Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z toho už se stejně nevymotáte, pane premiére. Co zaujalo Jiřího Macků

15.01.2020
Z toho už se stejně nevymotáte, pane premiére. Co zaujalo Jiřího Macků

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš ´2020

Je to zpráva stará jenom několik hodin a přitom nová kapitola v přetahované českého premiéra Andreje Babiše se slovenskými soudními orgány. Až šokující je už titulkem ´Došlo k odepření spravedlnosti´ sdělující, že slovenský Ústavní soud (jehož hlavním úkolem je přezkum souladu zákonů s ústavou nebo celým ústavním řádem), razantně zasáhl do kauzy Agent StB. V neveřejném jednání totiž rozhodl, že předchozí instance konaly v rozporu s ústavou, protože podle senátu ÚS potlačily Babišovo právo na spravedlivý proces. Dokonce i Nejvyšší soud selhal, když neurčil, vůči komu se má premiér kvůli evidenci ve svazcích StB bránit.

(Potlačení práva na spravedlivý proces, selhání orgánů včetně Nejvyššího soudu – věru tvrdé ohodnocení. Jestlipak k podobným přehmatům těchto ´neomylných´ institucí nemůže docházet ani u západních sousedů našich východních sousedů?)

Agentů je mezi námi jak naseto

Razantní vstup slovenského Ústavního soudu tedy zrušil rozsudky, které původně zamítly Babišovu žalobu. A tak se případ evidence českého premiéra coby agenta StB znovu vrací ke Krajskému soudu v Bratislavě. Můžeme se jako nezúčastnění pozorovatelé těšit na pokračování této kauzy už z minulého tisíciletí a v duchu ji srovnávat s těmi, které sami známe, nebo jsme na vlastní kůži zažili. Vzpomínáte, jak se tehdy v Bratislavě pracovalo s důvěryhodností týchž klíčových svědků? To, že dva důstojníci StB údajně získali od Babiše souhlas ke spolupráci, bylo bráno jako nezpochybnitelný důkaz, zatímco jejich osobní prohlášení u soudu, že ten souhlas byl ve skutečnosti jimi zfalšovaný, byl odmítnut jako od nekompetentních osob!

Upřesněme si, kdo všechno je agent. Třeba vy jím můžete být i vy, milý čtenáři, pokud pracujete pro nějakou cestovní kancelář, pojišťovnu nebo děláte do šoubyznysu či sportu. Agentů je totiž mezi námi jako naseto, jak vidno z následujícího přehledu. Není to totiž nadávka.

Senzační odhalení dvojího agenta

Otázka zní, jak se mohl Andrej Babiš, tento ´práskač, donašeč, bonzák a udavač v jednom´, uplatnit na svém ekonomickém výsadku v Maroku, kde působil bezesporu coby dvojí agent: jak svého zaměstnavatele zahraničního obchodu Petrimex (jehož zájmy při nákupu agrochemických a ropných komodit jako zplnomocněnec zastupoval), tak se 100% jistotou i jako spolupracovník StB, konkrétně jejích ekonomických složek (protože StB kupodivu nepronásledovala jenom disidenty). Babiš tam měl práce jistě navrch hlavy: domlouvat kontrakty, hlídat naše investice, sledovat aktivity konkurence, sbírat informace jakéhokoli druhu (zajímavé, že slovo špión v souvislosti s ním dosud nepadlo). Ochraňoval tam ekonomické zájmy Československé republiky; není dnes důležité, že socialistické. Konečně on sám se už před časem zmínil, že jako pracovník na tomto zahraničním výsadku jednou upozornil na nelegální působení jednoho z kolegů. Byl snad proto hned práskačem?

A pokud snad udal někoho i doma, jak to z toho Maroka dělal? Telepaticky? A kde vůbec jsou ti napráskaní nešťastníci? Přihlaste se, už na vás, jistě i s odměnou, čekají nažhavení investigativci, když už sami s vaším vyhledáváním trapně pohořeli. Ať je furt dokola o čem psát, ať je pořád čím odklánět všeobecnou pozornost od problémů důležitějších, ba až zásadních.

Samé otázky, žádné odpovědi

Spousta otázek, jenže žádné rozumné a konkrétní odpovědi. Na další si počkáme, až v Bratislavě znovu – nyní už pod nejvyšším dohledem tamního Ústavního soudu – začne vše od začátku projednávat ten krajský. A to sice tak, aby nebyl znovu nařčen, že někomu upírá právo na spravedlivý proces, už takhle má slovenská justice z ostudy kabát. Nepříjemné zjištění pro země budující demokracii.

Jenže, vážený Andreji Babiši, nějaký happy end stejně nevidím. I kdyby vás nakrásně z kauzy ´agent StB´ nějaký soud někdy osvobodil, nepomůžete si. Už se z toho nevymotáte, už se to s vámi potáhne zbytek života. Protože tady se soudům, natož božím mlýnům, věří, jenom když se to hodí.

(Docela jsem se těšil, jaká bude na zásah slovenského Ústavního soudu odezva na českých sociálních sítích. V pondělní podvečer jsem však už tyto články na novinky.cz a aktuálně.cz nenašel…)

 

Vložil: Jiří Macků