Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ničí ji globalizace, migrace a masová turistika, stal se z ní odstrašující příklad. Stará dobrá Vídeň je k nepoznání

28.10.2019
Ničí ji globalizace, migrace a masová turistika, stal se z ní odstrašující příklad. Stará dobrá Vídeň je k nepoznání

Foto: EGU blogs

Popisek: Vídeň, na první pohled fajn město s tradicemi a svou kulturou. Pod povrchem ovšem bublá a hnije spousta problémů

FOTO Ještě před pár lety byla návštěva nádherné rakouské metropole na Dunaji velmi příjemným zážitkem. Dnes se mnoho lidí vrací z tohoto velkoměsta s nemalým rozčarováním či dokonce zděšením. Vídeň se totiž mění rok od roku k nepoznání. Dosavadní dominanty, evokující starou monarchii, zastiňuje nová výstavba, namísto secesních paláců či věží kostelů dnes centru vévodí obří jeřáby. Podobně, jako jiné evropské metropole, se Vídeň navíc stala obětí globalizace, plíživě ničící její dosavadní jedinečnost, ale i masové migrace a turistiky.

Kdysi elegantní bulváry, na nichž byla radost se procházet a vysedávat v kavárnách, postupně vystřídaly hlučné ulice, plné aut a davů turistů, lemované chrámy konzumu nadnárodních obchodních řetězců. Stejná loga v nákupních centrech způsobují, že v každém větším evropském městě vypadají... stejně a je velmi snadné je zaměnit. Je vlastně úplně jedno, kde jste. Zdaleka se přitom nemění podoba nejznámějších historických center, ale také jejich obyvatelstvo.

V pozadí mrakodrapy, které ve Vídni v takové míře vlastně v nedávné době ještě nebyly. Je otázkou, jestli duchu města prospěly, nebo jestli mu výrazně uškodily. To je na posouzení každého z nás, foto Wikimedia

Frustrovaní otroci

Kvůli obrovské vlně migrace, která Rakousko v posledních letech zasáhla (po Německu druhá největší v Evropě), si leckdo není jistý, zda je Vídeň ještě součástí Evropy. Drtivá většina personálu v hotelech a restauracích jsou cizinci, přičemž se mnozí cítí jako novodobí otroci. Z jejich vykořeněnosti i faktu, že většinou vykonávají podřadnější práce, musí logicky vyplývat velká frustrace, jejímž důsledkem jsou různé delikty. Na kriminalitě velkoměsta se cizinci podílí více než padesáti procenty. Velmi časté jsou krádeže či znásilnění.

Odstrašující příklad

Situace došla až tak daleko, že někteří evropští politici používají Vídeň jako odstrašující příklad dopadu migrační vlny na čistotu a především bezpečnost. Odkazují přitom na čtvrtě, kde tvoří přistěhovalci již téměř polovinu. Mnozí domorodci se ve svém městě už necítí jako doma, čehož využívají protimigrační strany. Vlna odporu proti nekonečnému přílivu uprchlíků vynesla na výsluní i současného kancléře Sebastiana Kurze. Ten již coby ministr pro integraci prosazoval nový zákon, podle nějž například nezaměstnaní imigranti museli vykonávat veřejně prospěšné práce. Usiloval také o úplný zákaz zahalování žen muslimské víry na veřejnosti. Zásadním způsobem přispěl k tomu, že Rakousko nepřijalo globální pakt OSN o migraci a v otázkách migrace většinou zastává podobné odmítavé postoje jako členové tzv. Visegrádské čtyřky.

Nejlepší město na světě?

Jako absurdní se v tomto kontextu jeví zpráva, že se Vídeň loni stala nejlepším městem na světě, především díky kvalitě života. Podle autorů výzkumu se může pochlubit pestrou kulturní scénou, komplexní zdravotní péčí a přijatelnými náklady na bydlení. Palčivé téma migrace jako by neexistovalo. V mnoha médiích je Vídeň stále vykreslovaná coby idylické město, plné krásných památek a kulturních událostí, i když i zde radní bojují s obrovským přílivem turistů. Kromě migrace se proto snaží omezit především počty návštěvníků, co přilétají na krátkou dobu nízkonákladovými aerolinkami, přičemž se hodlají zaměřit na kongresovou turistiku. Za vážný problém považují fakt, že se v této oblasti vydělávají peníze na úkor kvality života obyvatel i životního prostředí. Regulaci cestovního ruchu chtějí prosadit skutečně razantně, proto se Vídeň nebude pro příště zúčastňovat veletrhů, které ho naopak zvyšují.

Vložil: Adéla Hofmanová