Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Památky, které v zimě nespí

26.12.2019
Památky, které v zimě nespí

Autor: Středočeská centrála cestovního ruchu

Popisek: Francouzský park Dobříšského zámku byl zřízen po způsobu schönbrunnské zahrady. Najdeme v něm bohatou sochařskou výzdobu. Četné vázy a mytologické sochy, jakož i nádherná fontána jsou dílem českého sochaře Ignáce Platzera

A které, když je navštívíte, nedají spát ani vám – tolik zážitků tu na vás čeká! Zámky a hrady nejčastěji prozkoumáváme v měsících, kdy teploty stoupají, stromy jsou obaleny zelenými listy a vzduchem se nese zpěv ptáků. Středočeské pamětihodnosti ale mají své jedinečné kouzlo za každého počasí, v létě i v zimě. Přesvědčte se na vlastní oči a navštivte čtyři místa, kde to žije po celý rok.

Hrad Křivoklát

Jednomu z nejvýznamnějších českých hradů sněhová peřina tolik sluší! I proto se zde koná mnoho společenských a kulturních akcí také během chladných měsíců. Křivoklát byl postaven ve 12. století za vlády krále Přemysla Otakara II. a patří mezi nejstarší sídla českých vládců, byl také jejich oblíbeným loveckým hradem. Vskutku gotickou perlou se Křivoklát stal za vlády krále Vladislava Jagellonského – v této době patřil mezi nejhonosnější rezidence ve střední Evropě.

Foto Josef Seibert

Poslední šlechtičtí majitelé pocházeli ze ctěného rodu Fürstenbergů a jejich éra patří v dějinách Křivoklátu k nejšťastnějším. Právě jim vděčíme za to, že hrad zůstal stát a nezchátral a že se i dnes můžeme procházet komnatami s vzácnými uměleckými sbírkami a obdivovat krásu stavby ve všech ročních obdobích.

Zámek Loučeň

Na zámku, za jehož současnou podobou stojí slavný barokní architekt František Maxmilián Kaňka, se v zimě také nudit nebudete. Sídlo během své dlouhé historie patřilo mnoha majitelům, ale mezi nejvýznamnější se řadí tři šlechtické rody – Valdštejnové, Fürstenbergové a Thurn-Taxisové.

Nynější stav zámeckých interiérů a expozice v komnatách vycházejí z podoby, kterou tato rezidence měla kolem roku 1935. K vidění je původní mobiliář doplněný historickým nábytkem a předměty denní potřeby členů rodu Thurn-Taxisů. A jestli zatoužíte po skutečně aristokratickém zážitku, ubytujte se na pár dní v jednom ze tří honosných zámeckých apartmánů.

Zámek Radim

I když bude třeba navléknout se do svetrů a kabátů, zimní výlet na zámek Radim bude stát za to. Ač se nejedná o velké sídlo, ale pouze o zámek, jenž patřil střední šlechtě, jeho význam pro střední Čechy není zanedbatelný.

Radim je vzácnou a na našem území nebývale zachovalou ukázkou architektury saské renesance. Stavba se dochovala v původním stavu, nebyla zasažena třicetiletou válkou ani barokizací. Interiéry jsou vybaven renesančním mobiliářem dovezeným z různých koutů Evropy i ze vzdálených států ležících mimo náš kontinent. Krásy tohoto zámku můžete obdivovat po celý rok, nechybí ani speciální akce a exkurze, jako jsou noční prohlídky a prohlídky mikulášské či vánoční.

Zámek Dobříš

Zdobný rokokový zámek obklopený zahradami jak ve francouzském, tak anglickém stylu láká své návštěvníky rovněž po celý rok. I v prosinci, lednu či únoru tak můžete obdivovat nádherné exteriéry – současná podoba zámku pochází z let 1745–1765, kdy proběhla přestavba pod vedením Jindřicha Pavla Mansfelda. Jeho dcera Isabella se provdala za Františka Gundakara Colloreda, díky čemuž vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeldové, jehož příslušníci zámek vlastnili až do roku 1942.

V současné době sídlo opět patří svým právoplatným majitelům, tedy rodu Colloredo-Mannsfeldů. Po prohlídce stálé expozice rozprostřené v jedenácti pokojích zařízených ve stylu rokoka a klasicismu můžete povznášející zážitek ještě korunovat pobytem ve vkusném zámeckém hotelu. Více ZDE.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace