Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výzdobu měla jak v Las Vegas, ale jejím Vánocům přesto někdo chyběl. Hodně chyběl. Přečetli jsme

03.01.2020
Výzdobu měla jak v Las Vegas, ale jejím Vánocům přesto někdo chyběl. Hodně chyběl. Přečetli jsme

Foto: Supraphon / Lucie Robinson

Popisek: Nejnovější CD Heleny Vondráčkové u Supraphonu se jmenuje ´Kvítek mandragory´. Deska je založená na stejnojmenné pražské muzikálové show producenta Oldřicha Lichtenberga; ta je právě vystavěna na písničkách Vondráčkové. Současně s loňskou březnovou premiérou v Divadle Broadway vyšel komplet všech tam znějících songů na 2CD a podmnožina třinácti z nich i na LP desce. Je to vlastně best of zpěvaččiných nahrávek z celé pozoruhodné kariéry…

Zpěvačka Helena Vondráčková Vánoce prostě miluje. Ozdobí celý dům a vše připraví do nejmenšího detailu. O tom, jak je tráví, ale také třeba jaké byly ty první bez Karla Gotta, hovořila pro MF Dnes.

Vánoční výzdoba domu Heleny Vondráčkové v Řitce je skutečně monumentální: „Máme taky obrovitého soba, saně, světla září na střeše, před domem rozsvěcíme ohromný strom, vzadu v zahradě dva, nově nám září i štít domu. Prostě Las Vegas,“ pochlubila se v MF Dnes. Vánocemi dýchá i celý její dům: „Jistě, potrpím si na vánoční hvězdy, jmelí, ve vázách máme jedle a borovice a na nich vánoční ozdoby. Rozmístím vánoční svícny, pověsím svítící hvězdy, na okenní parapety položím adventní oblouky, všude to voní jehličím a purpurou. A pak mám takovou raritu. Z Německa jsem si přivezla třípatrovou vánoční pyramidu s větrníkem, který se roztočí, když se pod ním zapálí svíčky, a zároveň se začnou otáčet i andělíčci, hrající na hudební nástroje. Naši kočku ale láká všechno, co se pohybuje, tak jsem tuhle dekoraci musela vystavit na místo, kam kočka nemůže. A málem bych zapomněla na krásný dřevěný vyřezávaný betlém z dětství. Když jsem byla malá, každý rok se záhadně o Vánocích objevil na pianě,“ popsala to, jak to u ní na svátky vypadá.

Někdy kapr, někdy sumec z Vltavy

Na Vánoce ve své rodině, když byla ještě dítě, má ty nejhezčí vzpomínky: „Tatínek to na Štědrý večer pěkně zorganizoval. Když už měla maminka kolem šesté hodiny všechno připravené k večeři, v obývacím pokoji rozsvítil strom, pak šel ven, zazvonil a my už věděli, že Ježíšek je před domem. Když jsme otevřeli veliké spojovací dveře do obýváku, jen jsme žasli. Potom taťka zasedl za klavír a celá rodina jsme sborově zpívali koledy,“ zavzpomínala na dětství. Vánoční koledy miluje, dokonce natočila i několik alb, které jsou jim věnované: „Mám ráda všechny koledy, i mezinárodní, dokonce jsem natočila už tři vánoční alba, Vánoce s Helenou, jedno album vzešlo z koncertu s přáteli, a poslední se jmenuje Kouzlo Vánoc. Ale vtipné jsou i ty nejjednodušší lidovky. Byli jsme vedeni k tomu, abychom je všechny znali, ještě mám schovaný svůj zpěvníček,“ připomněla v rozhovoru pro MF Dnes. Štědrovečerní večeře je u Heleny Vondráčkové ve znamení klasiky: „Jen se u nás občas mění typy ryb. Nepodáváme vždycky jenom kapra, zamilovali jsme si třeba sumce, kterého jsme dokonce i chytili na Slapech u nás na hausbótu. Dál míváme bramborový salát, rybí polévku a výborný nepečený dort,“ popsala v rozhovoru Vondráčková. 

Štolu pro Karla Gotta neodevzdá

Helena Vondráčková peče pravidelní vánoční štoly: „Ano, každý rok je peču pro své přátele. Letos bohužel jednu, kterou jsem vždycky nosila Kájovi, nebudu moct předat. Kája tady bude chybět. Zaplať pánbůh, že jeho hlas může znít dál a že lidi jeho písničky můžou poslouchat, i když už tady osobně není. Ale všichni jsme jeho odchod těžce nesli,“ rozesmutnila se zpěvačka. S Karlem Gottem ji pojí spousta zážitků: „Zažili jsme toho spolu strašné moc. Ráda vzpomínám hlavně na jeho úžasnou nabídku hostovat v roce 2000 na jeho koncertě v Carnegie Hall. Nádherný koncert jsme pak zopakovali v roce 2005, kdy už jsme vystupovali jako rovnocenní partneři. Obrovský úspěch jsme zažili i na turné mezi oběma koncerty nebo na společných vystoupeních ve Varšavě nebo v Německu. Vzpomínám ale i na obyčejná setkání, třeba v létě u nás na zahradě.“ S Karlem Gottem je také na mnoha fotografiích: „Těsně před Kájovou smrtí jsem mu právě nesla nějaké fotografie pro knihu, kterou s Ivankou připravoval. Má to být obrovitý materiál, doufám, že tu práci Ivanka dokončí.“ 

Vánoční klid

Silvestr tráví často pracovně, což se loni moc nevyvedlo: „Vloni jsem ho prožívala opravdu velmi bouřlivě. Spadly na mě jezdící dveře od skříně, zlomily mi tři prsty na noze a pohmoždily palec. Měla jsem zrovna domluvený silvestr v Tatrách, smlouva podepsaná, ale já nemohla obout žádné boty a pohybovala jsem se jen s berlemi.“

 

+

Je vidět, že vánoční svátky Helena Vondráčková opravdu ctí a že si je užívá hlavně pro jejich atmosféru. Ostatně mezi její hlavní přání patřilo zdraví, nejenom její, ale také jejího manžela a o deset let starší sestry, která je prý nyní i s manželem kousek od Heleny v domově pro seniory. 

-

Letošní Vánoce bez Karla Gotta ponese asi mnoho lidí dost těžko. Helenu Vondráčkovou s ním pojila opravdu silné pouto, ze všech našich zpěvaček s ním vystupovala zřejmě nejčastěji a natočila nejvíce skladeb. 

Vložil: Michaela Špačková