Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TOP 10 neobjevených památek středních Čech

27.12.2019
TOP 10 neobjevených památek středních Čech

Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Popisek: Přírodní rezervace Skryjská jezírka najdete v okrese Rakovník a jedná se o dvě malá jezírka, od sebe vzdálená jenom pár metrů. Vyskytuje se zde řada vzácných zvířat a rostlin. Můžete tak na vlastní oči spatřit ledňáčka, raka nebo třeba vydru

Připravili jsme přísně tajnou desítku méně známých a turisty nezaplavených míst, jejichž půvab stojí za to objevit. (A přidaná hodnota? Na fotkách vypadají božsky!).

1. POUTNÍ MÍSTO MAKOVÁ HORA

Oddechněte si od všednodenního konzumního shonu na místě s duchovním přesahem. Poutní místo Maková hora nadchne obdivovatele vytříbené architektury i ty, kteří hledají uklidnění v náruči přírody. Kostel svatého Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské je skutečným barokním skvostem, kam v minulosti mířily desetitisíce věřících.

2. ŽELEZNIČNÍ VIADUKT ŽAMPACH

Kamenný most u obce Žampach patří k nejvyšším železničním mostům v České republice. První vlak tudy projel již v roce 1900. Viadukt je součástí trampy opěvované trati zvané Posázavský pacifik. Pokud byste chtěli zažít závan prvorepublikové atmosféry, můžete Posázavský pacifik projet starobylým parním vlakem. Ale v případě, že byste raději protáhli sezením ztuhlé končetiny, projděte si Posázavskou naučnou stezku pěšky.

3. PŘÍRODNÍ REZERVACE SKRYJSKÁ JEZÍRKA

Chcete vidět středočeský kout, který jako by byl přírodou přímo stvořen k fotografování? Zajeďte do obce Skryje, u níž se nachází rezervace Skryjská jezírka. Lokalitu před objevil věhlasný francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande, který zde našel zde významná naleziště zkamenělin.

4. ÚDOLÍ ŠEMANOVICKÝ DŮL

Vedle hradu Kokořín leží Šemanovický důl, kde vás uklidňující příroda zbaví stresu jako mávnutím kouzelného proutku. Místo má své neopakovatelné kouzlo v každé roční době, je také ideální destinací na výlet s dětmi – údolí můžete pečlivě probádat v rámci poutavé hry, při níž prozkoumáte loupežnickou jeskyni, skalní obydlí a další utajené skrýše.

5. ZŘÍCENINA HRADU A ZÁMKU ZVÍŘETICE

Ke zřícenině Zvířetice mířilo v 19. století mnoho romanticky naladěných poutníků a výletníků, a tak tudy budete opět procházet po stezkách, které před lety brázdil náš starý známý, poeta Karel Hynek Mácha. Sídlo nechal ve 14. století postavit Zdislav z Lemberka, členové jeho rodu ho vlastnili až do roku 1504. Poté byl gotický hrad proměněn na renesanční zámek. Osudným se mu stal v roce 1720 požár, následně přestal být obýván a zchátral.

6. VRCHY VELKÝ A MALÝ BLANÍK

Poznejte kraj, kde se ukrývá naše národní záchranná jednotka, jinak známá jako blaničtí rytíři. Místo opředené mnoha legendami bylo osídleno již před počátkem letopočtu, v době, kdy na našem území žili Keltové, tu stálo hradiště. Právě odsud byl do Prahy přivezen jeden ze základních kamenů Národního divadla.

7. ZŘÍCENINA HRADU VALEČOV

Podoba hradu obklopeného korunami stromů byla ovlivněna tvarem okolních pískovcových skal, v jejichž náruči byl na počátku 14. století postaven. Sídlo zůstalo po třicetileté válce opuštěné a zchátralo. Nyní zdi Valečova chrání výstavku archeologických nálezů a také tu spatříte předhradí se skalními obydlími – poslední obyvatelé těchto skalních bytů tu žili až do roku 1892!

8. OBEC SVATÝ JAN POD SKALOU A SKANZEN SOLVAYOVY LOMY

Projděte se po nejstarší turisticky značené trase v Čechách! Malebná krajina obklopující obec Svatý Jan pod Skalou přitahovala výletníky už v 19. století, a tak tu v roce 1889 vznikla jedna z prvních českých značených turistických tras – cesta Vojty Náprstka. Svatý Jan pod Skalou se ukrývá ve skalami sevřeném údolí v srdci chráněné krajinné oblasti Český kras a váže se k němu tajuplná legenda. Podle pověsti se v jeskyni v 9. století zabydlel první český křesťanský poustevník Ivan. Jeho bájnou přítomnost připomíná Jeskyně svatého Ivana upravená na skalní kostel, jenž je propojený s barokním poutním kostelem Narození svatého Jana Křtitele. Aby vaše seznámení s lokalitou bylo co nejpestřejší, vydejte se také do skanzenu Solvayovy lomy. K tomuto muzeu těžby a dopravy vápence ve volné přírodě vede jedna ze tří naučných stezek a tvoří ho bývalé provozní a technologické budovy a úzkorozchodná dráha.

9. CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST BRDY

Pohoří Brdy bylo doslova zakonzervováno, díky čemuž zůstala zdejší příroda tak rozmanitá a neporušená. A kdo že tu zmíněnou konzervaci provedl? Vojsko! V roce 1926 byl na území středních Brd zřízen vojenský výcvikový prostor a brdská příroda tak zůstala na 65 let uchráněna před kultivací zemědělstvím, před vlivem stavebnictví, ale také před rozmachem turismu. Až v roce 2016 bylo armádou využívané území prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast a poté, od roku 2007, částečně a pouze o víkendech a svátcích zpřístupněno veřejnosti. Dnes jsou Brdy útočištěm pro všechny, kterým je nejkrásněji v tiché, lidmi nezaplavené krajině.

10. VYHLÍDKA TETÍN

V místě prostoupeném velkolepými českými dějinami se před vámi rozprostře výhled, který vám vyrazí dech! Tetín, bývalé přemyslovské hradiště, je v pověstech spojován s Krokovou dcerou Tetou a později také s další významnou ženou, svatou Ludmilou. Ta zde pobývala i se svým vnukem, svatým Václavem. Pro Ludmilu se hradiště stalo jejím posledním útočištěm – v roce 921 tu byla na příkaz své snachy Drahomíry zavražděna. Tajemnost dávný příběhů a kouzlo překrásné krajiny dávají dostatečný důvod k návštěvě! Více ZDE.

 

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace