Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Postavili za 10 dní nemocnici a za 70 let stihli zavraždit ke 100 milionům lidí. Obojí je sakra efektivní. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.02.2020
Postavili za 10 dní nemocnici a za 70 let stihli zavraždit ke 100 milionům lidí. Obojí je sakra efektivní. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Nemocnice ve Wu-chanu postavená za 10 dní... anebo také ne, to se neví jistě

Jo jo, jeden mrtvý je tragédie, miliony mrtvých, to už je jen statistika, pěkně to ten Stalin řekl. Po celém kosmíru českého internetu se to práší obdivnými komentáři k tomu, že Číňané stihli za deset dní postavit nemocnici. No, mají tam totalitu. Oni totiž když rozkáží, tak se musí, nebo se jde do kriminálu. Případně, jak přinesly informaci Novinky, umí výstavbu nemocnice natolik marketingově prodat, že ji postaví vlastně jen v tiskových zprávách a falešných fotografiích. Ale jsou to vlastně všechno jen spekulace, protože Wu-chan je perfektně odříznutý od světa.

Musí se tam správně myslet, správně chodit, správně poslouchat, správně žít. Kritika vlády jedné strany? Do kriminálu. Mě ta efektivita spíš děsí. Protože stejně tak rychle Číňané postaví koncentrák pro Ujgury, se stejnou efektivitou se Číňané podvolí Velkému bratrovi ve formě sociálního bodování za vlastní bytí. Kdyby byla u nás obdobná totalita, také si tu stavíme dálnice jako na běžícím pásu. Upřímně, to radši desetileté obstrukce kolem vztyčení jednoho patníku, než čínskou efektivitu. Otroctví celou historii a po celém světě vzkvétalo a bylo ekonomicky efektivní. Přesto jsme od něj upustili. Čína v něm jen jinými prostředky pokračuje.

Nevím, s jakým až nadšením by fanoušek ekonomické síly čínského masivu vítal třeba to, že jeho domem povede dálnice, že se ho nikdo na nic nebude ptát, ale prostě oznámí – bude tu dálnice, vypadni (nebo prostě – vypadni – bez upřesnění důvodu) – a fanoušek bude moci udělat dvě věci, mlčky odejít do jiného bydliště, nebo s hlomozem do koncentráku. Nějaké zastání v zákonech, u soudu? Lid a jeho blaho je přednější. Prchni, soudruhu, pětiletka se musí splnit stůj co stůj. Stačí si vzpomenout na Olympijské hry pořádané Pekingem. Kvůli výstavbě nového stadionu, který měl dělat Číně PR před celým světem, přesunuli velký kus předměstí i s lidmi. Prostě řekli tamním lidem – vypadni.

Nikdo se nikoho na nic neptá

Jasně, tehdejší tupě krutý systém masového vyhlazování částečně obrousil hrany. V Číně už se masově nevraždí, už se tam jen hromadně manipuluje s ovcemi. Tam se nikdo na nic a nikoho neptá. Prostě se to o něm ví. A i u nás máme tendence se přiklonit právě k takovému způsobu vedení společnosti. Totální (a vlastně totalitní) šmírování lidí na dálnicích, včetně portrétovek celé posádky pro tajné služby? Vítejte v Číně… a na D1. Naprosto nepřípustné. Bezpečnost v zemi nejde hlídat zlikvidováním práva na soukromí. Digitalizace po česku? Provázat všechny úřady do jednoho systému? Odmítám, Naprosto. Jasně, ono to trochu ušetří čas, každý úřad si na člověka bude moci vytáhnout prakticky jakékoliv informace, nebude se muset ptát… no, víme, ono je ve výsledku mnohem, mnohem lepší, když se úřad musí zeptat, protože mu toho spoustu nemusíte říct. Máte na to právo, svobodné právo. To s digitalizací vlastně zmizí a přivede sem potenciál čínského dohledu. A to je nepřípustné. Naprosto. A to jsou jen dva z mnoha příkladů.

Vím, spoustu západních i našich politiků šilhá po tom, že by některé metody z Číny okopírovali. Však nechceme zůstat pozadu, že jo. Nu, abych přiznal, tak bych radši zůstal pozadu s alespoň nějakým příslibem svobody, než se nechal spoutat do osidel totálního dohledu nad celým životem člověka. I v našem systému už máme nakročeno k tomu, ptát se, kam zmizel mlíkař. Protože už pár mlíkařů z veřejného prostoru zmizelo, nebo je cíleně mizeno.

Čína? Ne, děkuji

Nechť si v Číně žijí podle svého, ale prosím pěkně, nezavádějme si ty jejich móresy do naší země. Už jsme je tu měli. Sice v mírnějším provedení, ale měli. Nepotřebujeme nemocnici za deset dní, ani dálnici za deset měsíců. Je lepší, že můžeme beztrestně nadávat a hrozit na celou vládu, že dálnici nepostaví ani ze deset let. Sice to postrádá tu děsivou čínskou efektivitu, ale na druhou stranu je to daleko větší sranda.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace