Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

TOP 5 zimních míst ve středních Čechách

16.12.2019
TOP 5 zimních míst ve středních Čechách

Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Popisek: Kutná Hora byla ve středověku díky těžbě stříbra jedno z nejvýznamnějších českých královských měst

Teploty na bodu mrazu, vločky poletující vzduchem, nebe napěchované šedými mraky… Jeden by řekl, že jediné, co se dá v zimě dělat, je sedět doma za pecí. Nebo u ústředního topení. Ale ve středních Čechách tomu tak není! I v měsících, kdy jde pára od pusy, pro vás máme hned několik cestovatelských tipů. Prozkoumejte místa, kde vám chlad ani trošku vadit nebude.

1. ZIMNÍ RÁJ V ČESKÉM RÁJI

Do Českého ráje cesta příjemná je a to i v zimě. Překrásná příroda, výhledy do okolí a unikátní skalní města patří mezi důvody, proč byl Český ráj přidán na seznam evropských geoparků UNESCO. Přírodní poklady tu sousedí s těmi, které jsou dílem lidské ruky. O šikovnosti a vynalézavosti našich předků vás přesvědčí výše zmíněná skalní města, která se nachází například v Příhrazských skalách. Zde spatříte celý komplex této jedinečné ukázky lidské schopnosti nápaditě využít dary přírody.

Pohádková krása, nemyslíte?

2. LEDOVÁ KRÁLOVSTVÍ KARLŠTEJN A KŘIVOKLÁT

Až spatříte majestátní siluetu Karlštejna, budete tak ohromení, že na chlad vmžiku zapomenete. Jeho počátky sahají až do roku 1348, do doby vlády českého krále a císaře Svaté říše římské Karla IV. Mezi nejvzácnější interiérové poklady patří posvátné prostory jako kaple svatého Kříže vyzdobená drahokamy, zlatem a deskovými obrazy z dílny Mistra Theodorika a drahými kameny a nástěnnými malbami dekorovaná kaple svaté Kateřiny. A spatříte tu dokonce repliku svatováclavské koruny!

Křivoklát je fotogenický ve všech ročních obdobích, ale v zimě obzvlášť. Foto Josef Seibert

Co vás doslova rozpálí na hradě Křivoklát? Zajisté jeho dlouhá a bohatá historie, ale přiznejme si, že ještě o kapánek více to, že se projdete po stejných komnatách jako hollywoodské celebrity první kategorie Heath Ledger, Matt Damon a Agelina Jolie! Sídlo bylo postaveno ve 12. století za vlády krále Přemysla Otakara II.

3. DO KUTNÉ HORY ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Ztraťte se v křivolakých uličkách, které vám vypoví příběh o místě, jež zažilo nebývalý rozkvět a jehož dějiny jsou od počátku úzce spjaty s těžbou stříbrné rudy. Mezi nejvzácnější pamětihodnosti, které vám přiblíží její dávný věhlas, patří chrám svaté Barbory, kostel svatého Jana Nepomuckého, kostel svatého Jakuba nebo Dačického dům. Ohřát a kulturně obohatit se můžete v Galerii Středočeského kraje sídlící ve velmi citlivě zrekonstruované bývalé jezuitské koleji. Město a jeho historické centrum je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kutná Hora, město, kde na každém rohu narazíte na významnou historickou památku

4. LYŽUJTE STYLOVĚ – S KOCOUREM MIKEŠEM NEBO ´NA SIBIŘI´

Za zimními sportovními radovánkami se vypravte do skiareálu Monínec, který leží v srdci oblasti nazývaná Česká Sibiř. Už podle jména je jasné, že tu mají sněhu dostatek, ale kdyby se proti vám příroda spikla a vločky si šetřila na jindy, přijde ke slovu umělé zasněžování tou nejmodernější dostupnou technikou. Zázemí je v areálu prvotřídní a nabídka atrakcí bohatá, nechybí půjčovna sportovního vybavení, skiservis, lyžařská škola, čtyřsedačková lanovka, snowtubing, ubytovat se můžete v hotelu nebo penzionu.

Skiareál Monínec leží v oblasti nazývané Česká Sibiř

Vyrážíte na lyže s dětmi? Pak musíte do sportovního areálu Šibeniční vrch, který se nachází přímo v srdci Ladova kraje. Protože, přiznejme si, každému se lépe brázdí sjezdovky s takovými jmény, jako jsou Bobeš, Mikeš nebo Pašík. Odměnit se zaslouženými lahůdkami můžete v restauraci nebo přímo na svahu ve srubu a také ubytování je s designem ostatních prostor sladěné a ctí přívětivou horskou estetiku –přespat můžete v roubence nebo v hotelových pokojích z hřejivého světlého dřeva.

5. ZA TEPLEM A TRADICÍ DO STŘEDOČESKÝCH SKLÁREN

Sklářské umění a pečlivá rukodělná výroba mají v průběhu českých dějin velmi významné místo a jejich věhlas se dostal až daleko za naše hranice. Vždyť ve své nejproslulejší éře se výrobky rodinné sklárny Rückl dostávaly až do Indie nebo Damašku! Příběh podniku rodiny Rücklů se začal psát v roce 1846 a od té doby je firma synonymem prvotřídního českého broušeného křišťálu. Překrásnou broušenou vázu této značky vlastnil dokonce prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Mnozí by si mysleli, že české sklo vzniká hlavně v pohraničí, ať už na severu, či na jihu. Není to pravda, ve středních Čechách je též několik význačných skláren

Sklářská huť Glasstar v Nenačovicích, v roce 1996 jen malá začínající rodinná firma, ušla od svého založení dlouhou cestu a vydobyla si věhlas a uznání. Doménou této sklárny jsou originální dekorativní předměty z barevného skla, které si hned po exkurzi můžete koupit v jejich obchůdku.

Ač je založení společnosti Crystal BOHEMIA novějšího data, vznikla v roce 2008, její řemeslníci navazují na léty prověřené tradice neméně svědomitě. Sklárny se sídlem v Poděbradech čerpají ze znalostí našich předků a v současné době jsou největším výrobcem olovnatého křišťálu na našem území. Více informací najdete ZDE.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace