Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kdo neviděl seriál Koruna, nejspíše ´Megxit´ nepochopí. Historická vzpoura Harryho a Meghan tu není poprvé

10.01.2020
Kdo neviděl seriál Koruna, nejspíše ´Megxit´ nepochopí. Historická vzpoura Harryho a Meghan tu není poprvé

Autor: Oficiální Instagram vévodského páru

Popisek: Princ Harry a Meghan, vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Právě tento snímek použili na svém Instagramu, kde ohlásili ´výpověď ´z královské rodiny

FOTO Tento týden ovládly titulky bulvárních a dokonce i seriózních médií (včetně českých) informace o překvapivé vzpouře britského páru Harryho a Meghan. Ten se totiž rozhodl, že se vzdá většiny královských povinností, bude pracovat, především na svém charitativním projektu, a část roku budou slavní manželé pobývat ve Spojených státech či Kanadě. Zatímco toto rozhodnutí podstatná část veřejnosti považuje za útok na tradice britské monarchie, nemající obdoby, ve skutečnosti se podobné vzpoury v královské rodině odehrály již mnohokrát.

Strhujícím způsobem dokumentuje podobné, a ještě mnohem dramatičtější královské vzpoury skvělý seriál televize Netflix The Crown, který mohou již třetí sezónu sledovat také čeští koncesionáři této stanice. Mimochodem, ve srovnání s povrchně zpracovanou koprodukční minisérií Marie Terezie, vysílanou Českou televizí, jde o dílo nepoměrně kvalitnější a právem si získalo obrovský celosvětový ohlas. Mimo jiné vybojovalo prestižní Zlatý glóbus v kategorii nejlepší televizní seriál a tuto krásnou sošku si odnesly i představitelky hlavních rolí Claire Foy a Olivia Colman (herečka, která převzala roli královny Alžběty po Claire Foy, bodovala právě letos, před pár dny).

 

V prvních dvou sériích The Crown (Koruna) hráli královský pár Claire Foy a Matt Smith

Největší skandál

The Crown mimo jiné historické události mimořádně působivě připomíná i dosud nepřekonaný královský skandál, který odstartovala milostná aféra mezi princem Edwardem VIII. a americkou femme fatale Wallis Simpson. Ten měl zásadní dopad na život královny Alžběty II, protože ji nečekaně příliš brzy katapultoval na trůn. Když se totiž Edward stal po smrti svého otce králem, pokračoval ve vztahu s již dvakrát rozvedenou Wallis, což pro něj mělo fatální následky. Vzhledem k tomu, že jim anglikánská církev neumožnila sňatek, rozhodl se abdikovat a na trůn tak nastoupil jeho bratr Jiří VI. Jenže, tento oblíbený král, otec Alžběty, poměrně brzy zemřel. (Mimochodem, i jeho příběh a skvělé válečné angažmá se dostalo na filmové plátno, právě o něm je výborný film Králova řeč, kde ho hrál Colin Firth; zajímavostí je, že jeho ženu, pozdější královnu matku, hrála Helena Bonham Carter, která v seriálu The Crown dostala roli královniny sestry, princezny Margaret.)

 

The Crown sleduje paralelně osudy abdikovavšího krále Edwarda, který se svou ženou Wallis nesměl přijet do Anglie (dorazil jen několikrát sám), takže žili - na útraty britského trůnu - ve Francii, v malém zámečku u Paříže. Hrál ho Alex Jennings. Nutno ale dodat, že seriál pak ukazuje i jeho smrt a pohřeb (královna se s ním přijela soukromě rozloučit), po smrti již na půdu rodné země směl, pohřbili ho ve Frogmore, což je hřbitov královské rodiny ve Windsoru, kde leží i královna Viktorie. Takto tedy, trochu zjednodušeně, líčí děj seriál, ve skutečnosti to bylo o malinko složitější...  

Předčasně královnou

Jednu z nejsilnějších scén seriálu The Crown představuje setkání Alžběty se svým strýcem Edwardem. Ten se kvůli vztahu s Wallis stal černou ovcí rodiny a jeho prohřešek mu nemohla zapomenout především jeho matka. Alžběta mu zase vyčítala, že kvůli tomu, že dal přednost Wallis před královským trůnem, zemřel předčasně její otec, protože ho, velmi nemocného, panovnické povinnosti vyčerpávaly. A stejně tak podle ní zničily její život a ohrozily šťastné manželství s princem Philipem.

 

Ve třetí sérii, odvysílané na Netflixu v listopadu, převzali role královského páru Olivia Coleman a Tobias Menzies

Mýtus o šťastném manželství

Je nepochybné, že tento odvážný historický seriál zcela rozbíjí idylickou představu o manželství královny Alžběty. Jak naznačuje, prošlo mnoha vážnými krizemi a několikrát mu hrozil rozvod. Jedním z důvodů byl fakt, že královnin manžel se nehodlal smířit s pozicí muže, jenž je nucen stát neustále ve stínu své manželky. Staleté rituály ho dokonce nutily, aby neustále chodil za ní a zcela se jí ve všem podřizoval. Aby Alžběta manželství zachránila, posílala Philipa na dlouhé zahraniční cesty a pověřovala ho reprezentativními úkoly, na nichž se mohl zviditelnit.

 

Takto již prý ne, Harry a Meghan s povinnými ceremoniemi královské rodiny končí. Což média nazvala Megxit a ta ostrovní to prožívají pomalu stejně intenzivně jako Brexit. Váhu, kterou Britové přikládají královské rodině, si u nás vůbec neumíme představit...

Sedět na trůnu již téměř sedmdesát let znamená také obrovskou oběť pro samotnou královnu. The Crown například prozrazuje, že na zahraničních cestách, kdy se musela na své poddané celé dny usmívat, ji ochrnuly lícní svaly a napravit to mohly pouze bolestivé injekce. I když ji Philip nabádal, ať se přestane chovat jako cvičená opice, nikdy mu nevyhověla.

 

A je zřejmé, že po princezně Dianě, která se rovněž odmítla podřídit středověkým tradicím, učiní totéž Meghan s Harrym.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace