Žije ještě Julian Assange? A mohl bych ho vidět? Komentář Štěpána Chába
komentář
02.01.2020
Foto: Facebook
Popisek: Julian Assange v dubnu loňského roku, kdy jej britská policie vyváděla z ekvádorského velvyslanectví, kde strávil sedm let
V Evropském parlamentu před nedávnem drželi tamní poslanci minutu ticha za zavražděné novináře. Ale jak se zdá, permanentně mlčí, co se týká Juliana Assange, který je už několik měsíců vězněný ve věznici Velké Británie, kam byl eskortovaný policií z velvyslanectví Ekvádoru, kde se skrýval před ‘spravedlností‘. Ta jej stejně popadla a teď jej vězní. Za dva měsíce má padnout verdikt, jestli bude Assange předaný do rukou justice USA, kde mu hrozí trest odnětí svobody na několik desítek let. A za co?
Jen si to trochu shrneme. Julian Assange stojí za vznikem webové stránky WikiLeaks, která od roku 2006 zveřejňuje utajované státní dokumenty a nahrávky. Velký poprask vznikl v okamžiku, kdy na WikiLeaks zveřejnili dokumenty týkající se války v Afghánistánu a Iráku, kde byly přímé důkazy o tom, že USA se dopouštějí válečných zločinů. Zatleskal někdo Assangemu? Ale jo, obyčejní lidé. Vlády začaly skřípat zuby. Na Assangeho padlo (pravděpodobně) vylhané obvinění ze Švédska, že měl nechráněný sex se dvěma Švédkami, což je ve Švédsku přestupek. V roce 2010 byl Assange zatčen v Londýně, propustili jej na kauci s podmínkou, že nesmí z města, že se musí denně hlásit na policejní stanici a že nesmí v noci ven. V roce 2012 se Assange ukryl na ekvádorském velvyslanectví, kde požádal o azyl. Na velvyslanectví pak strávil sedm let. V roce 2019 byl britskou policií z velvyslanectví vyvlečen a uvězněn.
Zveřejňoval tajné dokumenty, syčák
Tak jak se k tomu postavit? Assange zveřejňoval dokumenty, které měly razítko TOP SECRET. Jasný prohřešek, který by měl být po zásluze potrestaný. Jenže zveřejňoval tím důkazy o těžkých válečných zločinech a a odkrýval cynismus válek, které vedly USA, protože byly vedené s postranními úmysly na nich setsakramentsky vydělat. Co je špatně? Krýt válečné zločiny? Páchat válečné zločiny? Nebo válečné zločiny odhalit a čekat, že spravedlnost, ta skutečná, bez uvozovek, se chopí své povinnosti? Těžké posoudit, když jde o nerostné bohatství Blízkého východu, že. Za propuštění a osvobození Assangeho plédují dlouhodobě a konzistentně pirátské strany napříč Evropou. Nikdo další. Politicky je Julian Assange prostě ekvivalentem horkého bramboru.
Edward Snowden
Není od věci ukázat také na Edwarda Snowdena a jeho akci. Ten odhalil, že Spojenými státy zřizovaná agentura NSA sbírala osobní údaje prakticky na všechny uživatele internetu napříč planetou. Odposlouchávala světové politiky přes jejich mobilní telefony. Není bez zajímavosti, že osobní složku mnoha lidem zakládala NSA i na základě sledování videohovorů přes program Skype, který rok předtím koupila firma Microsoft, jež dal agentuře NSA pravděpodobně přístup do programu přes zadní vrátka. Jaká to náhoda. Edward Snowden odhalil a ukázal světu a veřejnosti, že se USA chovají velmi… nestandardně. Čekal ho potlesk? Ale jo, od obyčejných lidí. Vlády začaly skřípat zuby. USA Snowdena naháněly přes celou planetu. Ten nakonec skončil v Rusku, kde požádal o dočasný azyl. Zlý Putin mu jej udělil. Kdyby jej USA chytily? Zmíral by ve vězení, podobně, jako teď Assange.
Změnilo se něco?
Válka v Afghánistánu proběhla, protože americký prezident George W. Bush oznámil, že afghánští teroristé stojí za útokem 11. září 2001. Drtivá většina atentátníků byla ovšem ze Saudské Arábie. Podivné, že se vyrazilo do Afghánistánu. Něco na způsob toho, když půjdete zmlátit souseda, protože jiný soused z druhé strany vás vykradl. Válka v Iráku? George W. Bush jen pokračoval v rodinné tradici v mlácení Saddáma Husajna. Protentokrát s dokonale vylhaným tvrzením, že Irák má zbraně hromadného ničení. No, neměl. Ale na to se přišlo až poté, co Spojené státy nabouchaly Irák zpět do středověku. Zkrotila Assangeho odhalení válečná řádění Spojených států? Ani ne, v roce 2016 na WikiLeaks zveřejnili další dokumenty z války v Jemenu, kde se USA také činí. A Snowden? Je na něj zatykač. USA dál skenují prostor a sbírají osobní údaje na kohokoliv, na koho dosáhnou. Sledují, natáčejí, odposlouchávají. Jen o tom teď všichni víme… a asi jsme si zvykli, protože celoplanetární protesty masového charakteru tu nejsou.
A ještě poznámka: Na WikiLeaks jsou publikované dokumenty mnoha států, včetně Ruska, takže to není jednostranná akce proti USA. I Edward Snowden si v Rusku hraje na Robina Hooda a tepe jak do politiky USA, tak i do politiky Ruska. Divné, oni ho v tom Rusku ještě nezavřeli, a to tam, jak tvrdí média, zavírají za všechno, co není politická linie toho zlého a proradného Putina. Safra porte. Vím, že povědomí o Assangem i Snowdenovi většina lidí má, ale nemělo by se o nich mlčet. Jsou to vlastně vězni našeho svědomí. Je potřeba Assangeho i Snowdena neustále připomínat, protože jestliže jsou pronásledovaní, můžeme o svobodě jen plkat, rozhodně v ní nežijeme.

Vložil: Štěpán Cháb