Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Památky, které v zimě nespí

26.12.2019
Památky, které v zimě nespí

Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Popisek: Francouzský park Dobříšského zámku byl zřízen po způsobu schönbrunnské zahrady. Najdeme v něm bohatou sochařskou výzdobu. Četné vázy a mytologické sochy, jakož i nádherná fontána jsou dílem českého sochaře Ignáce Platzera

A které, když je navštívíte, nedají spát ani vám – tolik zážitků tu na vás čeká! Zámky a hrady nejčastěji prozkoumáváme v měsících, kdy teploty stoupají, stromy jsou obaleny zelenými listy a vzduchem se nese zpěv ptáků. Středočeské pamětihodnosti ale mají své jedinečné kouzlo za každého počasí, v létě i v zimě. Přesvědčte se na vlastní oči a navštivte čtyři místa, kde to žije po celý rok.

Hrad Křivoklát

Jednomu z nejvýznamnějších českých hradů sněhová peřina tolik sluší! I proto se zde koná mnoho společenských a kulturních akcí také během chladných měsíců. Křivoklát byl postaven ve 12. století za vlády krále Přemysla Otakara II. a patří mezi nejstarší sídla českých vládců, byl také jejich oblíbeným loveckým hradem. Vskutku gotickou perlou se Křivoklát stal za vlády krále Vladislava Jagellonského – v této době patřil mezi nejhonosnější rezidence ve střední Evropě.

Foto Josef Seibert

Poslední šlechtičtí majitelé pocházeli ze ctěného rodu Fürstenbergů a jejich éra patří v dějinách Křivoklátu k nejšťastnějším. Právě jim vděčíme za to, že hrad zůstal stát a nezchátral a že se i dnes můžeme procházet komnatami s vzácnými uměleckými sbírkami a obdivovat krásu stavby ve všech ročních obdobích.

Zámek Loučeň

Na zámku, za jehož současnou podobou stojí slavný barokní architekt František Maxmilián Kaňka, se v zimě také nudit nebudete. Sídlo během své dlouhé historie patřilo mnoha majitelům, ale mezi nejvýznamnější se řadí tři šlechtické rody – Valdštejnové, Fürstenbergové a Thurn-Taxisové.

Nynější stav zámeckých interiérů a expozice v komnatách vycházejí z podoby, kterou tato rezidence měla kolem roku 1935. K vidění je původní mobiliář doplněný historickým nábytkem a předměty denní potřeby členů rodu Thurn-Taxisů. A jestli zatoužíte po skutečně aristokratickém zážitku, ubytujte se na pár dní v jednom ze tří honosných zámeckých apartmánů.

Zámek Radim

I když bude třeba navléknout se do svetrů a kabátů, zimní výlet na zámek Radim bude stát za to. Ač se nejedná o velké sídlo, ale pouze o zámek, jenž patřil střední šlechtě, jeho význam pro střední Čechy není zanedbatelný.

Radim je vzácnou a na našem území nebývale zachovalou ukázkou architektury saské renesance. Stavba se dochovala v původním stavu, nebyla zasažena třicetiletou válkou ani barokizací. Interiéry jsou vybaven renesančním mobiliářem dovezeným z různých koutů Evropy i ze vzdálených států ležících mimo náš kontinent. Krásy tohoto zámku můžete obdivovat po celý rok, nechybí ani speciální akce a exkurze, jako jsou noční prohlídky a prohlídky mikulášské či vánoční.

Zámek Dobříš

Zdobný rokokový zámek obklopený zahradami jak ve francouzském, tak anglickém stylu láká své návštěvníky rovněž po celý rok. I v prosinci, lednu či únoru tak můžete obdivovat nádherné exteriéry – současná podoba zámku pochází z let 1745–1765, kdy proběhla přestavba pod vedením Jindřicha Pavla Mansfelda. Jeho dcera Isabella se provdala za Františka Gundakara Colloreda, díky čemuž vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeldové, jehož příslušníci zámek vlastnili až do roku 1942.

V současné době sídlo opět patří svým právoplatným majitelům, tedy rodu Colloredo-Mannsfeldů. Po prohlídce stálé expozice rozprostřené v jedenácti pokojích zařízených ve stylu rokoka a klasicismu můžete povznášející zážitek ještě korunovat pobytem ve vkusném zámeckém hotelu. Více ZDE.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace