Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Parostrojní pivovar, unikátní vyhlídka, legendami opředený kostelík. Český poutník

11.01.2020
Parostrojní pivovar, unikátní vyhlídka, legendami opředený kostelík. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Kostel sv. Jakuba u Konopiště

FOTO První Český poutník v roce 2020 bude trochu netradiční. Vezmu vás na několik méně známých míst ve středočeském kraji, která by ale rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

Mnozí z vás, kteří navštívili hrad Křivoklát, projížděli, ať již autem nebo vlakem, obcí Zbečno. Přestože zde málokdo zastaví, právě v této obci se nachází selská usedlost s roubeným obytným domem, zděnými chlévy, stájemi se sýpkou, stodolou a výměnkem v obci s historií sahající až do dob prvních Přemyslovců. Pokud byste nevěděli, toto stavení nese jméno Hamousův statek. Vše na statku vypadá, jako by naši dávní předci před chvílí někam odešli na návštěvu a každou chvíli by se měli vrátit.

Hamousův statek

Zbečno bylo centrem knížecího hvozdu a královským dvorcem, než vedoucí roli převzal právě nedaleký hrad Křivoklát.

Hamousův statek

Když pivo vyráběl parní stroj

Na Mělnicku v obci Lobeč by se měli zastavit všichni milovníci pivního moku. Ve zdejším dochovaném parostrojním pivovaru se nachází unikátní muzeum, které vás provede pětisetletou tradicí vaření piva na Kokořínsku. První písemná zmínka o pivovaru pochází z roku 1586 a renesanční jádro stávající stavby bylo vybudováno kolem roku 1600.

Parostrojní pivovar v Lobči

A když už se v Lobči zastavíte, měli byste také navštívit muzeum spisovatele Eduarda Štorcha. Nachází se v bývalé měšťanské škole a je rozděleno na dvě části. Ta první návštěvníky seznámí se spisovatelem Eduardem Štorchem a se životem lidí v pravěku a ta druhá s ukázkami pazourků, románů E. Štorcha a s jeho rodnou obcí Ostroměří včetně rodného domu.

Přírodní památková zóna krajinného celku Osovsko

Kultivovaná zemědělská krajina obklopená lesy

Na Berounsku mezi obcemi Lážovice, Nové Dvory, Osov, Skřipel, Vižina a Všeradice se nachází Přírodní památková zóna krajinného celku Osovsko. Jde a harmonickou, kultivovanou zemědělskou krajinu, která je uzavřena lesnatými horizonty. Pravidelně rozložené osídlení s logickými spojnicemi cest a silnic provázených alejemi vznikalo v souvislosti s rozkvětem panství po třicetileté válce a po roce 1805.

Albertova vyhlídka

Vyhlídka pojmenovaná podle statkáře

Nedaleko Nalžovic na Příbramsku se nachází Národní přírodní rezervace Drbákov, přes kterou vede naučná stezka. Ta vás zavede i k Albertově vyhlídce, která je považována za vůbec nejkrásnější vyhlídku na vodní nádrž Slapy na celé trase naučné stezky. Své jméno dostala po někdejším majiteli statku v Nalžovicích, který si toto místo oblíbil a až do své smrti se o něj staral.

Slapská přehrada a pláž

Pokud už se zmiňujeme o Slapské přehradě, musím vám k zastavení doporučit také osadu Měřín. V létě zde na vás čekají písčité i travnaté pláže, lodní doprava i turistické cesty vedoucí přírodním parkem Střed Čech. Na turistický výlet se samozřejmě můžete vydat do těchto končin i v zimním období, ale pozor na úraz, místy jsou cesty prudké a úzké a často bývají také namrzlé. Lepším řešením je pak zastavit se v místním vojensko-lázeňském zařízení a dopřát si koupel a plavání ve zdejším bazénu.

Pohled z vyhlídky na Úholičky

Naučná stezka plná výhledů na Vltavu

Nedaleko Prahy se nachází obec Úholičky. Pokud se z nich vydáte po naučné stezce Rozhlédni se člověče, čeká na vás několik neobyčejných zážitků. Sedmikilometrová okružní stezka vede po lesních a polních cestách, které vás dovedou na místa s úchvatným výhledem na údolí řeky Vltavy. Prostřednictvím informačních tabulí se navíc seznámíte se zdejší lokalitou. Zajímavostí také je, že trasa není značena značkami ale dřevěnými ukazateli.

Červený hrádek u Sedlčan

Zámek v obci Červený Hrádek

Další zastavení na nás čeká nedaleko Sedlčan. Zde se v obci Červený Hrádek nachází stejnojmenný zámek. Nynější podobu pseudogotického sídla vtiskl zámku Červený Hrádek v letech 1894-96 světoznámý architekt Jan Kotěra, který se podílel na úpravě jižního křídla, věže a interiérů, v nichž se inspiroval secesí. Po roce 1948 byl zámek zestátněn a prostory využívalo muzeum a archiv. Po roce 1989 byl navrácen původním majitelům. V současnosti je přístupný pouze zámecký park, který je nádherně udržovaný a zajímavý. Do zámku se dostane pouze u příležitostí různých akcí.

Křížová cesta po Kalvárií

Křížová cesta ke Kalvárii

Dnešní předposlední zastavení učiníme v Jesenici na Příbramsku. Zde se projdeme po kilometr dlouhé neznačené naučné stezce, která propojuje Jesenici s vrchem Kalvárie, na který vede obnovená křížová cesta. Celkem pět zastávek vás seznámí s historií zdejšího kostela Nejsvětější Trojice a samotné křížové cesty nebo s osobností faráře Antonína Lega (1839-1901), který vynikal svojí všestranností a nesmazatelně se zapsal do dějin i tváře zdejší krajiny.

Kostel sv. Jakuba

Kostelík k němuž prý vedou tajné chodby z Konopiště

Poslední výlet na nás čeká nedaleko zámku Konopiště na Benešovsku. Jen pár kilometrů od světově známého zámku se nachází obec Chvojen s dominantním tribunovým kostelem svatého Jakuba, který byl postaven jako součást raně středověkého opevněného dvorce v roce 1217. Dnešní podobu získal po úpravách započatých v roce 1904 tehdejším majitelem konopišťského panství Františkem Ferdinandem d'Este. Během oprav byly na stěnách objeveny a restaurovány pozoruhodné fresky převážně s náboženskými motivy. Překvapivě však vedle vchodu najdeme také fresku s obrazem slavného starověkého Ptolemaiova modelu sluneční soustavy, kde je země středem vesmíru, což nebývá tradiční výzdoba kostelů.

Kostel sv. Jakuba

Kostelík na Chvojně je ovšem opředen ještě jedním tajemstvím. Říká se, že sem vede vyzděná podzemní chodba ze zámku Konopiště. Ta je prý místy tak široká, že se v ní vyhnou dva jezdci na koních. A jelikož okolí Konopiště je podzemními chodbami protkané, nemusí prý jít jen o báchorku. (foto 13 a 14)

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar