Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přepisování historie podle Evropského parlamentu. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.12.2019
Přepisování historie podle Evropského parlamentu. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Pohodový snímek z všedního předválečného dne... podle Evropského parlamentu

Přesněji - přepisování historie přijatého návrhu usnesení Evropského parlamentu (EP), abychom byli korektní... Dovolím si pozastavit se nad problematickým návrhem usnesení EP, který si přímo a bez obalu přizpůsobuje dějiny podle toho, jak se to evropským mocnostem hodí do krámu a kde označuje za agresora při druhé světové válce Sovětský svaz.

Dovolím si citovat jeden z bodů návrhu Evropského usnesení o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy: „Evropský parlament zdůrazňuje, že druhá světová válka, nejničivější válka v dějinách Evropy, byla zahájena v bezprostředním důsledku neblaze proslulé smlouvy mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem o neútočení ze dne 23. srpna 1939, která je rovněž známa jako pakt Molotov-Ribbentrop, a jejích tajných protokolů, jejichž prostřednictvím si tyto dva totalitní režimy s celosvětovými dobyvatelskými ambicemi rozdělily Evropu na dvě zóny vlivu.“

Před 23. srpnem mlha a mír

Takže 23. srpna 1939. Co bylo před tím, jako kdyby nebylo… protože tam se to máslo na hlavě roztéká někomu ale úplně jinému. Co rok 1935 a vyhlášení norimberských rasových zákonů? Jak to, že se nikdo nepozastavil? Co rok 1935 a porušení Versailleské smlouvy? Co Porýní a jeho zábor v roce 1936? Na co se zmohla Velká Británie a Francie, které držely nad plněním Versailleské smlouvy dozor? Nic? Hitler sílil a směroval k válce a celý svět, ve stínu koncentračních táborů, pořádal v Berlíně Olympijské hry.

Co Mnichovská dohoda, tedy vysloveně akt agrese vůči samostatnému státu v součinnosti s Velkou Británií a Francií? To nebyl faktický začátek války? Byl, jednoznačně. A pokud ne, tak 15. březen 1939, kdy Němci vtrhli do zbytku naší země a obsadili ji za asistence vlastní armády. To také nebylo nic? Pořád na pohodu? Západ nečinně přihlížel, vzmohl se tak maximálně na několik málo nesouhlasných poznámek? Nebyla válka… jen s tím, že první stát už byl okupovaný vojenskou silou. Naše vláda byla odstavena a stali jsme se protektorátem Německa. Rozhodně ne z vlastního rozhodnutí. A vůbec, že mě tak napadá, co Polsko a jeho vpád na Těšínsko hned po Mnichovu? Taky pohoda? On se porcoval před zraky světa samostatný stát a dějiny to neregistrují. Alespoň podle Evropského parlamentu.

Odvážili by se Němci zaútočit na Polsko, kdyby Československo bylo celistvé a neklečelo v bahně protektorátního ponížení s tím, že Slovensko už si užívalo svých pět minut fašistické slávy? Možná, že by jeho tanky nevyjely. Němci by se báli, že jim odspodu již se spojenci dáme po hubě. Takhle vjeli do Polska na jistotu. Počátek druhé světové války je v Mnichovské dohodě a následné okupaci naší země. A tam to máslo teče po hlavě Západu. Proto ticho po pěšině, za druhou světovou přeci může Sovětský svaz. A to i pes očividnou směšnost takového sdělení. Už jen s ohledem na to, že Sovětský svaz Němce následně zahnal zpátky za Krušné hory a ztratil u toho přes 20 milionů vojáků, a právě tento vítězný marš, mimo jiné, vedl k tomu, že půl Evropy padlo pod železnou oponu bolševismu… po dohodě se Západem.

Měnit dějiny?

Lepší se mýlit s EU, než mít pravdu s Ruskem? To radši budu za ruského propagandistu, než naskočit na podobné zušlechťování dějin podle soudobých názorů a úhlů pohledů. Pakt o neútočení Molotova a Ribbentropa byl poslední impuls k zahájení horké fáze války. Ale válka už jela dávno před tím a tam selhával na plné čáře Západ. Je tak těžké si to přiznat, až to vede Evropský parlament k usnesení takového znění? Kdy začne Evropský parlament napadat Benešovy dekrety? Kdy se dočkáme usnesení Evropského parlamentu, v kterém budeme označeni za agresory? A nebyla ta okupace české země Německem vlastně legitimní, když s druhou světovou válkou očividně nesouvisí?

Návrh usnesení byl Evropským parlamentem přijat 535 hlasy dne 19. září 2019. Kdy bude přijat návrh na to, že zelená je bílá a modrá je hovězí? Jak se k tomu postaví Evropská komise, je ve hvězdách, jedná se 'jen' o přijatý návrh Evropského parlamentu, který nemá faktickou zákonodárnou moc a je vlastně skutečným ekvivalentem žvanírny, ale přesto nám to ukazuje, kam jsme se to zuby nehty chtěli dostat. A dostali. Evropská komise se svými 28 členy je vedle Rady Evropy jediný zákonodárný orgán unie (tvoří normy, které pak přijímají jednotlivé státy). Evropský parlament má pravomoc doporučovat či navrhovat Evropské komisi vlastní usnesení ke schválení. Ta pak rozhoduje o tom, zda se usnesení přijme, nebo ne. Rada Evropy zasedá jednou za čtvrt roku, je tvořena premiéry případně prezidenty jednotlivých zemí. Rozhoduje, lidově řečeno, o velkých tématech, Evropská komise zasedá jednou týdně a rozhoduje o všem ostatním. Včetně směrování unie samotné. Pokud bychom to měli připodobnit k našemu politickému systému, je Evroopská komise na úrovni Vlády ČR, Evropský parlament na úrovni opozice v parlamentu a Rada Evropy na pozici prezidenta ČR. Pravomoci jsou obdobné.

V samotném usnesení je velké množství perel. Doporučuji pročíst si vstup na Kose, kde se dočtete daleko více absurdit.

 

Vložil: Štěpán Cháb