Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak, pane Zdechovský, klimatičtí azylanti jsou tu, co vy na to? Komentář Štěpána Chába

komentář 21.01.2020
Tak, pane Zdechovský, klimatičtí azylanti jsou tu, co vy na to? Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Tomáš Zdechovský by chtěl lepší EU, já také, jen ta představa o 'lepší' se diametrálně liší

Mám lidov(eck)ý populismus europoslance Zdechovského v podstatě rád. Když Barnevernet ukradl paní Michalákové její dva syny, mohl se přetrhnout, aby jednal s norskými představiteli (s kterými to ani nehnulo) a pak o tom psal jímavé, ale čtivé články. Moc hezké, milé. Stejná byla jeho angažovanost stran ve Francii uvězněného českého řidiče kamionu za to, že měl v návěsu svého kamionu imigranty. Aniž by o tom věděl. Pan Zdechovský se zase vehementně angažoval. Napsal i francouzskému prezidentovi Macronovi (jako kdyby ten mohl zasahovat do francouzské jurisdikce). Pěkné, takové lidově populistické.

Proč populistické? Protože role, které se pan Zdechovský ujal, byla role někoho jiného. On měl v europarlamentu zařídit, aby se takové věci nemohly dít, chceme-li žít v unii, která stojí na dobrých základech. Jednotlivé případy jsou záležitostí pro aktivisty, právníky, zúčastněné. Ano, samozřejmě, pan Zdechovský může dle libovůle chytat politické body i na tom, že o sobě bude psát jako o Jánošíkovi, který se o nás, chudé a bezmocné, stará. No, daleko větší vděk by nejspíš sklidil za to, kdyby rozproudil vášnivou debatu na půdě Evropského parlamentu, která by vedla ke změnám, než aby psal články na svém blogu na iDnes. Ale nešť. Četl jsem mnoho článků na blogu na iDnes pana Zdechovského, nečetl jsem jediný článek na iDnes, který by referoval o tom, co pan Zdechovský dokázal svou činností v Evropském parlamentu, kterak zvrátil vyvoláním diskuse směrování unijní politiky. Ač právě to by měla být jeho role.

Klimatičtí imigranti mají zelenou. Doslova

Před necelými dvěma roky jsme se s panem Zdechovským ve virtuálním světě krátce střetli stran Usnesení Evropského parlamentu o ženách, rovnosti žen a mužů a spravedlnosti v oblasti klimatu. V článku jsem upozornil na to, že usnesení je přípravou na velmi ošemetný pojem ‘klimatická migrace‘ a jeho implementaci do zákonů jednotlivých členských zemí a do povědomí obyvatel. Pan Zdechovský tvrdil, že je to nesmysl. Že nic takového není v přípravě.

Za určující formulaci usnesení bylo možné brát toto: „(EP) Žádá, aby bylo vysídlování v důsledku změny klimatu bráno vážně; je otevřen diskusi o zavedení ustanovení o ‘klimatické migraci‘; vyzývá k vytvoření skupiny odborníků, která by tuto záležitost prozkoumala na mezinárodní úrovni, a naléhavě žádá, aby se problematika klimatické migrace stala součástí mezinárodní agendy.“ Což je zcela očividná snaha Evropského parlamentu zasadit pojem ‘klimatická migrace‘ do slovníku  členských zemí a jejích obyvatel.

A je to tu

Výbor pro lidská práva OSN vyneslo rozhodnutí, že členské státy nesmí deportovat uprchlíky, kteří domovskou zemi opustili kvůli hrozící klimatické krizi. Takové rozhodnutí musíme respektovat, přizpůsobit se mu a připravit se na případné soudní líčení s naší republikou, pokud někoho deportujeme a on řekne, že mu doma bylo moc vedro a že je námi utiskovaný. K jeho pláči se samozřejmě přidají tuny neziskovek se svými právníky, které se budou o každého klimamigranta prát jako líté šelmy. Je to další Overtonovo okno, otevřené pro definitivní přijetí pojmu klimatické uprchlictví.

Zásadní je také formulace Výboru pro lidská práva OSN: „Ohrožení by neměli čekat až do chvíle, kdy jim bude hrozit bezprostřední nebezpečí – azyl by tak měli dostat ještě dříve,“ napsal iRozhlas. Což znamená jediné – azyl jde dostat okamžitě a bez zbytečných průtahů, protože ohroženi klimatem jsme přeci podle agendy všichni.

Teď si to můžeme celé spojit

V polemice s panem Zdechovským jsem zabrousil k pojmu Overtonovo okno. Téma, které je odmítané, se musí postupně a pomalu dávat do veřejné debaty. S dostatkem trpělivosti se téma, které společnost odmítá, dočká naprostého přijetí. Před třiceti lety byla homosexualita ve většině zemí trestná, teď už se jedná i o adopcích dětí homosexuály. K tomu stačila veřejná debata, která posouvala homosexualitu od kontroverze k normě. Pak už vše stačilo jen patřičně uzákonit. Nemlich to samé nás čeká, jak jsem tvrdil v polemice s panem Zdechovským, i stran klimatické imigrace.

První Overtonovo okno – globální oteplování způsobené lidmi, naší společností, hlavně tedy západní nenažraností. Druhé Overtonovo okno – vyvolávání viny stran chudoby v Africe. Třetí Overtonovo okno – zblblá mládež (ekologický fanatismus, pozitivní rasový fanatismus, gender fanatismus,…). Čtvrté Overtonovo okno – usnesení EP. Páté Overtonovo okno – Greta Thunberg a její bezprecedentní podpora ze strany evropských politiků, samotné EU i OSN (OSN Thunbergové v New Yorku připravilo uvítací výbor, který se nedostává ani králům). Šesté Overtonovo okno – rozhodnutí OSN o klimatických imigrantech. Samotných oken bylo v celém procesu desítky, toto je jen výčet těch nejvýraznějších.

 

Hlavní město Jižní Tarawa, foto Wikimedia

Nejkřiklavější

OSN ve svém rozhodnutí vše ilustrovalo na nejkřiklavějším příkladu muže z ostrova Kiribati, který na Novém Zélandu požádal o azyl, protože se jeho ostrov vinou globálního oteplování zaplavuje vodou. Předpověď hovoří o tom, že by ostrov mohl být do patnácti let pod mořem. Což je předpověď, předpoklad. Ovšem ten předpoklad vychází z obdobných analýz, z kterých vychází Evropská unie při výpočtu toho, kolik bude potřeba solárních panelů, aby nahradily všechny zbylé zdroje elektřiny a navíc uživily unií protlačovanou elektromobilitu. Zkrátka na trochu absurdních analýzách s pochybnými závěry, Stačí se podívat na fotografii hlavního města nejohroženějšího souostroví s názvem Jižní Tarawa. Upřímně, tam někdo začne ve vodě plavat energičtěji kraula a zatopí jim to vládní jídelnu.

 

Vložil: Štěpán Cháb