Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bílá smrt. Takřka čistý heroin z Afghánistánu a Pákistánu putoval do Česka… Aneb jak jsem volal do CIA. Reportér vzpomíná

21.11.2019
Bílá smrt. Takřka čistý heroin z Afghánistánu a Pákistánu putoval do Česka… Aneb jak jsem volal do CIA. Reportér vzpomíná

Foto: CIA / Facebook

Popisek: CIA; ilustrační foto

O vnitřní bezpečnost Spojených států se stará především Federal Bureau of Invastigation (FBI) a další speciální služby, vnější zajišťuje americká ústřední zpravodajská služba (CIA), dále National Security Agency (Národní bezpečnostní úřad, který má více členů než FBI a CIA dohromady). Na oběžné dráze kolem Země bychom napočítali stovky špionážních družic. K tomu je nutné přičíst výzvědné služby letectva, námořnictva, pěchoty a dalších složek armády USA. Kolem vzdušných hranic USA krouží dnem a nocí nepřetržitě letouny AVACS s výkonnými radary jako systém včasného varování před případným raketovým útokem. Na první pohled se USA jeví jako nedobytný pevnost, za kterou američtí daňoví poplatníci platí ročně miliardy dolarů, a to včetně dominantního členství v NATO.

Ale pak jsme tady měli 11. září roku 2001, kdy fanatičtí teroristé zaútočili na New York a Pentagon, Tento útok byl a je považován za největší selhání amerických výzvědných služeb od dob Pearl Harboru z druhé světové války. Ukázalo se, že americká obrana má vážné trhliny. Po teroristických útocích sice odešli z nejvyšších pater zpravodajských služeb jejich šéfové, a přitvrdila se muzika, a začal hon na strůjce útoku Usámu bin Ladina. Amerika vyčlenila další finance na vlastní obranu, ale málokdo tušil, že i tak jsou Spojené státy v dalším ohrožení.

Co se tedy stalo?

Začátkem roku 2002 jsem do Televizních novin zpracoval informaci od českých tajných služeb a Národní protidrogové centrály. Šlo o to, že podle našich speciálek se má k nám dostat - jako do tranzitní země - obří zásilka bílého heroinu z překladišť v Afghánistánu a Pákistánu, která má dále putovat za oceán směrem do Spojených států. Jednalo se o tzv. bílý heroin, který měl oproti hnědému, mnohem slabšímu až 90% čistotu. Kriminalisté prozradili, že půjde o drogy ze skladů afghánsko-pákistánské narkomafie, jejichž polohy jsou známé. Podle informací tajných služeb šlo o heroin za padesát až devadesát miliard eur. To v té době byly v přepočtu neuvěřitelné tři biliony korun. Šlo o množství, které celému světu nahnalo strach. Primárním cílem dodávky byly Spojené státy. Nejhorší prognózy protidrogových odborníků a policistů se začaly naplňovat. Zatímco tehdy heroin před několika týdny prakticky zmizel ze všech černých trhů v celé Evropě, a to v důsledku válečného konfliktu, nyní se tam začínal rychle vracet. Bílý afghánský heroin se v těch dnech objevil už v Německu, Švýcarsku a v Rakousku. V reportáži dostal slovo i tehdejší ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous (krycí jméno Gogo, dnes šéf Ochranné služby ústavních činitelů): „Můžeme předpokládat, že i tento heroin se objeví i na našich černých trzích." Potom jsem pokračoval v komentáři: „Afghánsko-pákistánská narkomafie dokázala ohromné množství heroinu odvézt z Afghánistánu ještě před válečným konfliktem."

Kdo z českých reportérů může říci, že hovořil se samotnou mluvčí CIA...

CIA na scéně

Tajné služby vypátraly, že heroin skončil v překladištích kdesi v Asii. Tam prý čekaly na překupníky desítky tun této nebezpečné drogy. „Naše země leží na trase drogové cesty a velká část patrně bude putovat přes naše území,“ pokračoval jsem v komentáři. Nebylo náhodou, že informace o gigantické zásilce bílého heroinu se objevila také v celosvětové výměnné televizní síti CNN. A nebylo až tak obvyklé, že se ke globální hrozbě vyjádřila samotná CIA. Když jsem tuto informaci zjistil, poprosil jsem kolegyni ze zahraniční redakce Magdalénu F. (ta mi ostatně pomáhala i v jiných kauzách), jestli náhodou nemá nějaké kontakty na sídlo CIA v Langley. Magdalena mi poskytla telefon a já se dovolal rovnou na stůl mluvčí CIA, tehdy to byla Ania Gilford. „Za poslední dva roky představovala afghánská výroba heroinu tři čtvrtiny celosvětové produkce. V zemi vznikly ohromné zásoby drog. Minulý podzim se ale podle našich informací afghánská skladiště takřka vyprázdnila," uvedla do reportáže. Co tím bylo řečeno? Že se zásilka bílého heroinu dala ´do pohybu´.

Bílá smrt

Ve skladech se nacházel heroin v hodnotě padesát až devadesát miliard eur. To byly v přepočtu asi tři biliony korun. Za tyto peníze by naše země bohatě žila pět let, aniž by kdokoliv z nás zaplatil jedinou korunu na daních. S takzvaným bílým heroinem, který je chemicky velmi čistý a kvalitní, obchodují v České republice patrně dodnes hlavně kosovo-albánské a ruskojazyčné mafie. Experti považují bílý heroin za nejnebezpečnější drogu vůbec - kvůli záměně s mnohem slabším hnědým heroinem zemřelo i u nás už mnoho narkomanů…

Afghánistán kvete. Alespoň tedy makovými poli. Takto je zachytili američtí mariňáci o více než deset let později...

Ale zpět k CIA. Ta nespustila tehdy, v roce 2002, humbuk jen tak pro nic za nic. Byl to jasný signál směrem do zločineckých struktur, že se o problematice ví a že se bude velmi tvrdě řešit. Ale jak si bezpečnostní aparát s bílým heroinem poradil, to už spadá do přísně utajované strategie tajných služeb. Ty ale moc úspěšné nejsou, alespoň co se Afghánistánu týče, protože zde se stále pěstuje ve velkém mák a vyrábí se heroin na vývoz;  zisk z prodeje heroinu podle zpravodajských informací z velké části stále putuje na financování terorismu.

 

Vložil: Ivan Břešťák