Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zazářila v kasovním trháku, a pak… Kam zmizela okatá holka, která popletla hlavu Vaculíkovi? Tajnosti slavných

20.01.2020
Zazářila v kasovním trháku, a pak… Kam zmizela okatá holka, která popletla hlavu Vaculíkovi? Tajnosti slavných

Foto: repro/archiv T.K.

Popisek: Tatiana Kulíšková

VIDEO Do té doby ji vídali hlavně diváci slovenské televize, až ve čtyřiadvaceti z ní udělal hvězdu režisér Soukup. Pak se ale zase rychle kamsi ztratila. Filmový osud půvabné Jany z Lásky z pasáže ale jakoby předurčil i její vlastní.

Byl to hit, jaký do té doby československá kinematografie nezaznamenala. Po úspěchu komedie z prostředí velkého strojírenského závodu Vítr v kapse, který udělal z Lukáše Vaculíka hvězdu a idol mládeže, se režisér Jaroslav Soukup rozhodl ‘ušít‘ mu svůj další velký projekt přímo na tělo. A zrodil se film, který se může pochlubit hned několika nej. Natáčení spolykalo do té doby neuvěřitelnou sumu, Soukup přiznává, že to bylo 3,6 milionu korun, tedy v té době částka přímo astronomická. Sázka to byla hodně vysoká, ale vyplatila se. V kinech zhlédly kriminální drama Láska z pasáže zhruba dva miliony diváků a vydělalo neuvěřitelných patnáct milionů. K romantické zápletce ale bylo třeba najít pro Lukáše partnerku. Kde se nakonec vzala a kam vzápětí zmizela?

Láska z pasáže:

Holka z obrazovky

Půvabná a výrazná brunetka Tatiana Kulíšková, která se stala ze dne na den předmětem erotických snů tisíců mladíků, se narodila 22. března 1961 v Bratislavě. Několik malých štěků údajně dostala už v dětství, oficiálně ale před kamerou debutovala až v roce 1975 v dramatické inscenaci Príbeh o Fatime a Omarovi a pravidelnou spolupráci s bratislavským studiem Československé televize zahájila až v šestnácti letech. Její první ‘pojmenovanou‘ rolí se stala v roce 1980 Romana v hudební komedii Jána Lacka Toto léto doma. Popularitu jí ale přinesly teprve hlavní role moderních energických dívek v českých filmech, mapujících různé druhy podvodů za hranicí zákona, ať již to byla brigádnice Jana Hálková v akční baladické krimi z pražského podsvětí Láska z pasáže či o rok později taxikářka Táňa Brychtová ve Schmidtově krimikomedii Podfuk. Mezitím stihla dokončit studia herectví na bratislavské VŠMU a v roce 1986 se stala členkou Divadla pro děti a mládež v Trnavě.

Ve filmu podle povídky italského renesančního básníka Giovanni Boccaccia Vášnivé známosti

Ve filmu podle povídky italského renesančního básníka Giovanni Boccaccia Vášnivé známosti
(foto – repro/imdb.com)

Velká příležitost

Tisíce holek Táně filmovou lásku s Vaculíkem záviděly, především ji ale vystřelila na vrchol žebříčku mladých nadějných herců hned poté, co úspěšně dokončila studium. „V té době jsem pociťovala popularitu. Chodila mi spousta dopisů, tak nějak tehdy vypadala popularita,“ zavzpomínala před časem pro slovenský server pluska.sk. „Vzpomínám si na to a bylo to fajn. Ale bylo to už velmi dávno a je to uzavřená kapitola. Tehdy herci neměli ani hvězdné manýry. Brali jsme to jako práci. Dnes už je jiná doba.“ Přesto se dalších srovnatelných rolí už nedočkala. Příčinou se stala její láska k divadlu, takže spolupracovala především s bratislavským televizním studiem a pendlovala mezi slovenskou metropolí a Trnavou, což je sice jen zhruba 60 kilometrů, v té době ale byla vzhledem ke kvalitě silnic situace složitější. Popularita jí vzápětí vynesla i další velkou příležitost, moderování tehdy populárního hudebně soutěžního pořadu bratislavské televize. „Triangel jsem moderovala asi dva tři roky a byla to zajímavá moderátorská zkušenost,“ dodala.

V populární slovenské hudební hitparádě Triangel

V populární slovenské hudební hitparádě Triangel
(foto – repro/archiv STV)

Apríl? Tohle nebyl fór!

Scénář Soukupova slavného filmu jakoby předpověděl i Tánin osud, její život obrátil vzhůru nohama 1. duben 1989. Byla v té době vdaná za Pavla Juráně, s nímž se sblížila právě díky hitparádě Triangel. V té době byl Pavol na vzestupu a možná by se během dalších dvou tří let stal známou tváří jako univerzální bavič, herec, zpěvák, a hlavně jako skvělý autor. Jenže odešel dřív, než stihl ukázat, co všechno v něm je. V onen osudný den relaxoval s kolegy v hotelovém bazénu v Žilině, ve čtyři hodiny ráno po představení s příznačným názvem Zlý sen, s nímž byli na divadelní šňůře a jehož autorem byl právě Pavol. Bylo mu jen dvacet devět, a přestože byl dobrý plavec, najednou se nevynořil. Když si toho kolegové povšimli, byl už pod vodou zhruba minutu, a oživit ho už se nepodařilo. „Když zemřel, měla jsem pocit, že už nikdy nebudu mít děti, nepotkám žádného muže,“ přiznala Tatiana v rozhovoru pro korzár.sk. „Když jsem se s jeho ztrátou vyrovnala, začaly mizet i tyto pocity. Není dobré donekonečna se něčím zabývat, rozebírat to v sobě. Věci je třeba nechat plynout a mě si láska nakonec našla.“

Svatba s Pavlem Juráněm

Svatba s Pavlem Juráněm
(foto – repro/archiv T.K.)

Zachránil ji Sting

Byla mladá a bylo jí jasné, že prostě musí vstát a znovu začít fungovat. Z nejhoršího jí pomohli práce a také Sting, který dodnes patří k jejím oblíbeným interpretům. A pak si ji v zákulisí trnavského divadla konečně zase našla láska. Jejím životním partnerem se stal o deset let starší kolega Vladimír Jedľovský. „Tak jednoduché to ale nebylo, protože můj současný partner byl tehdy ženatý. I když to, co mezi námi bylo, bylo krásné, nebylo to snadné pro nikoho z nás,“ přiznala. Táňa byla mladá, takže měla ještě šanci založit rodinu, což se jí také podařilo a ve dvaatřiceti letech porodila Vladimírovi syna. „Narozením syna jako bych se nadýchla. I proto jsem zůstala tři roky na mateřské dovolené. Jeho narození jsem vnímala jako zázrak a přiznávám, že od té doby, co je na světě, můj život patří především jemu.“ Novou lásku prý brala jako druhou šanci, kterou jí osud dal. „Mám partnera, žiji normálně dál, všechno přebolelo a bez váhání mohu říci, že jsem šťastná.“

V aktuálním představení Ach tie ženy, ach tí muži – Divadlo Jána Palárika Trnava

V aktuálním představení Ach tie ženy, ach tí muži – Divadlo Jána Palárika Trnava
(foto- repro/djp.sk)

Druhá šance

Po mateřské začala intenzivně spolupracovat i s dabingem a má na kontě několik desítek postav především v televizních seriálech. Na prahu padesátky se načas stáhla do ústraní s tím, že bojuje s vážnými zdravotními problémy. Blíže se k nim vyjádřit ale odmítala, takže se vzápětí vyrojily v médiích spekulace, zda s herectvím definitivně skončí. Naštěstí vše dopadlo jinak a naplno se vrátila na jeviště, před televizní kameru a do dabingového studia.  Kdysi prý bývala vášnivou čtenářkou detektivek, na což jí už dnes moc času nezbývá, ochotně ale převzala partneru vášeň. Chodí spolu na dostihy. „Ráda sázím a ráda vyhrávám. Když vyhraji, vždy si nadávám, že jsem nevsadila víc… Chci vyhrávat, ale vsadit nemám odvahu,“ přiznává. Jedna velká životní sázka jí ale nakonec vyšla. V souboru trnavského divadla hraje nejen s Vladimírem, ale také s jeho bývalou ženou Máriou, která byla kdysi považována za nejkrásnější trnavskou herečku. A dnes už spolu všichni vycházejí v pohodě.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace