Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlodějský gang prý okradl celé Sasko. Co ale ohrožuje Němce více, zmizelé vzácné šperky, nebo neřízená imigrace?

28.11.2019
Zlodějský gang prý okradl celé Sasko. Co ale ohrožuje Němce více, zmizelé vzácné šperky, nebo neřízená imigrace?

Foto: Facebook

Popisek: Jaký to ďábel se sápe po saské metropoli, Drážďanech? Ilustrační foto

Hlavní mediální senzací se začátkem tohoto týdne stala zpráva o loupeži století, která se udála v jedné z nejproslulejších klenotnic Evropy, v Drážďanech. Namísto toho, aby se veřejnost dozvěděla podstatné informace, především o pachatelích, byla zahlcena obvyklými politickými exhibicemi. Fakt, že parta zlodějů vykradla několik cenných šperků z areálu proslulé Zelené klenby, označil saský ministerský předseda Michael Kretschmer patetickým výkřikem, že byla okradena nejen státní sbírka, ale i celé Sasko.

A podobně se nechal před kamerami slyšet i ministr vnitra Roland Woller: „Je to útok na kulturní identitu Saska a na svobodný stát Sasko,“ hořekoval. Ačkoliv je ztráta části cenné sbírky určitě pohromou, je podivné, že saští politici právě tuto loupež považují za útok na kulturní identitu Saska, zatímco většina občanů vidí nebezpečí jinde. Mnoho obyvatel této východoněmecké spolkové země si stále častěji uvědomuje, jak se jim jejich země každý den mění před očima. Snaží se tomu zabránit, a proto volí strany, které jim slibují, že zastaví nekontrolovatelný příliv imigrantů, žijících na jejich úkor. 

Vzestup Alternativy

Situace došla až tak daleko, že pravicová strana Alternativa pro Německo, u nás často neprávem označovaná za neonacistickou, skončila v Zemských volbách, které se konaly v začátkem letošního září v Sasku, na druhém místě. Ztrojnásobila přitom svůj výsledek z roku 2014 a zatímco před čtyřmi lety získala ´pouze´ 9,7 procent hlasů, letos to bylo již 27,8 procent. Dosud volbám vévodící křesťanští a sociální demokraté se zato museli spokojit s nejhorším výsledkem od sjednocení Německa. Je pravděpodobné, že více bude AFD ostrakizována a ostatními partajemi ignorována při vyjednávání koaličních vlád, tím bude podpora této strany výraznější.

 

Co je větším ohrožením?

Kdo nyní navštíví větší saská města, získá často pocit, že se ocitl spíše v některém africkém státě. A jestliže saští ministři mluví o útoku na kulturní identitu Saska, pak se vnucuje otázka, zda ji ohrožuje více krádež šperků, nebo fakt, že jsou v zájmu falešné politické ´korektnosti´ potlačovány skutečné symboly německé kultury a křesťanských tradic. Je stěží uvěřitelné, že se saská ministryně pro oblast sociálních věcí, vyznávající muslimskou víru, před časem vyslovila pro zákaz křesťanských symbolů ve školách. Ostatně, není to tak dávno, co známý německý řetězec, působící i u nás, vymazal ze svých prospektů kříže z řeckých kostelíků, které se na něm objevily coby symbol řeckého týdne, a zdůvodňoval to tím, že hájí náboženskou neutralitu. Ostatně, kdo si prohlédne některý z německých módních katalogů, také nabude dojmu, že v této zemi žijí převážně obyvatelé jiné pleti.

 

Evropský skandál

Krok obchodního řetězce vyvolal skandál nejen v Německu a dalších zemích EU, ale také u nás. Nejvyšší český církevní hodnostář kardinál Dominik Duka vyjádřil obavy, že brzy by mohlo dojít i ke skutečnému odstraňování křížů i z kostelů. Tím spíše je podivné, že saští papaláši považují za útok na kulturní identitu Saska krádež šperků a nikoliv závažnější projevy, k nimž patří především útoky na zdejší kostely. Jde dokonce o stovky kostelů ročně, což překvapivě přiznávají i některá německá média. Podle nedávné studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo vnitra, mohou imigranti za většinu nárůstu kriminality v Dolním Sasku. Tento fakt je mimo jiné způsoben tím, že se v řadách uprchlíků vyskytuje nadprůměrný počet mladých mužů, což je skupina, v níž je kriminalita vůbec nejvyšší (platí to ale i pro Němce).

 

 

Němečtí politici by se proto měli namísto hysterických frází zamyslet také nad tím, jak mají svoje cenné památky zajištěné (jak jednoduše se zloději ke klenotům dostali, se podívejte na videu). Podobný případ, jako v Drážďanech, se stal před dvěma lety v Berlíně, kde arabský zločinecký gang ukradl obří stokilovou minci, patřící k největším na světě. Mimochodem, pachatelé ji uloupili tak snadno, jako nádherné šperky ze Zelené klenby.

 

Vložil: Adéla Hofmanová