Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hoří celý kontinent. Půl miliardy mrtvých zvířat, spálené domy a ohnivá tornáda. Komentář Štěpána Chába

komentář 08.01.2020
Hoří celý kontinent. Půl miliardy mrtvých zvířat, spálené domy a ohnivá tornáda. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Požáry v Austrálii pohltily už přes 2000 domů

Už od září se v Austrálii šíří lesní požáry. Na konci roku dosáhly svého vrcholu, kdy ohni padlo za oběť území o rozloze Slovenska. Požárům podlehlo 25 lidí, včetně dvou hasičů, zahynulo také na půl miliardy zvířat. Pekelné vedro požárů, které umocňuje i počasí, jež často přeskočí i teplotu 40°C, sucho, které je v této době na australském kontinentu obvyklé, to vše může vést až k suchým bouřkám. Rozsáhlé požáry totiž mění lokální systém počasí. Australané se tak mohou dočkat jak suchých bouřek, tak i ohnivých tornád. Západ Austrálie byl ovšem v pondělí pod jiným náporem, a to pod náporem monzunových dešťů. Východ je stále v plamenech. V Austrálii je nyní 140 požárů, 50 z nich se doposud šíří nekontrolovaně.

Server Ekolist přišel s velmi zajímavou informací – za požáry stojí nejen poloha a přirozené klima Austrálie, ale také místní dravci. Konkrétně luňák hnědý a hvízdavý a raroh proměnlivý. Ti totiž v požáru nevidí ohrožení, ale přetékající hodovní tabuli. Jak to dělají? Z okraje již probíhajícího požáru do pařátů nebo zobáku popadnou doutnající větvičku, s tou přeletí na suché místo třeba o kilometr dál a upustí ji. Šance, že vznikne další požár, je vysoká. A proč to dělají? Jakmile začne hořet, propukne mezi zvířaty na zemi panika, přestanou se krýt a snaží se před ohněm prchnout. Dravci je pak jako snadný cíl uloví. Z ohořelého území pak mohou hodovat ještě na mršinách.

„Tamní hasiči z toho pochopitelně moc radost nemají, a vyvíjí nemalé úsilí, aby se ničivé plameny nedotkly lidských sídel. Moc se jim to ale nedaří. Nová ohniska požárů se jako z udělání objevují míle před hlavní ohnivou stěnou, se kterou bojují, případně začnou hořet místa za existujícími bariérami, preventivně vypálenými plochami, řekami nebo širokými silnicemi,“ píše Ekolist a jako viníky označuje právě výše zmíněné dravce.

Na savaně hoří každý rok

Ale Ekolist v zajímavých informacích pokračuje – každý rok shoří v Austrálii 18 % savany o rozloze 1,89 milionů kilometrů čtverečních. Do takové rozlohy by se Slovensko vešlo osmatřicetkrát. Takže ač jsou současné požáry v Austrálii obrovské a ničivé, přesto nikterak nevybočují z toho, co se tam děje rok co rok. Viz třeba ZDE, rok 2009 a apokalyptický text, který zní mnohem hrozivěji, než letošní mediální řež. Nebo ZDE, rok 2003 a mnoho vykřičníků a výkřiků o tom, jaká je to ekologická katastrofa... před sedmnácti lety, na kterou si teď už nikdo ani nevzpomene. Savana je zkrátka biotop, který je k požárům náchylný a není pro samotný ekosystém savany zničující, ale naopak obohacující.

Kuriozní v této souvislosti je pak mínění australské Národní asociace lesního průmyslu, která vyjádřila přesvědčení, že za vyšším výskytem požárů je přehnaná snaha o zachování životního prostředí bez zásahů člověka. Kvůli tomu se v porostech vrší suché dřevo, listí a podobný hořlavý herberk (viz odkaz z roku 2003 výše). Zkrátka něco podobného, jako zdejší hysterie kolem kůrovce. Řetězy ke stromu připoutaní aktivisté... a za pár let kůrovcová kalamita nehorázných rozměrů.

Ovšem stejně, jako se chytili minulý rok klimatičtí alarmisté požárů v Amazonii (které také probíhají každoročně), a snažili se veřejnost přesvědčit o tom, že za požáry stojí vedle lidské lačnosti hlavně lidmi vyvolaném globálním oteplování, chytají se i požárů v Austrálii. Ano, fotografie s klokanem, který prchá před ohněm, je jímavá. Koala žebronící o vodu také. Ale děje se to každý rok už od nepaměti. Holt, savana.

Pomoc postiženým

V požárech shořelo na 2000 domů, hasiči stále nezvládají zkrotit na 50 požárů, které se šíří bez kontroly, probíhají obrovské evakuace, lidé se ocitají odříznutí od civilizace stěnou plamenů. A právě na pomoc Australanům postiženým požáry vznikla veřejná sbírka na Facebooku, kde se za pět dnů vybralo v přepočtu přes 700 000 000 korun. Můžete-li, přispějte i vy, pomáhat má vždycky smysl a velký význam. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb