Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vánoční poselství prezidenta a papeže. Co mají společného? Všichni je okomentovali, ale… Přečetli jsme

28.12.2019
Vánoční poselství prezidenta a papeže. Co mají společného? Všichni je okomentovali, ale… Přečetli jsme

Foto: ČT / repro

Popisek: Miloš Zeman v Lánech, 26. 12.

Samozřejmě že v Česku více rezonoval projev pana prezidenta. A to očekávaným způsobem. Jeho odpůrci, jako časopis Respekt, se vyjádřili negativně. „Celé to byl opět trudný zážitek s politickým kmetem, který unaveně vesluje v bezpečných vodách toho nejslavnějšího proudu, jaký tady existuje“ – redaktor Marek Švehla na Twitteru, doprovázen třeba Pavlem Sklenářem, který k tomu dodal: „Je to klimatolog a specialista na vše. Takový Igor Tříska. Ale ten nebyl látro. Tak nevím. Kope do studentů, kope do všeho, co jde...“ Ač v Krajských listech nejsme z většiny zrovna velcí Zemanovi příznivci, máme dojem, že jsme asi četli nějaký jiný projev, možná prezident připravuje každoročně dva… Kolegyně Adina to popsala asi takto: „Pokud by Zeman řekl, že ve dne je světlo a v noci tma, dostane za uši, že nezmínil příšeří.“ Tak si dovolujeme tentokráte ´jen´ publikovat Vánoční poselství prezidenta, přesně tak, jak zaznělo. Bez komentáře, u této rubriky standardního - komentářů se za nás zhostili všichni ostatní ´obvyklí podezřelí´, každý si může vybrat dle svých preferencí. A přidali jsme ještě jedno Vánoční poselství, a to papeže Františka. Též o něm se u nás dost psalo, my ale chtěli vědět, co přesně řekl sám papež, ne nějaký redaktor, byť sebevěhlasnější.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana: Prosím, abychom nezůstávali v bublinách svých názorů 

Přepis jsme našli na stránkách zemanmilos.cz. Prezident ho proslovil ve čtvrtek 26. 12. 2019 v Lánech a bylo odvysíláno na televizních stanicích NOVA, ČT 1, ČT 24 a Barrandov, k poslechu je i na Českém rozhlase – Radiožurnálu.  

Dobrý den, vážení a milí spoluobčané, setkáváme se již posedmé nad Vánočním poselstvím prezidenta republiky, abychom společně přemýšleli o tom, co se nám v uplynulém roce podařilo a kde jsou problémy.

Dovolte mi, abych začal stejně, jako když jsem se setkal s asi stovkou zahraničních velvyslanců. Řekl jsem jim, vítejte v úspěšné zemi, zemi, která má nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii, která má stabilní ekonomický růst, která má relativně klesající a poměrně nízký státní dluh, zemi, kde roste jak průměrná mzda, tak starobní důchody. Toto vše jsou úspěchy. A i když o nás Češích se říká, že jsme nejskeptičtější národ v Evropě, myslím si, že nad těmito úspěchy bychom se měli společně radovat. To samozřejmě neznamená, že by neexistovaly problémy, která země je nemá. Na některé z nich jsem už upozorňoval ve svých předchozích veřejných vystoupeních.

Teď bych problém, o kterém chci mluvit, shrnul do jediného slova. Pomalost. Pomalost soudních řízení, pomalost stavebních řízení, pomalost výstavby dopravní infrastruktury. Pokud jde o pomalost soudních řízení, víte, že například H-System trval 20 let, kauza Vlasty Parkanové a letadel Casa ještě není skončena, a už trvá 10 let, a i když David Rath byl doslova přichycen s úplatkem v ruce, soudní proces s ním trval 7 let. Věřím, že nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová přispěje k tomu, aby se soudní jednání zrychlilo.

Pokud jde o stavební řízení, jsme na krásném 162. místě na světě ze 180 státu. Někde na úrovni Burkiny Faso a dalších afrických zemí. Věřím, že paní ministryně místního rozvoje Klára Dostálová předloží návrh nového stavebního zákona, který stavební řízení urychlí, a je-li kritizována, tak je někdy kritizována právě těmi, kdo přispěli k jeho pomalosti. Chceme-li překonat bytovou krizi, pak zrychlení stavebního řízení je nutnou, i když nikoliv jedinou podmínkou.

Pokud jde o výstavbu dopravní sítě, věřím, že nový ministr dopravy pan Kremlík rovněž přispěje k tomu, aby například dálnice se nepřipravovala 13 let.

Teď bych pochválil vládu za to, že předložila národní investiční plán s horizontem 30 let, protože některé velké projekty samozřejmě přesahují funkční období jakékoliv vlády. Někdy se říká, že je to zásobník projektů, ale není to pravda. Prostudovali jsem si tento plán a vím, že obsahuje i termíny, vím, že obsahuje i rozpočtované výdaje. Trochu mě jenom zamrzelo, že výstavba nových jaderných bloků je v tomto Národním investičním plánu poněkud zpožděná.

Samozřejmě je problém financování z národních zdrojů, ze zdrojů Evropské unie, ale také samozřejmě ze spolupráce veřejného a soukromého sektoru, a tady bych už dodal jenom to, že kritizuji vysoký počet daňových výjimek, které musí splácet ti, kdo poctivě daně platí. Celkový objem těchto daňových výjimek je už přes 300 miliard korunu, a kdyby se alespoň některé z nich podařilo odstranit, bylo by více peněz i na ty investiční projekty.

Přecházím teď k problémům, které velmi pravděpodobně budeme mít v příštích letech, a to jsou problémy, které se týkají klimatické změny. Domnívám se, že z diskuzí o klimatických změnách se stává nové náboženství, a dovolte mi proto, abych byl kacířem. Již miliony let se na naší planetě střídají teplá a chladná období. Uvádí se, že před několika miliony let dokonce byla průměrná teplota na zeměkouli o tři stupně vyšší, než je dnes. Nejsem si jist, zda rozhodujícím faktorem globálního oteplení je právě lidská činnost, a nikoli přírodní zákony, pohyb zemské osy a další kosmické vlivy.

Rád bych to ilustroval jedním příkladem. Grónsko, Greenland, tedy zelená země, bylo před tisíci lety bohatým ostrovem s pastvinami, stády dobytka, 14 farnostmi. Pak přišla malá doba ledová a obyvatelé Grónska zemřeli dílem hlady a dílem zimou. Klimatičtí proroci mají ovšem i důsledky, které už nejsou naivní, nejsou idealistické, ale jsou velmi a velmi přízemní. Mluvím teď o podpoře obnovitelných zdrojů. Česká republika vydává na obnovitelné zdroje, zejména solární a větrnou energetiku desítky miliard ročně. Tyto zdroje jsou dotovány ve prospěch solárních baronů. Ve skutečnosti ale například produkce solárních elektráren představuje pouhá tři procenta z celkové produkce elektřiny v České republice.

Jestliže jsme vystaveni tlaku na to, abychom podíl obnovitelných zdrojů zvýšili, musíme si uvědomit, že jsou to zdroje nestabilní, protože slunce někdy svítí a někdy nesvítí, vítr někdy fouká a někdy nefouká, a tak tyto zdroje musíme stejně zálohovat klasickými elektrárnami.

Věřím, že nedojde k tomu, aby úvahy o zelené Evropě dosáhly té míry, že se zde objeví například i zelené bankovnictví, to znamená, že úvěry nebudou poskytovány podle bonity investičních projektů, ale podle zelené ideologie. Evropská unie produkuje 9 % světových emisí. Těch 91 %, to jsou Spojené státy, Rusko, Čína, Brazílie, Indie a další země. Mohlo by se teoreticky stát, že průmysl by se přestěhoval za levnější energií do těchto zemí a z Evropské unie by se stal ekologický skanzen s nižší životní úrovní jeho obyvatel. Vím, že to někteří lidé nebudou rádi slyšet, ale prosím, abychom nezůstávali v bublinách svých názorů a abychom dokázali přemýšlet i o argumentech opačných.

Pokud jde o vnitropolitický vývoj, ano, povšiml jsem si demonstrací středoškoláků proti klimatické změně, nic proti tomu, byl bych pouze rád, aby demonstrovali v sobotu a v pátek se učili. Povšiml jsem si rovněž demonstrací v Praze, jejichž účastníci vyžadovali demisi ministerského předsedy. Na to se dá odpovědět velice stručně. V parlamentní demokracii, kterou jsme a budeme, premiéři přicházejí a odcházejí na základě výsledku svobodných voleb.

Když už mluvíme o těchto volbách, příští rok nás čekají volby krajské. Velmi bych si přál, aby na kandidátkách do krajských voleb bylo co nejvíce úspěšných starostů, a velmi bych si nepřál, aby tam bylo příliš mnoho takzvaných parašutistů. Víte, co to jsou v tomto smyslu parašutisti? To jsou lidé, kteří jsou na kandidátku shozeni shora. Buď jsou to straničtí funkcionáři nebo lidé, kteří nemají žádnou zkušenost s řízením velkých společenských celků, jako je například město. Já bez ohledu na stranickou příslušnost chci proto právě úspěšným starostům popřát, aby byli úspěšní i v krajských volbách.

Blížím se k závěru, a tento závěr jako vždy má obsahovat novoroční přání. Protože bych nechtěl přát jenom a pouze zdraví, štěstí a dlouhá léta, trochu vás překvapím. Chtěl bych vám popřát bolest. Ale víte, jakou bolest? Takovou bolest, o které mluvil Tomáš Masaryk, když řekl, myšlení bolí. Chtěl bych vám všem popřát, abyste i nadále byli svobodnými osobnostmi, které si vytvářejí svůj vlastní názor a nenechají se nikým manipulovat. Abyste si vážili sami sebe právě proto, že máte vlastní informovaný názor.

Ti, kdo na sociálních sítích někdy zlostně nadávají, aniž by měli argumenty, nejsou partnery pro tuto diskuzi, ale naše diskuze by měla probíhat mezi různými názorovými skupinami a nikoho bychom z této diskuze neměli předem vylučovat.

Milí přátelé, teď už přijde kromě té bolesti velmi konvenční, ale o to upřímnější přání. Přeji vám především zdraví, protože se svými bolavými nohami dobře vím, co to zdraví znamená. Přeji vám štěstí a životní úspěch, i když ten vám budou mnozí lidé závidět. Nenechte se jimi odradit. Souhrnně řečeno, přeji vám radost ze života. Takže všechno nejlepší a krásný nový rok.

 

Vánoční poselství papeže Františka: V lidských srdcích existují temnoty, ale Kristovo světlo je větší

Papež tradičně proslovil své ´Urbi et Orbi´(městu a světu) z lodžie Svatopetrské baziliky na První svátek vánoční, 25. 12. 2019. U nás ho vysílala ČT 2. My jsme použili překlad Milana Glasera na Rádiu Vatikán.

Drazí bratři a sestry, požehnané Vánoce! Z lůna matky církve se této noci opět zrodil Syn Boží, který se stal člověkem. Jeho jméno je Ježíš, což znamená Bůh zachraňuje. Otec, věčná a nekonečná Láska, Jej poslal na svět nikoli proto, aby ho odsoudil, nýbrž zachránil (srov. Jan 3,17). Otec dává Syna v nezměrném milosrdenství. Dal Jej všem. Dal Jej navždy. A On se zrodil jako plamínek, který hoří ve tmě a chladu noci.

Ono Dítě, narozené z Panny Marie, je Boží Slovo, učiněné tělem. Slovo, které usměrňovalo srdce i kroky Abraháma k zaslíbené zemi a nadále přitahuje ty, kdo důvěřují Božím zaslíbením.  Slovo, které vedlo Židy na cestě z otroctví ke svobodě a nadále volá otroky každé doby, i dnes, aby vyšli ze svých žalářů. Slovo, které září více než Slunce, se vtělilo v maličkého Syna člověka, Ježíše, který je světlem světa.

Proto volá prorok: »Lid, který chodí ve tmě, vidí veliké světlo« (Iz 9,1). Ano, v lidských srdcích existují temnoty, ale Kristovo světlo je větší. Existují temnoty v osobních, rodinných a sociálních vztazích, ale Kristovo světlo je větší. Existují temnoty v ekonomických, geopolitických a ekologických konfliktech, ale Kristovo světlo je větší.

Kristus ať je světlem pro mnohé děti, trpící válkou a konflikty na Blízkém východě a v různých zemích světa. Ať je útěchou milovanému syrskému lidu, který ještě nezahlédl konec oněch nepřátelství, jež tuto zemi drásají toto desetiletí. Ať zatřese svědomím lidí dobré vůle. Inspiruje dnes vládce a mezinárodní společenství k nalezení východisek, jež zaručí bezpečnost a mírumilovné soužití národů tohoto regionu a ukončí jejich nevýslovné utrpení. Ať je oporou libanonskému lidu, aby mohl vyjít z nynější krize a znovu objevit svoje povolání být pro všechny poselstvím svobody a harmonického soužití.

Pán Ježíš ať je světlem pro Svatou zemi, kde se narodil jako Spasitel světa a kde mnozí nadále, byť v námahách, ale bez malomyslnosti očekávají, že nadejdou dny pokoje, bezpečnosti a prosperity. Ať je potěchou pro Irák, procházející sociálním napětím, a pro Jemen, zkoušený vážnou humanitární krizí.

Ať je betlémské Děťátko nadějí pro celý americký kontinent, kde různé národy procházejí obdobím sociálních a politických otřesů. Dodej odvahy drahému venezuelskému národu, dlouhodobě zkoušenému politickým a sociálním napětím, aby mu nechyběla pomoc, kterou má zapotřebí. Požehnej úsilí těch, kteří nešetří silami, aby usnadnili spravedlnost a smíření a zasazují se o překonání různých krizí a forem chudoby, jež urážejí důstojnost každého člověka.

Ať je Vykupitel Světla světlem pro drahou Ukrajinu, která dychtí po konkrétních řešeních, jež přinesou trvalý mír.

Narozený Pán ať je světlem pro národy Afriky, kde přetrvávají sociální a politické situace, jež často nutí lidí emigrovat a připravují je o domov a rodinu. Ať nadejde mír obyvatelstvu, které žije ve východních regionech Demokratické republiky Kongo, trýzněné trvajícími konflikty. Ať je oporou těm, kdo jsou pronásledováni kvůli svojí náboženské víře, zejména uneseným misionářům a věřícím laikům, a těm, kdo se stávají obětí útoků ze strany extremistů, zejména v Burkina Faso, Mali, Nigeru a Nigérii.

Boží Syn, který sestoupil z nebe na zem, ať chrání a podporuje ty, kdo v důsledku těchto či jiných nespravedlností musejí emigrovat v naději na bezpečnější život. Je nespravedlností nutit je překonávat pouště a moře, které se mění ve hřbitovy. Je nespravedlností nutit je snášet nevyslovitelná příkoří, otroctví všeho druhu a mučení v nelidských detenčních táborech. Je nespravedlností vyhánět je z míst, kde mohou mít naději na důstojnější život, a konfrontovat je s bariérami lhostejnosti.

Emmanuel ať je světlem pro celé raněné lidstvo.  Ať dá pookřát našim často zatvrzelým a sobeckým srdcím a učiní z nás nástroje svojí lásky. Skrze naše chudé tváře, daruj svůj úsměv dětem celého světa: opuštěným a těm, kdo trpí násilím. Skrze naše slabé ruce, obleč chudé, kteří nemají co na sebe, daruj chléb hladovým a pečuj o nemocné. Naší křehkou přítomností buď nablízku starým a opuštěným lidem, migrantům a marginalizovaným. Tento sváteční dne daruj všem svoji něhu a rozežeň temnoty tohoto světa.

 

Tomu, kdo si objednal Netflix, bychom rádi doporučili skvělé drama ´Dva papežové´, inspirované skutečnými událostmi. O čem je děj? Mezi papežem Benediktem XVI. a budoucím papežem Františkem vzniká překvapivé přátelství a v katolické církvi dochází ke zlomovému bodu… JE to v zásadě konverzačka, ale ujišťujeme vás, že ani minutu z těch dvou hodin se nudit nebudete. A i pro ´nevěřící psy´, jako jsme my, jde o milé pohlazení po duši, v němž excelují dva úžasní herci, Anthony Hopkins jako Benedikt a Jonathan Pryce coby charismatický František.

Původně byli soupeři a názoroví oponenti, to se ale změnilo, když papež Benedikt XVI. pozval argentinského kardinála  Jorgeho Mariu Bergoglia do Vatikánu... Foto Netflix

Vložil: Anička Vančová