Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Úplná chobotnice kontaktů, která končí až u slavného youtubera. Všechno je v pohodě, tvrdí Vevio.cz, proti mluví stovky podvedených. Kdo za vším stojí?

20.11.2019
Úplná chobotnice kontaktů, která končí až u slavného youtubera. Všechno je v pohodě, tvrdí Vevio.cz, proti mluví stovky podvedených. Kdo za vším stojí?

Autor: Vevio.cz / Facebook

Popisek: Dlouhá zimní mikina s kapucí Kiana za lidových 1099,-. Poštovné samozřejmě 'zdarma'. Pokud si objednáte u Vevio.cz, možná vám nic nepřijde, a když ano, můžete být překvapení, co to bude

Článek o e-shopu, nebo chcete-li ‘nákupní galerii‘, Vevio.cz vzbudil obrovský ohlas. Není se čemu divit, zákazníků, kteří se nedočkali objednaného zboží ani peněz, či obdrželi zboží v naprosto otřesné kvalitě, je velká, velká spousta, a to nepočítáme s těmi, co se nikomu, ani nám, ani facebookové skupině neozvali. Kdo za vším vlastně stojí?

Vevio, který provozuje firma Aurora Ignite Devine & Co s.r.o., o sobě příliš kontaktních informací neudává. K dispozici je jen e-mail, ze kterého přicházejí odpovědi sporadicky a jen vybraným jedincům. Nám se podařilo se s kýmsi, kdo o sobě prohlašoval, že se jmenuje Natálie Melichová bez udání funkce apod., zkontaktovat. Odpovědi byly pochopitelně velmi vágní: „Tato společnost pouze zprostředkovává zboží českým spotřebitelům od zahraničních prodejců, zahraničních subjektů. Jedná se o podobný typ marketplace typu ‘Wish, Vova, Aukro, Ebay, Bangood, Joom‘ a další,“ uvádí Natálie Melichová.

Zeptali jsme se pochopitelně na to, proč si tolik lidí stěžuje na to, že na zboží čekají dlouho, několik měsíců, a to bez reakce obchodu: „Zákazníkům nabízíme možnost zboží reklamovat – reklamaci řešíme za ně u zahraničních subjektů, pakliže zahraniční subjekt rozhodne, že lze zboží reklamovat, což u poškozeného zboží nebo nekvalitního zboží samozřejmě (umožňuje) tak ihned vracíme zákazníkům peníze v plné výši na jejich účet,“ prohlašuje Natálie Melichová. Skutečnost? Stovky zákazníků si na facebookové skupině stěžuje na to, že učinili objednávku, peníze odeslali - bez reakce. Zajímavé je, že pokud učiníte objednávku a zboží nezaplatíte, naopak vám firma začne posílat esemesky a e-maily, že jí dlužíte a že máte objednávku okamžitě uhradit. A to s nesnesitelnou denní frekvencí. 

Pár šťastlivců dostalo peníze zpět

Podle Vevia reklamace uznávají a peníze vrací okamžitě: „Peníze vracíme ihned v případě, že produkt neodpovídá popisu (potisk neodpovídá popisu, barva neodpovídá popisu, velikost neodpovídá popisu, materiál neodpovídá popisu). Produkt je jiný, než zákazník očekával – nenaplnil zákazníkovo očekávání a je skutečně jiný, nežli bylo zákazníkovo původní přesvědčení, které měl z popisu produktu či fotek produktu.“ Zcela opačný názor na to mají zákazníci, kteří obdrželi modely, které jsme vám ukázali v minulém článku. Pravda, na facebookové stránce, která spojuje nespokojené zákazníky, zatím pár z nich přiznalo, že peníze po velmi dlouhé době obdrželo zpět. Bohužel jen a pouze peníze za zboží, nikoliv už další poplatky za poštovné, balné, či údajné pojištění zásilky. Šlo pouze o jedince, kteří dokázali být pěkně ‘dotěrní‘, Vevio bombardovali e-maily a dávali najevo, že se chtějí obrátit na policii, či obchodní inspekci, nebo finanční úřad. Vevio totiž posílá zboží bez faktury.

Vyšetřovaní prý nejsou

Činnost Vevio.cz je na první pohled velmi podezřelá, otázali jsme se tedy, zda firmu vyšetřuje policie: „Nejsme vyšetřovaní PČR a s PČR jsme v úzkém kontaktu, pakliže jde zákazník na PČR ve většině případů se ani neozve na zákaznickou podporu, nebo netuší jaká je dodací lhůta zboží a ihned se to snaží řešit prostřednictvím těchto orgánu, kteří ho však odkáží na naší zákaznickou podporu, kde to následně vyřešíme. PČR nás v takových případech i kontaktuje a situaci s nimi řešíme. Jelikož se nejedná o podvod a ani není naším úmyslem páchat trestný čin či někoho podvádět, tak ani není důvod, abychom byli vyšetřování,“ dušuje se údajná Natálie Melichová.

Na oficiálním sídle firmu nikdo nezná

Ačkoliv má firma Aurora Ignite Devine & Co s.r.o. uvedené sídlo v místě Biskupský dvůr 1154/1, Nové Město, 110 00 Praha 1, zde o ní nikdo neví. Podle našich zdrojů a ostatně i místa bydliště jednatelů firmy se nitky příběhu sbíhají ve Slaném. Právě zde by totiž mělo být na jistém místě skutečné sídlo firmy, nebo spíše kanceláře firmy, které příliš výstavně nevypadají. Jak jsme už uvedli, jednatelem firmy je mimo jiné Zdeněk Čabla, někteří další jednatelé jsou s ním propojeni realitní kanceláří Reality MINOR, s.r.o., ve které jsou uváděni coby makléři. Podle našich zdrojů by měl firmu fakticky řídit Robert Čabla, syn Zdeňka Čably. Firma Aurora Ignite Devine & Co neprovozuje nákupní galerii dlouho.

Před tím šlo o firmu Beast, což nám potvrdila Natálie Melichová z Vevia: „Jsou to necelé dva týdny, co došlo k dlouho plánované fúzi a nákupní galerie je nyní provozována společností Aurora Ignite Devine & Co s.r.o.“ Firma Beast má velmi zajímavého jednatele, je jím Andreas Sonnleitner. Má jít o známého youtubera, který se účastní natáčení videí pod značkou TVTwixx. Jde o typická videa pro puberťáky, která ale mají velkou sledovanost. Tito youtubeři mají sice značnou popularitu mezi dětmi, jinak jde o velmi kontroverzní videa, která mají za úkol někoho zprudit, naštvat, hříchů mají na svědomí dost, nicméně to je na úplně jiný článek. Mezi jejich nejznámější kousek patřilo vloupání do Krejčířovy vily.

Dejte si pozor, youtubeři útočí

Beast s.r.o. provozovala či provozuje podobných webů, či chcete-li nákupních galerií hned několik. Jmenovat můžeme například Rivalenti.cz, které jako by Vevio.cz i co se chování k zákazníkům týče, z oka vypadlo, a které nyní také provozuje Aurora Ignite Devine & Co s.r.o Zdeňka Čably. Bude velmi zajímavé, jak se k případu postaví policie. Ačkoliv Vevio tvrdí něco jiného, je fakt, že trestní oznámení na tuto firmu už bylo podáno. O dalších krocích vás budeme pochopitelně informovat. A také připojujeme radu. Dávejte si velmi dobrý pozor, kde si zboží na internetu objednáváte. Dobře si prostudujte dodací a obchodní podmínky, zjistěte, zda se na e-shopu uvádí adresa, tu si prohlédněte například na mapy.cz. Ověřte, zda firma uvádí kontaktní údaje, tedy telefon, na který je možné se dovolat. A hlavně, pokud firma nabízí jen a pouze platbu předem v kombinaci s dlouhou dodací lhůtou, okamžitě na takový e-shop zapomeňte. Dobírku sice žádný obchodník po internetu nemiluje (pokud takovou zásilku zákazník neodebere, zaplatí náklady obchodník), ale pokud je slušný, většinou ji nabízí. O další vývoj případu se budeme aktivně zajímat.

Kam se poděly sta miliony?

V článku, který před nedávnem vydal o Vevio iRozhlas.cz, udává Andreas Sonnleitner, že do té doby přijal e-shop 127 000 objednávek. Pokud tento počet vynásobíme tisícem korun coby průměrnou výší objednávky, získáme neuvěřitelnou částku 127 milionů korun! Kdepak asi skončily?

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace