Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starou poštovnu ze Sněžky najdete na vrcholu Monínce. Koupíte zde pohledy, dostanete razítko a občerstvení; kdy ale bude lyžovačka? Český poutník

12.11.2019
Starou poštovnu ze Sněžky najdete na vrcholu Monínce. Koupíte zde pohledy, dostanete razítko a občerstvení; kdy ale bude lyžovačka? Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Lanovka na Monínci se rozjede již za pár dnů...

FOTOGALERIE Zima nám klepe na dveře, ba možná je už přímo otevírá, dnes vás proto vezmeme do středočeského skiareálu Monínec, kde už za pár dní, přesněji v sobotu 16. listopadu, jak stojí na stránkách areálu, budete moci nasadit sjezdové lyže a svištět po svahu dolů do údolí. Sice po technickém sněhu, ale co už.

Z parkoviště, u kterého je také možnost posedět v příjemné restauraci a dát si před zimními zážitky něco pro zahřátí, je to jen pár kroků k lanovce. Ta vás po několika minutách jízdy vyveze na vrchol Monínce, který je součástí Jistebnické vrchoviny.

Tvrz dlouho chátrala, teď ji snad čekají lepší časy

Než se ale pustíte po zasněžené pláni dolů, neměli byste si nechat ujít výhled do údolí, v němž se před vámi zjeví obec Jetřichovice i se svojí dominantou, zámkem, jehož historie sahá do 15. století.  V té době zde stála tvrz, kterou později rod Mitrovských přestavěl na barokní zámek. V 19. století se stal vlastníkem zámku děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Nepomuk Kaňka, který přistavěl novou část zámku v novogotickém slohu s dominantní věží s cimbuřím. V zámku byla v té době vybudovaná rozsáhlá knihovna a obrazárna, kolem objektu také vznikl anglický park s barokními plastikami.

Po roce 1948 byl zámek zestátněn a po restitucích po roce 1989, kdy jej musel opustit dětský domov, dlouhá léta chátral. Dnes se mu prý už ale blýská na lepší časy. Podle místních získal nového majitele a ten začíná s opravami.

Nenavštívit poštovnu – smrtelný hřích

Ale zpět na vrchol Monínce. Už vás to láká nasadit lyže a svištět dolů, ale ještě chvíli vydržte. Kousek od sjezdovky totiž od letošního léta stojí stará poštovna ze Sněžky. Nenavštívit ji, to by byl doslova neodpustitelný hřích.

Roubená chata z poloviny 19. století je nejstarší poštovnou v Česku. Původně stála na vrcholu krkonošské Sněžky a před jejím zánikem ji zachránil v roce 2009 majitel Tomáš Trnka, který poštovnu rozebral a nechal převézt do kempu na Javorové skále. Další zánik poštovně hrozil poté, co kemp změnil majitele. Tomáš Trnka se proto dohodl s provozovateli Skiareálu na Monínci a starou poštovnu přestěhoval o několik stovek metrů dál, přímo k vrcholu sjezdovky.

Nyní poštovna opět nabízí své obvyklé služby. Mimo těch poštovních zde najdete i občerstvení, infocentrum oblasti Toulava, různé upomínkové předměty, turistické razítko, pamětní knihu, a také expozici o historii roubenky.

Nejen lyžaři žijí na Monínci, také včely a mravenci

Tak a nyní už se můžete vydat po svahu dolů a užít si zimních radovánek. Pokud byste ale nechtěli jen lyžovat a celá krajina by nebyla pod hustou sněhovou peřinou, můžete se vydat na vrchol Monínce také po naučné stezce Včely a mravenci. Trasa má osm stanovišť a seznámí vás s přírodními a kulturními zajímavostmi lokality Jetřichovice, se světem včel a v neposlední řadě také s historií již zmiňovaného zámku a světem mravenců.

Naučná stezka končí u dětského skiparku Zahrádky. Na Monínec pak dojdete po zelené značce po zhruba 500 metrech.

Až se v létě vrátíte, zastavte se u Pilského rybníka

Až budete skiareál Monínec opouštět, všimněte si unikátní soustavy tří rybníků, které se nacházejí mezi Jetřichovicemi a obcí Cunkov. Zejména u prvního rybníku, nesoucího jméno Pilský, je v létě příjemné koupání. Ale to je už zase tip až na letní dny. Krásný podzim bez bacilů a putování zdar!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace