Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výzdobu měla jak v Las Vegas, ale jejím Vánocům přesto někdo chyběl. Hodně chyběl. Přečetli jsme

03.01.2020
Výzdobu měla jak v Las Vegas, ale jejím Vánocům přesto někdo chyběl. Hodně chyběl. Přečetli jsme

Foto: Supraphon / Lucie Robinson

Popisek: Nejnovější CD Heleny Vondráčkové u Supraphonu se jmenuje ´Kvítek mandragory´. Deska je založená na stejnojmenné pražské muzikálové show producenta Oldřicha Lichtenberga; ta je právě vystavěna na písničkách Vondráčkové. Současně s loňskou březnovou premiérou v Divadle Broadway vyšel komplet všech tam znějících songů na 2CD a podmnožina třinácti z nich i na LP desce. Je to vlastně best of zpěvaččiných nahrávek z celé pozoruhodné kariéry…

Zpěvačka Helena Vondráčková Vánoce prostě miluje. Ozdobí celý dům a vše připraví do nejmenšího detailu. O tom, jak je tráví, ale také třeba jaké byly ty první bez Karla Gotta, hovořila pro MF Dnes.

Vánoční výzdoba domu Heleny Vondráčkové v Řitce je skutečně monumentální: „Máme taky obrovitého soba, saně, světla září na střeše, před domem rozsvěcíme ohromný strom, vzadu v zahradě dva, nově nám září i štít domu. Prostě Las Vegas,“ pochlubila se v MF Dnes. Vánocemi dýchá i celý její dům: „Jistě, potrpím si na vánoční hvězdy, jmelí, ve vázách máme jedle a borovice a na nich vánoční ozdoby. Rozmístím vánoční svícny, pověsím svítící hvězdy, na okenní parapety položím adventní oblouky, všude to voní jehličím a purpurou. A pak mám takovou raritu. Z Německa jsem si přivezla třípatrovou vánoční pyramidu s větrníkem, který se roztočí, když se pod ním zapálí svíčky, a zároveň se začnou otáčet i andělíčci, hrající na hudební nástroje. Naši kočku ale láká všechno, co se pohybuje, tak jsem tuhle dekoraci musela vystavit na místo, kam kočka nemůže. A málem bych zapomněla na krásný dřevěný vyřezávaný betlém z dětství. Když jsem byla malá, každý rok se záhadně o Vánocích objevil na pianě,“ popsala to, jak to u ní na svátky vypadá.

Někdy kapr, někdy sumec z Vltavy

Na Vánoce ve své rodině, když byla ještě dítě, má ty nejhezčí vzpomínky: „Tatínek to na Štědrý večer pěkně zorganizoval. Když už měla maminka kolem šesté hodiny všechno připravené k večeři, v obývacím pokoji rozsvítil strom, pak šel ven, zazvonil a my už věděli, že Ježíšek je před domem. Když jsme otevřeli veliké spojovací dveře do obýváku, jen jsme žasli. Potom taťka zasedl za klavír a celá rodina jsme sborově zpívali koledy,“ zavzpomínala na dětství. Vánoční koledy miluje, dokonce natočila i několik alb, které jsou jim věnované: „Mám ráda všechny koledy, i mezinárodní, dokonce jsem natočila už tři vánoční alba, Vánoce s Helenou, jedno album vzešlo z koncertu s přáteli, a poslední se jmenuje Kouzlo Vánoc. Ale vtipné jsou i ty nejjednodušší lidovky. Byli jsme vedeni k tomu, abychom je všechny znali, ještě mám schovaný svůj zpěvníček,“ připomněla v rozhovoru pro MF Dnes. Štědrovečerní večeře je u Heleny Vondráčkové ve znamení klasiky: „Jen se u nás občas mění typy ryb. Nepodáváme vždycky jenom kapra, zamilovali jsme si třeba sumce, kterého jsme dokonce i chytili na Slapech u nás na hausbótu. Dál míváme bramborový salát, rybí polévku a výborný nepečený dort,“ popsala v rozhovoru Vondráčková. 

Štolu pro Karla Gotta neodevzdá

Helena Vondráčková peče pravidelní vánoční štoly: „Ano, každý rok je peču pro své přátele. Letos bohužel jednu, kterou jsem vždycky nosila Kájovi, nebudu moct předat. Kája tady bude chybět. Zaplať pánbůh, že jeho hlas může znít dál a že lidi jeho písničky můžou poslouchat, i když už tady osobně není. Ale všichni jsme jeho odchod těžce nesli,“ rozesmutnila se zpěvačka. S Karlem Gottem ji pojí spousta zážitků: „Zažili jsme toho spolu strašné moc. Ráda vzpomínám hlavně na jeho úžasnou nabídku hostovat v roce 2000 na jeho koncertě v Carnegie Hall. Nádherný koncert jsme pak zopakovali v roce 2005, kdy už jsme vystupovali jako rovnocenní partneři. Obrovský úspěch jsme zažili i na turné mezi oběma koncerty nebo na společných vystoupeních ve Varšavě nebo v Německu. Vzpomínám ale i na obyčejná setkání, třeba v létě u nás na zahradě.“ S Karlem Gottem je také na mnoha fotografiích: „Těsně před Kájovou smrtí jsem mu právě nesla nějaké fotografie pro knihu, kterou s Ivankou připravoval. Má to být obrovitý materiál, doufám, že tu práci Ivanka dokončí.“ 

Vánoční klid

Silvestr tráví často pracovně, což se loni moc nevyvedlo: „Vloni jsem ho prožívala opravdu velmi bouřlivě. Spadly na mě jezdící dveře od skříně, zlomily mi tři prsty na noze a pohmoždily palec. Měla jsem zrovna domluvený silvestr v Tatrách, smlouva podepsaná, ale já nemohla obout žádné boty a pohybovala jsem se jen s berlemi.“

 

+

Je vidět, že vánoční svátky Helena Vondráčková opravdu ctí a že si je užívá hlavně pro jejich atmosféru. Ostatně mezi její hlavní přání patřilo zdraví, nejenom její, ale také jejího manžela a o deset let starší sestry, která je prý nyní i s manželem kousek od Heleny v domově pro seniory. 

-

Letošní Vánoce bez Karla Gotta ponese asi mnoho lidí dost těžko. Helenu Vondráčkovou s ním pojila opravdu silné pouto, ze všech našich zpěvaček s ním vystupovala zřejmě nejčastěji a natočila nejvíce skladeb. 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace