Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Letem světem o ničem, v reklamě na karavan. Gondíkův ´originální´ nápad, bohužel ve veřejnoprávní ČT

30.01.2020
Letem světem o ničem, v reklamě na karavan. Gondíkův ´originální´ nápad, bohužel ve veřejnoprávní ČT

Foto: ČT (stejně jako další fota v článku)

Popisek: V karavanu po Slovensku... Račte si povšimnout značky tohoto prý báječného domečku na kolečkách, pěkně nám vykukuje vpravo

Nový cestopisný seriál České televize, nazvaný V karavanu po Slovensku, nechtěně prozrazuje, jak vznikají některé pořady na stanici, za jejíž provoz musí platit i ti, co se na ni nedívají. Někdejší tvář komerční televize Nova, herec a moderátor Dalibor Gondík přišel do ČT s námětem na svůj pořad a záhy se stal jeho hlavním aktérem. Navíc si ho sám vychválil.

„Cestování samotného mužského v karavanu je originální nápad a moc jsem si ho užil,“ pochlubil se Gondík na stránkách ČT. A sebechválu korunoval slovy: „Navíc jsme byli vybaveni fantastickou kamerovou technikou, takže jsme pořídili záběry, které směle konkurují světovým stanicím, které se specializují na dokumenty o přírodě.“ Nejspíše spoléhá na to, že diváci dokumenty světových stanic (například fascinující německý dokumentární cyklus Rusko z výšky) neznají.

 

 

Na Slovensku je pěkně, svítí tu slnko... Vy jste chtěli snad vědět ještě něco víc?

Reklamní Loskuták

Jeho ´originální´ road movie je však spíše vylepšenou verzí kutilského magazínu Rady ptáka Loskutáka, díky jemuž se před lety zviditelnil, nemluvě o okaté reklamě. Kromě Gondíka totiž hraje hlavní roli product placement, v tomto případě karavan, s nímž rozjařený průvodce cestuje po Slovensku. Zástupce firmy v úvodní pasáži série Gondíkovi ukazuje, jak má „připravené autíčko“ a názorně předvádí všechny „vychytávky“ domu na kolečkách, ložnici, kuchyň i záchod. Když si sedne za volant, neopomene podotknout, že vozidlo je výrazně vyšší a širší a přesně popisuje jeho parametry. A když mu třeba dojde voda, hned prozradí, jak si s tím poradit.

 

Gondík - komik

V dalších komických pasážích ochotný propagátor demonstruje, jak s sebou v kabině veze kolo nebo jak si hoví na skládacím křesílku a sám popíjí na některém z míst, co navštíví. Velmi často přitom opět sklouzne k formátu Loskutáka. „Já jsem si myslel, že rybaření je legrace, ale ona je to šichta. Boženko, vy se zabýváte mojí milovanou činností, totiž vyšíváním,“ glosuje svoje setkání se slovenskými hosty své show na kolečkách. A tak, jako kdysi na Nově, neváhá předvést, jak je zručný, třeba když maluje ornament na staré chalupě nebo vrtá dírky do fujary.

 

 

A koukněte, co je tu místa...

Letem světem o ničem

„Takhle jsem si to představoval,“ pochvaluje si, když opět debužíruje před karavanem. Problém je však v tom, že si diváci většinou představují cestopis úplně jinak. Někteří se netají svým obrovským zklamáním a rovněž si stěžují, že jde spíše o reklamu na karavan, v lepším případě sdílení Gondíkových pocitů a plácání stereotypních úvah. Karel charakterizuje nový cestopis ČT stručně: „Letem světem o ničem.“ Také další komentář je striktní: „Slovensko pěkné, ale pořad neskutečně debilní. Jiný se zase zamýšlí nad tím, že bezohlednou jízdou karavanem Gondík nejspíše porušuje slovenské zákony, protože parkuje a táboří kdekoliv v přírodě. Pro objektivitu je ale nutné dodat, že některým divákům se to líbí.

 

„S tímhle domem na kolečkách za zády si uvědomuju, jak krásné může být, když cílem je samotná cesta,“ filozofuje Gondík v jednom z dílů. Zamlčuje ale, že z jeho opěvovaného karavanu nikdo tak atraktivní záběry skutečně krásné slovenské přírody, jaké tento cestopis ukazuje, neuvidí. Na to potřebuje úplně jiný dopravní prostředek.

Vložil: Adéla Hofmanová