Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na pivo s Mirkem, Tip Top Markétou, starosty i lidovci. To spíš skončí na záchytce, než aby tihle porazili Babiše. Přečetli jsme

27.12.2019
Na pivo s Mirkem, Tip Top Markétou, starosty i lidovci. To spíš skončí na záchytce, než aby tihle porazili Babiše. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Na pivo s Mirkem. U tohoto snímku ze svého Facebooku opominul Kalousek poznamenat, kdeže se přesně ´politicky chlastalo´

Již dlouho (a marně) řeší opoziční strany, jak porazit stále vítězícího Andreje Babiše, který si přes všechny své maléry, a že jich není málo, udržuje dle průzkumů stabilních 30 % voličské podpory. Dlouho se tím pádem mluví o spojování opozičních stran, což se více než nedaří, protože program nikdo neřeší, zato četné osobní animozity ano. A je zde i staronový recept na úspěch v kampani ´anti Babiš´ - toho si ve svém komentáři všímá na serveru Info.cz Petr Holec: ´Opozice našla recept, jak neporazí Babiše. V příštím roce vám na dveře zaklepe nejen Kalousek´, nazval svůj článek.

Jde o nápad předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, jenž se domnívá, že porazit premiéra Babiše lze jen tehdy, pokud se vyrazí mezi lidi. Stejný postup chtějí zvolit šéfové STAN, KDU-ČSL a nová šéfka TOP 09. „Musíte se zvednout a objíždět města a vesnice a mluvit s lidmi a slyšet, že je něco trápí víc, než si myslíte,“ řekl Miroslav Kalousek serveru Novinky.cz. A právě to zaujalo Holce. „Kdybych chtěl být ironický, tak vzhledem k posledním volebním výsledkům TOP 09 i výjimečné osobní nepopularitě Kalouska řeknu, že si klidně může ušetřit čas i peníze: ‚víc, než si myslí‘, je očividně trápí právě on,“ poznamenal Holec. 

V Brně přišlo 450 lidí

„Už to dělám dlouho. Minulý rok jsem se vyhecoval a udělal spoustu Piv s Mirkem a povzbudila mě velká návštěvnost. V Brně přišlo 450 lidí. To má smysl,“ nadchl se Kalousek v rozhovoru sám sebou, jak trefně píše Holec. A pokračuje: „Bývalý stínový i skutečný šéf TOP 09 vlastně jen vykradl svůj někdejší fíkový list v čele partaje Karla Schwarzenberga a pravda, v jeho případě je i 450 lidí výhra. Na někdejší Piva s Karlem kdysi hojně chodili i mladí lidé, kteří mnohdy vůbec netušili, jaký socioekonomický program jim guru TOP 09 ve skutečnosti chystá. Měli prostě rádi Karla, maskota strany, a proto volili TOP 09. Marketing, říká se tomu taky. Anebo jinak: věci ve skutečnosti nejsou tím, čím se zdají být, dovolím si vykrást Davida Lynche. Proto je ironie, že zrovna Kalousek dnes permanentně brečí, že Babiš využívá marketing, a proto vítězí. Ano, Babiš si kvůli volbám klidně nasadí i červenou trumpovskou kšiltovku, ani tak ale pořád netrumfne Kalouskův nedávný trik se starým knížetem přemalovaným na mladého pankáče. A nejde jen o TOP 09, všechny možné marketingové triky vyzkoušel i zbytek opozice. A pořád nic.“

Neurazí, nenadchnou?

„Kalousek má samozřejmě pravdu, že nic si voliči nepamatují tak jako fyzický kontakt s politiky: podání ruky, polibek, vtip a v případě Kalouska i facku. Nejdřív o to ale voliči musejí stát a někam za vámi přijít. Lidé kdysi chodili na Havla, Klause, Zemana, Topolánka nebo Paroubka. A pak znovu zase na Babiše, Okamuru i Zemana, v tom je expremiér a prezident asi výjimka. Dnes stále chodí na Babiše, a to i na demonstracích. Tam sice žádají jeho demisi, i tak je to ale pořád stejný Babiš, kdo je sem vytáhne i o víkendu,“ dodal Holec. Podle něj je však problémem současných lídrů to, že se pro ně jen málokdo nadchne.

Jogurt s vypouklým víčkem

„Nakonec, jak se dnes chcete nadchnout nejen pro Kalouska, jehož politická trvanlivost vypršela na politickém vrcholu TOP 09, tedy když byl ministrem financí? Je to stejné jako nadchnout se pro jogurt s vypouklým víčkem, co vám pořád sedí v lednici. Nadchnout voliče naposled dokázali jen Piráti a zájem nově budí i Václav Klaus mladší. I on je podobně jako Babiš jiný, což lidi vždy přitahuje,“ dodal Holec. Závěrem pak přidal jednu radu. „Být opozičními politiky, zaměřím se spíše než na Babiše na Jana Čižinského, který je stále mezi lidmi, protože je na rozdíl od nich zajímá. Když totiž někdo jako on řekne, že jim chce pomoct, bývá to pomoc sobě,“ uzavřel.

 

+

Tak jediné plus na tom je, že kvůli alarmujícím volebním průzkumům se opozičníci chytli za frňák a začali dumat, co všechno dělají blbě. A odhalili, že je to ta jejich ´pražská´ sněmovní arogance a totální neznalost toho, jak tak zvaně normální lidé žijí, s čím se potýkají a co je trápí.

-

Jenže Kalouskem počínaje a Pekarovou Adamovou konče, ta jejich přezíravost a elitářství z nich čouhá jak z kozy, i kdyby najezdili stovky kilometrů a vypili hektolitry piv. A Babiš, ne že by toho snad něco takového zajímalo, ale má marketingového guru Prchala, který umí skvěle vzbudit dojem, že ´Babiš je s námi, Babiš se o nás zajímá´. V místním politickém zoufalství oceňují jeho voliči aspoň to. Je to jednoduché, přátelé. Až se objeví politici, kteří se budou upřímně a od srdce zajímat, kteří budou důvěrně a z vlastní zkušenosti znát, kteří ujdou pěkných pár kiláků v ošoupaných botaskách normálního člověka s jeho denními starostmi o rodinu, živobytí, práci…, pak bude i geniální Prchal nahranej. 

Vložil: Anička Vančová