Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlodějský gang prý okradl celé Sasko. Co ale ohrožuje Němce více, zmizelé vzácné šperky, nebo neřízená imigrace?

28.11.2019
Zlodějský gang prý okradl celé Sasko. Co ale ohrožuje Němce více, zmizelé vzácné šperky, nebo neřízená imigrace?

Foto: Facebook

Popisek: Jaký to ďábel se sápe po saské metropoli, Drážďanech? Ilustrační foto

Hlavní mediální senzací se začátkem tohoto týdne stala zpráva o loupeži století, která se udála v jedné z nejproslulejších klenotnic Evropy, v Drážďanech. Namísto toho, aby se veřejnost dozvěděla podstatné informace, především o pachatelích, byla zahlcena obvyklými politickými exhibicemi. Fakt, že parta zlodějů vykradla několik cenných šperků z areálu proslulé Zelené klenby, označil saský ministerský předseda Michael Kretschmer patetickým výkřikem, že byla okradena nejen státní sbírka, ale i celé Sasko.

A podobně se nechal před kamerami slyšet i ministr vnitra Roland Woller: „Je to útok na kulturní identitu Saska a na svobodný stát Sasko,“ hořekoval. Ačkoliv je ztráta části cenné sbírky určitě pohromou, je podivné, že saští politici právě tuto loupež považují za útok na kulturní identitu Saska, zatímco většina občanů vidí nebezpečí jinde. Mnoho obyvatel této východoněmecké spolkové země si stále častěji uvědomuje, jak se jim jejich země každý den mění před očima. Snaží se tomu zabránit, a proto volí strany, které jim slibují, že zastaví nekontrolovatelný příliv imigrantů, žijících na jejich úkor. 

Vzestup Alternativy

Situace došla až tak daleko, že pravicová strana Alternativa pro Německo, u nás často neprávem označovaná za neonacistickou, skončila v Zemských volbách, které se konaly v začátkem letošního září v Sasku, na druhém místě. Ztrojnásobila přitom svůj výsledek z roku 2014 a zatímco před čtyřmi lety získala ´pouze´ 9,7 procent hlasů, letos to bylo již 27,8 procent. Dosud volbám vévodící křesťanští a sociální demokraté se zato museli spokojit s nejhorším výsledkem od sjednocení Německa. Je pravděpodobné, že více bude AFD ostrakizována a ostatními partajemi ignorována při vyjednávání koaličních vlád, tím bude podpora této strany výraznější.

 

Co je větším ohrožením?

Kdo nyní navštíví větší saská města, získá často pocit, že se ocitl spíše v některém africkém státě. A jestliže saští ministři mluví o útoku na kulturní identitu Saska, pak se vnucuje otázka, zda ji ohrožuje více krádež šperků, nebo fakt, že jsou v zájmu falešné politické ´korektnosti´ potlačovány skutečné symboly německé kultury a křesťanských tradic. Je stěží uvěřitelné, že se saská ministryně pro oblast sociálních věcí, vyznávající muslimskou víru, před časem vyslovila pro zákaz křesťanských symbolů ve školách. Ostatně, není to tak dávno, co známý německý řetězec, působící i u nás, vymazal ze svých prospektů kříže z řeckých kostelíků, které se na něm objevily coby symbol řeckého týdne, a zdůvodňoval to tím, že hájí náboženskou neutralitu. Ostatně, kdo si prohlédne některý z německých módních katalogů, také nabude dojmu, že v této zemi žijí převážně obyvatelé jiné pleti.

 

Evropský skandál

Krok obchodního řetězce vyvolal skandál nejen v Německu a dalších zemích EU, ale také u nás. Nejvyšší český církevní hodnostář kardinál Dominik Duka vyjádřil obavy, že brzy by mohlo dojít i ke skutečnému odstraňování křížů i z kostelů. Tím spíše je podivné, že saští papaláši považují za útok na kulturní identitu Saska krádež šperků a nikoliv závažnější projevy, k nimž patří především útoky na zdejší kostely. Jde dokonce o stovky kostelů ročně, což překvapivě přiznávají i některá německá média. Podle nedávné studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo vnitra, mohou imigranti za většinu nárůstu kriminality v Dolním Sasku. Tento fakt je mimo jiné způsoben tím, že se v řadách uprchlíků vyskytuje nadprůměrný počet mladých mužů, což je skupina, v níž je kriminalita vůbec nejvyšší (platí to ale i pro Němce).

 

 

Němečtí politici by se proto měli namísto hysterických frází zamyslet také nad tím, jak mají svoje cenné památky zajištěné (jak jednoduše se zloději ke klenotům dostali, se podívejte na videu). Podobný případ, jako v Drážďanech, se stal před dvěma lety v Berlíně, kde arabský zločinecký gang ukradl obří stokilovou minci, patřící k největším na světě. Mimochodem, pachatelé ji uloupili tak snadno, jako nádherné šperky ze Zelené klenby.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace