Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stát v roli vrchního šmejda. S tímhle to 30. výročí Listopadu získává patinu hniloby. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.11.2019
Stát v roli vrchního šmejda. S tímhle to 30. výročí Listopadu získává patinu hniloby. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Stejně jako je škaredý vchod do budovy Nejvyššího soudu, stejně tak škaredá je spravedlnost v naší republice

Dostat se do soukolí soudní stolice je ozlomkrk. Obzvláště v České republice, kde se soudní moci uchytil přiléhavý název justiční mafie. Server Novinky přišel s informací o manželském páru Janečkových (78 a 76 let) ve Středočeském kraji, kteří musí do zítřejšího rána vyklidit dům, který si postavili a v kterém žili 38 let. Kde to vzalo počátek? Už v 90. letech.

Janečkovi za bolševika vedli místní obchod Jednota. Po revoluci jim společnost nabídla, že si budou moci prodejnu pronajmout. Hezky po novu, jako živnostníci. A připravila manželům krajně nevýhodnou smlouvu, kterou ti podepsali. Smlouva je zavazovala k hrazení nájemného ve výši 110 000 měsíčně. I na dnešní dobu silně přemrštěná cena. Co teprve těsně po revoluci. Po čase zasáhl finanční úřad a uložil za to společnosti Jednota pokutu a nařídil nevýhodnou smlouvu změnit. K tomu došlo vlastně jen neznatelně. V nové smlouvě Jednota pronajala manželům i pozemky pod obchodem. Ty ovšem patřily obci. Takže společnost Jednota je pronajmout nemohla. To v tu dobu Janečkovi nevěděli a platili dál, stále stejnou výši nájmu, tedy 110 000,-.

Pokračování hrůz

Kvůli výši nájemného se dostali Janečkovi do finančních problémů a do platebního skluzu. Jednota manželům přišla vstříc s třetí krajně nevýhodnou smlouvou, kde byla položka i o narovnání, která Janečkovi zavazovala k tomu, že nebudou žádat náhradu soudní cestou. Janečkovi podepsali. Po dvou letech, v roce 1998, pak obchod zavřeli a podali žalobu. V roce 2003 jim soud uznal náhradu 3 000 000,-, kterou musela Jednota zaplatit. Z peněz manželé uhradili dluhy, právníka, faktury.

Ale došlo k dalšímu vývoji. Jednota se odvolala k Nejvyššímu soudu. Ten v roce 2007 rozhodl, že smlouva, kde byla položka o narovnání, je platná, manželé tedy podepsali, že se nebudou domáhat spravedlnosti soudní cestou a tudíž je předchozí soudní verdikt neplatný. V roce 2012 jim další soud nakázal vrátit získané 3 000 000,-. Před půlrokem byl dům manželů Janečkových vydražen za pět a čtvrt milionu korun, z čehož si Jednota (dnes COOP) vzala 4 000 000, spořitelna 500 000 a pověřená soudní exekutorka 726 000 za vedení exekuce (ty jo, to je prácička, dobře placená, moc dobře placená). Manželé Janečkovi musí zítra odevzdat vyklizený dům.

Kdo je tu blbec

Manželé Janečkovi podepsali třikrát za sebou v průběhu šesti let krajně nevýhodné tři smlouvy, které je zavazovaly k hrazení likvidačního nájmu. Třetí je pak zavazovala k tomu, že se nebudou moci s Jednotou soudně vyrovnat. Byli to blbci. Jenže první smlouva získala od finančního úřadu ocenění na pokutu pro pronajímatele, tedy pro Jednotu. Důvod? I finanční úřad uznal, že smlouva a výše nájemného je netržní, ale likvidační. V druhé smlouvě pak Jednota pronajala pozemek, který nevlastnila. Což je nezákonné. A třetí smlouva? Ta už byla naprosto účelová a vytvářela pro Jednotu zadní vrátka do budoucnosti, kdy právníci Jednoty věděli, že může dojít k soudnímu sporu, který by jistě prohráli. Což je ona legendární účelovka, o které se tak nadšeně v posledních letech mluví v jiné souvislosti.

Role soudu

Jaká je role soudu? Dosíci spravedlnosti. Takže Jednota první smlouvou porušila zákon, druhou smlouvou porušila zákon a třetí smlouvou si podchytila nájemníka, který byl zcela očividně v tíživé situaci, a tedy byl v podstatě k podpisu dotlačen, aby nemohl Jednotu žalovat. Přesto soud vezme v potaz jen poslední smlouvu, k dvěma předchozím je slepý. Před jeho očima tedy došlo k jednoznačnému porušení zákona, ale on dá přesto zapravdu podvodníkovi, který se zločinu dopustil. A svůj rozsudek postaví na smlouvě, která páchne účelovým jednáním Jednoty na sto honů. Opravdu se Nejvyšší soud postavil za kriminální chování proti dvěma obyčejným občanům, kteří naivně uvěřili, že svoboda a demokracie znamená svobodu a demokracii? A že součástí nového porevolučního systému prostě bude automaticky spravedlnost?

Pověřená soudní exekutorka

To je případ sám pro sebe. Skutečně stát k 30. výročí sametové revoluce přizná pověřené soudní exekutorce 726 000,- korun za to, že prodala lidem pod zadkem dům? Co pro to musela udělat? Jakou hodnotu společnosti dala? Co vytvořila? To si to výročí opentlíme skutečnou hnilobou systému, který z lidského hlediska dávno zkolaboval, když dopustil takové zvěrstvo. Jaký je výsledek tohoto případu? Zločinně jednající společnost Jednota (nyní COOP), s ní spolupracující justiční systém. A jako přídavek, pokud by to někomu bylo málo, tu je hyena, kterou máme nazývat pověřená soudní exekutorka. Na Letné 16. listopadu demonstrovat za vzletné ideály sametové revoluce? Mám pocit, že by se mělo začít chodit na Letnou řvát proti realitě sametové revoluce. Protože z těch ideálů vzešla tahle bída. Nějak jsme to neukočírovali a místo svobodné společnosti se dočkali současného kočkopsa.

 

Vložil: Štěpán Cháb