Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bílá smrt. Takřka čistý heroin z Afghánistánu a Pákistánu putoval do Česka… Aneb jak jsem volal do CIA. Reportér vzpomíná

21.11.2019
Bílá smrt. Takřka čistý heroin z Afghánistánu a Pákistánu putoval do Česka… Aneb jak jsem volal do CIA. Reportér vzpomíná

Autor: CIA / Facebook

Popisek: CIA; ilustrační foto

O vnitřní bezpečnost Spojených států se stará především Federal Bureau of Invastigation (FBI) a další speciální služby, vnější zajišťuje americká ústřední zpravodajská služba (CIA), dále National Security Agency (Národní bezpečnostní úřad, který má více členů než FBI a CIA dohromady). Na oběžné dráze kolem Země bychom napočítali stovky špionážních družic. K tomu je nutné přičíst výzvědné služby letectva, námořnictva, pěchoty a dalších složek armády USA. Kolem vzdušných hranic USA krouží dnem a nocí nepřetržitě letouny AVACS s výkonnými radary jako systém včasného varování před případným raketovým útokem. Na první pohled se USA jeví jako nedobytný pevnost, za kterou američtí daňoví poplatníci platí ročně miliardy dolarů, a to včetně dominantního členství v NATO.

Ale pak jsme tady měli 11. září roku 2001, kdy fanatičtí teroristé zaútočili na New York a Pentagon, Tento útok byl a je považován za největší selhání amerických výzvědných služeb od dob Pearl Harboru z druhé světové války. Ukázalo se, že americká obrana má vážné trhliny. Po teroristických útocích sice odešli z nejvyšších pater zpravodajských služeb jejich šéfové, a přitvrdila se muzika, a začal hon na strůjce útoku Usámu bin Ladina. Amerika vyčlenila další finance na vlastní obranu, ale málokdo tušil, že i tak jsou Spojené státy v dalším ohrožení.

Co se tedy stalo?

Začátkem roku 2002 jsem do Televizních novin zpracoval informaci od českých tajných služeb a Národní protidrogové centrály. Šlo o to, že podle našich speciálek se má k nám dostat - jako do tranzitní země - obří zásilka bílého heroinu z překladišť v Afghánistánu a Pákistánu, která má dále putovat za oceán směrem do Spojených států. Jednalo se o tzv. bílý heroin, který měl oproti hnědému, mnohem slabšímu až 90% čistotu. Kriminalisté prozradili, že půjde o drogy ze skladů afghánsko-pákistánské narkomafie, jejichž polohy jsou známé. Podle informací tajných služeb šlo o heroin za padesát až devadesát miliard eur. To v té době byly v přepočtu neuvěřitelné tři biliony korun. Šlo o množství, které celému světu nahnalo strach. Primárním cílem dodávky byly Spojené státy. Nejhorší prognózy protidrogových odborníků a policistů se začaly naplňovat. Zatímco tehdy heroin před několika týdny prakticky zmizel ze všech černých trhů v celé Evropě, a to v důsledku válečného konfliktu, nyní se tam začínal rychle vracet. Bílý afghánský heroin se v těch dnech objevil už v Německu, Švýcarsku a v Rakousku. V reportáži dostal slovo i tehdejší ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous (krycí jméno Gogo, dnes šéf Ochranné služby ústavních činitelů): „Můžeme předpokládat, že i tento heroin se objeví i na našich černých trzích." Potom jsem pokračoval v komentáři: „Afghánsko-pákistánská narkomafie dokázala ohromné množství heroinu odvézt z Afghánistánu ještě před válečným konfliktem."

Kdo z českých reportérů může říci, že hovořil se samotnou mluvčí CIA...

CIA na scéně

Tajné služby vypátraly, že heroin skončil v překladištích kdesi v Asii. Tam prý čekaly na překupníky desítky tun této nebezpečné drogy. „Naše země leží na trase drogové cesty a velká část patrně bude putovat přes naše území,“ pokračoval jsem v komentáři. Nebylo náhodou, že informace o gigantické zásilce bílého heroinu se objevila také v celosvětové výměnné televizní síti CNN. A nebylo až tak obvyklé, že se ke globální hrozbě vyjádřila samotná CIA. Když jsem tuto informaci zjistil, poprosil jsem kolegyni ze zahraniční redakce Magdalénu F. (ta mi ostatně pomáhala i v jiných kauzách), jestli náhodou nemá nějaké kontakty na sídlo CIA v Langley. Magdalena mi poskytla telefon a já se dovolal rovnou na stůl mluvčí CIA, tehdy to byla Ania Gilford. „Za poslední dva roky představovala afghánská výroba heroinu tři čtvrtiny celosvětové produkce. V zemi vznikly ohromné zásoby drog. Minulý podzim se ale podle našich informací afghánská skladiště takřka vyprázdnila," uvedla do reportáže. Co tím bylo řečeno? Že se zásilka bílého heroinu dala ´do pohybu´.

Bílá smrt

Ve skladech se nacházel heroin v hodnotě padesát až devadesát miliard eur. To byly v přepočtu asi tři biliony korun. Za tyto peníze by naše země bohatě žila pět let, aniž by kdokoliv z nás zaplatil jedinou korunu na daních. S takzvaným bílým heroinem, který je chemicky velmi čistý a kvalitní, obchodují v České republice patrně dodnes hlavně kosovo-albánské a ruskojazyčné mafie. Experti považují bílý heroin za nejnebezpečnější drogu vůbec - kvůli záměně s mnohem slabším hnědým heroinem zemřelo i u nás už mnoho narkomanů…

Afghánistán kvete. Alespoň tedy makovými poli. Takto je zachytili američtí mariňáci o více než deset let později...

Ale zpět k CIA. Ta nespustila tehdy, v roce 2002, humbuk jen tak pro nic za nic. Byl to jasný signál směrem do zločineckých struktur, že se o problematice ví a že se bude velmi tvrdě řešit. Ale jak si bezpečnostní aparát s bílým heroinem poradil, to už spadá do přísně utajované strategie tajných služeb. Ty ale moc úspěšné nejsou, alespoň co se Afghánistánu týče, protože zde se stále pěstuje ve velkém mák a vyrábí se heroin na vývoz;  zisk z prodeje heroinu podle zpravodajských informací z velké části stále putuje na financování terorismu.

 

Vložil: Ivan Břešťák

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace