Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Projevy jak od Husáka a Jakeše. Máme se prý nejlíp, topíme se v blahobytu. Tak tedy pár faktů o tom nezměrném bohatství

03.01.2020
Projevy jak od Husáka a Jakeše. Máme se prý nejlíp, topíme se v blahobytu. Tak tedy pár faktů o tom nezměrném bohatství

Autor: Facebook

Popisek: Sepisuje si snad premiér Andrej Babiš v Pendolinu svůj novoroční projev? Kdepak. Všechno mu píše jeho mediální mág, Marek Prchal

Jak se dalo předem očekávat, vánoční a novoroční projevy nejvyšších politických reprezentantů naší země vyvolaly zcela protichůdné reakce. S téměř stoprocentní jistotou se dá odhadnout, kdo je pochválí a kdo je bude naopak kritizovat. A platí to nejen o představitelích koalice či opozice, voličských sympatií či antipatií občanů, ale také o médiích. Zatímco někteří političtí komentátoři si jsou dobře vědomi, koho chleba jí a podle toho zpívají, jiní se projevují výrazně svobodněji.

Snad nejvtipněji zhodnotil u nás nebývalou explozi politických výlevů redaktor Respektu Jaroslav Spurný, když svůj komentář nazval slovy Čtyři projevy stačí, drahoušku. Dospěl přitom k závěru, že možná by stačil jeden novoroční projev, ale nejlépe žádný. Podle něj projevy Zemana, Kubery, Vondráčka a Babiše působily, jako by se všichni čtyři domluvili, že naše země vzkvétá. Jenže potíž je v tom, že si jak samotný autor, tak mnoho českých občanů, myslí něco zcela jiného. 

Nic nového pod sluncem

Na druhé straně nejsou chvástavé projevy politiků u nás ničím výjimečným, byly samozřejmostí v éře normalizace a v podobném duchu k národu promlouvali i představitelé polistopadové éry. Snad s jedinou výjimkou, Václava Havla, který naopak národu na rovinu řekl, že naše země nevzkvétá. To však bylo nadlouho naposledy. Jak připomíná Jaroslav Spurný, Václav Klaus se například v devadesátých letech snažil národ přesvědčit, že je naše země ekonomickým tygrem. Ostatně, svého času nás ujišťoval, že se během deseti let budeme mít platy a životní úroveň jako v Německu. Dodnes nemáme. A je velmi pravděpodobné, že se bez kouzelné hůlky Harryho Pottera nestaneme Švýcarskem, jak o tom sní (když náhodou nespí) premiér Babiš.

Ohromující blahobyt?

Připusťme ovšem, že nikdo z nás, vzhledem k překotnosti událostí, jež se na nás valí, netuší, co bude za pár let. Optimistické vize do budoucnosti, jakož i národní investiční plány, na jejichž realizaci není dostatek peněz, můžeme tedy nechat stranou. Důležitější je současnost. Skutečně ohromující je, s jakou mírou cynismu nás naše současná politická elita přesvědčuje, že žijeme v blahobytu, jaký jsme ještě nezažili. Z pohledu skvěle placených politiků a úředníků či podnikatelů, kteří zbohatli na štědrých dotacích, nebo části obyvatel velkých bohatých měst, tomu tak nejspíše je. Jenže, stačí se rozhlédnout po periferii naší země a vše je rázem jinak. Deset procent obyvatel zde čelí exekuci, v mnoha případech několika najednou. V Ústeckém kraji jde až o 15 % populace, v Moravskoslezském o 13 %. A pro mnohé je jistě překvapující, že v hlavním městě Praze a Středočeském kraji je v exekuci kolem 11 % obyvatel.

 

Čarování s čísly

To, že naši milí politici četli své sváteční projevy s růžovými brýlemi, je nepochybné. V explozi sebechvály třeba opomněli, že v naší zemi máme dlouhodobě jedno z nejvyšších zdanění mezd ve vyspělých zemí, zatímco v Babišově vysněném Švýcarsku patří k nejnižším. Jestliže se u nás pohybuje kolem 40 %, ve Švýcarsku kolem 20 %. A co se samotné průměrných mezd týče, ty české, kolem 30 tisíc korun, zůstávají stále na zhruba třetinové úrovni oproti mzdám v západních zemích, například v Německu a Rakousku dosahují 100 tisíc korun. A ještě horší je to s důchody, Česko patří k pěti státům EU, kde jsou vůbec nejnižší! Nebývalý blahobyt, co?

 

Také s chvástáním kolem růstu HDP naši milí politici často čarují tak, jak se jim to právě hodí. Je sice pravda, že ten náš (2,6 %) je vyšší než průměr EU, avšak někteří naši východoevropští sousedé ho mají výrazně vyšší, například na Slovensku 3,8 % a v Polsku dokonce 4,7 %. 

Nejlepší éra?

Jakkoliv se nás snaží premiér Babiš přesvědčit, že prožíváme vůbec nejlepší éru, bohužel tomu tak není. Například v roce 2006 dosahoval ekonomický růst ČR 7 %. V té době byl mimochodem premiérem Mirek Topolánek (ODS).

Pokračování zítra

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace