Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už aby ten ženský princip ovládl mezinárodní politiku. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.01.2020
Už aby ten ženský princip ovládl mezinárodní politiku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Místo toho, aby na kolenou houpali děti, děsí cizí děti a střílejí jim do jejich světa

Nedávno jsme s dětmi vyrazili na výpravu. Obrážíme okolí, objevujeme zákruty, stavíme bunkry a povídáme si. O všem možném. Při poslední výpravě došlo na téma válka. Jemně jsem jim vysvětlil, že válka není nejlepší způsob jednání, vyvrátil jsem jim romantickou představu o hodných a zlých, i o tom, že se války netýkají osvobozování princezen. Dětem se u tohoto tématu rozbil stroj na otázky ‘proč‘, protože otázkou ‘proč‘ mě týrali celou výpravu.

Snažili jsme se přijít na to, jak to, že je někdo schopný vzít bombu a hodit ji na člověka, jak je možné, že někdo proti někomu jinému zvedne zbraň a prostě ho střelí, zabije. Já nevím, v tu chvíli mi to přišlo strašně absurdní, nemocné, divné. A přijde mi to tak doposud. Všude po světě jsou přeci normální lidé, kteří se po jídle rádi natáhnou, kterým je příjemné drbání na zádech, kteří se za břicha popadají, když si někdo rozbije ciferník ve výmolu. Nikomu by podle všeho nemělo být příjemné někoho zabít. Jen hodně nemocnému člověku.

Proč jsou války?

Jasně, ti na Blízkém Východě jsou blázni, i v té Africe se hlásí k bláznovství. Ale nejkrvavější válku v historii vyvolali Němci. Kultivovaný národ s nesmrtelnou hudbou, poezií, uměním. Jak se mohl někdo ve stínu Beethovenovy klavírní sonáty dívat na plynování lidí a jejich pálení? Před časem jsem narazil na podivný web (a naštěstí zapomněl, jak se jmenoval). Byla tam velmi surová a syrová videa z válek, lynčů, násilí. Ač mi z toho bylo na zvracení, projížděl jsem ten web dvě hodiny. Jako uhranutý jsem se proklikával videi. Nejodpornější bylo z Afriky, dav lidí zapálil větve a hodil do ohně osm lidí. Ti se z ohně škrábali, jakmile se z něho vyškrábali, někdo je skopl zpátky. Větve to byly syrové, zelené, takže oheň jen trochu dýmil. Plamenů bylo málo. Pomalé grilování lidí zaživa. Jejich počáteční úlek nad tím, že skončili v ohni, škrábali se rychle ven, někdo je skopl, zase se škrábali ven, zase je někdo skopl. Jeden muž po několika skopnutí seděl v ohni, škubala mu jedna ruka a vyděšeně se rozhlížel po lidech, kteří stáli okolo a čekali, kdy vyleze, aby jej zase skopli. Seděl tam a pomalu, velmi pomalu uhoříval. A ne, nebyli to žádní vojáci, mezi grilovanými byla i starší žena. Něco takového dokáží jen lidé. Nejspíš video z války mezi Tutsii a Hutui. Absurdní a nesmyslné násilí, které prostě nejde pochopit. Ale na mezinárodní scéně se děje vlastně permanentně. Vždyť se stále někde válčí. Není to ale neuvěřitelná hloupost?

Vždyť v lidech není tolik nenávisti. A když je, tak je vyvolaná absurdní politikou těch nahoře, kteří lační po nerostném bohatství, po území,po další moci. Obyčejní lidé jsou soucitní, přátelští, chovají se nezištně. Když před rokem iDnes napsal o dívce, které pojišťovna neproplatí umělou ruku, lidé během týdne naposílali peněz na několik takových rukou. To samé s holčičkou, která si nedávno zranila vážně páteř. A taková solidarita a láska je po celém světě. O islámských zemích se říká, že jsou nesmírně pohostinné, obzvláště obyčejní lidé tam jsou přátelští, milí, ochotní se s vámi podělit i o vlastní večeři. Proč je tam tedy tolik bolesti a válek a násilného umírání? Vždyť tam žijí hodní lidé. To opravdu deset procent populace státu zešílí a začne vraždit, nebo týrat zbylou část? Nestačilo by jim podrbat záda? Nebo si před nimi nějak legračně vymknout kotník ve výmolu?

Ženský princip… nikoliv ztělesněný nutně ženami

Ženský princip je ochranitelský, pečující, láskyplný. Ten mužský je uchvatitelský, dobyvačný a kastovní. Mluvím o principech, nikoliv o ženách a mužích samotných. Třeba taková Hillary Clinton byla ztělesněním mužského principu jako z praku. A právě ženský princip potřebujeme dostat na trůn. Je dost těžké, vysvětlit dětem, proč někdo plynoval a pálil děti. Stejně těžké je jim vysvětlit, proč někdo někoho zabije, proč na města plná lidí někdo hází bomby, proč je ve světě tolik nenávisti a hnusu, když tam být nemusí. Když by měl být svět, no, pro děti. Opravdu mi nešlo dětem vysvětlit, co je to válka a proč se vlastně děje. Ve válce se v poslední době tak nějak rozpíjí rozdíl mezi dobrým a zlým. Sviněmi jsou všechny zúčastněné strany. A ať se názorově člověk přikloní k jakékoliv straně, přikloní se právě a jedině ke svini.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace