Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hoří celý kontinent. Půl miliardy mrtvých zvířat, spálené domy a ohnivá tornáda. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.01.2020
Hoří celý kontinent. Půl miliardy mrtvých zvířat, spálené domy a ohnivá tornáda. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Požáry v Austrálii pohltily už přes 2000 domů

Už od září se v Austrálii šíří lesní požáry. Na konci roku dosáhly svého vrcholu, kdy ohni padlo za oběť území o rozloze Slovenska. Požárům podlehlo 25 lidí, včetně dvou hasičů, zahynulo také na půl miliardy zvířat. Pekelné vedro požárů, které umocňuje i počasí, jež často přeskočí i teplotu 40°C, sucho, které je v této době na australském kontinentu obvyklé, to vše může vést až k suchým bouřkám. Rozsáhlé požáry totiž mění lokální systém počasí. Australané se tak mohou dočkat jak suchých bouřek, tak i ohnivých tornád. Západ Austrálie byl ovšem v pondělí pod jiným náporem, a to pod náporem monzunových dešťů. Východ je stále v plamenech. V Austrálii je nyní 140 požárů, 50 z nich se doposud šíří nekontrolovaně.

Server Ekolist přišel s velmi zajímavou informací – za požáry stojí nejen poloha a přirozené klima Austrálie, ale také místní dravci. Konkrétně luňák hnědý a hvízdavý a raroh proměnlivý. Ti totiž v požáru nevidí ohrožení, ale přetékající hodovní tabuli. Jak to dělají? Z okraje již probíhajícího požáru do pařátů nebo zobáku popadnou doutnající větvičku, s tou přeletí na suché místo třeba o kilometr dál a upustí ji. Šance, že vznikne další požár, je vysoká. A proč to dělají? Jakmile začne hořet, propukne mezi zvířaty na zemi panika, přestanou se krýt a snaží se před ohněm prchnout. Dravci je pak jako snadný cíl uloví. Z ohořelého území pak mohou hodovat ještě na mršinách.

„Tamní hasiči z toho pochopitelně moc radost nemají, a vyvíjí nemalé úsilí, aby se ničivé plameny nedotkly lidských sídel. Moc se jim to ale nedaří. Nová ohniska požárů se jako z udělání objevují míle před hlavní ohnivou stěnou, se kterou bojují, případně začnou hořet místa za existujícími bariérami, preventivně vypálenými plochami, řekami nebo širokými silnicemi,“ píše Ekolist a jako viníky označuje právě výše zmíněné dravce.

Na savaně hoří každý rok

Ale Ekolist v zajímavých informacích pokračuje – každý rok shoří v Austrálii 18 % savany o rozloze 1,89 milionů kilometrů čtverečních. Do takové rozlohy by se Slovensko vešlo osmatřicetkrát. Takže ač jsou současné požáry v Austrálii obrovské a ničivé, přesto nikterak nevybočují z toho, co se tam děje rok co rok. Viz třeba ZDE, rok 2009 a apokalyptický text, který zní mnohem hrozivěji, než letošní mediální řež. Nebo ZDE, rok 2003 a mnoho vykřičníků a výkřiků o tom, jaká je to ekologická katastrofa... před sedmnácti lety, na kterou si teď už nikdo ani nevzpomene. Savana je zkrátka biotop, který je k požárům náchylný a není pro samotný ekosystém savany zničující, ale naopak obohacující.

Kuriozní v této souvislosti je pak mínění australské Národní asociace lesního průmyslu, která vyjádřila přesvědčení, že za vyšším výskytem požárů je přehnaná snaha o zachování životního prostředí bez zásahů člověka. Kvůli tomu se v porostech vrší suché dřevo, listí a podobný hořlavý herberk (viz odkaz z roku 2003 výše). Zkrátka něco podobného, jako zdejší hysterie kolem kůrovce. Řetězy ke stromu připoutaní aktivisté... a za pár let kůrovcová kalamita nehorázných rozměrů.

Ovšem stejně, jako se chytili minulý rok klimatičtí alarmisté požárů v Amazonii (které také probíhají každoročně), a snažili se veřejnost přesvědčit o tom, že za požáry stojí vedle lidské lačnosti hlavně lidmi vyvolaném globálním oteplování, chytají se i požárů v Austrálii. Ano, fotografie s klokanem, který prchá před ohněm, je jímavá. Koala žebronící o vodu také. Ale děje se to každý rok už od nepaměti. Holt, savana.

Pomoc postiženým

V požárech shořelo na 2000 domů, hasiči stále nezvládají zkrotit na 50 požárů, které se šíří bez kontroly, probíhají obrovské evakuace, lidé se ocitají odříznutí od civilizace stěnou plamenů. A právě na pomoc Australanům postiženým požáry vznikla veřejná sbírka na Facebooku, kde se za pět dnů vybralo v přepočtu přes 700 000 000 korun. Můžete-li, přispějte i vy, pomáhat má vždycky smysl a velký význam. 

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace