Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nelze kázat vodu a pít víno. Nepomohlo ani varování tisíců vědců, že na Zemi nastal stav nouze?

30.11.2019
Nelze kázat vodu a pít víno. Nepomohlo ani varování tisíců vědců, že na Zemi nastal stav nouze?

Autor: Facebook

Popisek: Zničíme si bezhlavě a slepě planetu pod zadnicemi?

Zhoubný trend globalizace ničí nejen jedinečnou kulturu a dávné tradice v mnoha zemích, ale především životní prostředí. Jedním z mnoha příkladů je i celosvětově se šířící mor různých komerčních svátků, k nimž například patří tzv. Black Friday neboli černý pátek. Zatímco by se měli lidé o začínajícím adventu pokud možno zklidnit, postit a spíše odpočívat, horečně nakupují a tráví čas ve frontách, aby dosáhli na co největší slevu za zboží, které většinou nepotřebují. Aniž si to mnozí uvědomují, přispívají tak k zhoubnému plýtvání, které každým dnem devastuje naši planetu víc a víc.

Právě plýtvání je přitom jednou z věcí, které by se daly co nejrychleji omezit, což ovšem bojkotují průmyslové firmy či jejich zdatní lobbisté v politických kuloárech. Všemožně se snaží negovat či dokonce zesměšňovat prozatím marné úsilí ekologických aktivistů. Zneklidněnou veřejnost, vnímající varovné signály, že s životním prostředím není mnohé v pořádku, nesmyslně straší, že jí bude téměř vše zapovězeno. Zamlčují přitom, jak trestuhodně se v bohatých státech světa plýtvá potravinami, nebo jak jsou miliony nepoužitých výrobků (například elektronika či oděvy), vyhazovány na skládky. Různé marketingové akce, mezi něž patří právě Black Friday, přesto provokují zákazníky, aby nakupovali a konzumovali stále víc, což ve svém důsledku znamená větší produkci skleníkových plynů, dopravní zátěž a v neposlední řadě i zvyšující se množství odpadů.

Morální povinnost

Přes všechna alarmující fakta jsou ignorovány výzvy tisíců vědců z celého světa, že se planeta Země již ocitla ve stavu klimatické nouze a záhy se může stát neobyvatelnou: „Vědci mají morální povinnost lidstvo zřetelně varovat před jakoukoliv katastrofickou hrozbou a říci, jak se věci mají. Na základě shromážděných dat jednoznačně prohlašujeme, že na planetě Zemi nastal stav klimatické nouze,“ uvádí se například v textu výzvy, nedávno zformulované skupinou vědců z Oregonské univerzity. Zároveň zdůrazňují, že klimatická krize postupuje ještě rychleji, než dosud sami předpokládali. Podle nich je situace už tak vážná, že bude nutná zásadní změna životního stylu včetně některých dosti drastických opatření. A právě proto se k americkým vědcům přidaly tisíce dalších odborníků, včetně pracovníků z Akademie věd České republiky.

Polovina Čechů proti

V tomto týdnu, který vyvrcholil mezinárodními nákupními orgiemi v podobě černého pátku, vyhlásil stav klimatické nouze dokonce i Evropský parlament. Zatímco tento zásadní krok podpořila výrazná většina evropských poslanců, čeští zastávají rozdílné postoje. Proti usnesení hlasovali zástupci za ANO, ODS a KDU-ČSL, pro jeho podporu byli Piráti, TOP 09 a STAN. Poslanec Mikuláš Peksa odmítá obavy některých českých politiků, že omezování skleníkových plynů bude mít fatální dopad na náš průmysl a je přesvědčen, že tzv. ‘zelená‘ ekonomika není hrozba, ale příležitost pro řadu firem.

Velmi dobrou zprávou, dokazující, že plýtvání lze radikálně omezit, je překvapivá informace, že poslanci Evropského parlamentu se rozhodli jít tentokrát příkladem. V zájmu snižování uhlíkové stopy se většinově usnesli, že pro příště bude mít tento parlament jediné sídlo a skončí tak neustálé neekologické stěhování mezi belgickým Bruselem a francouzským Štrasburkem, které navíc stojí miliony eur ročně. Je zajímavé, že s návrhem, aby se pendlování mezi oběma centrálami EU zastavilo, přišel Alexandr Vondra z ODS. „Nelze kázat vodu a pít víno,“ napsal na svém twitteru.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace