době jen levným digitálním automatem, už ani nevím, jaké značky. Ke Žlutým horám se chci ještě vrátit v jednom z dalších dílů této rubriky.

 

 

Typická scenérie Žlutých hor

 

Podzim ve Žlutých horách

 

Provazochodci a provazojezdci

 

Schody do nebe

 

Středověké městečko Huizhou

 

Vetešnictví v Su-čou

 

Pouliční prodavač v Su-čou

 

Středověké zahrady v Su-čou

 

 

Vložil: Miloš Beran

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace