Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Porodila šest dětí a ženy učila odvaze a sebeúctě. Manžela opilce ale neopustila. Tajnosti slavných

23.10.2019
Porodila šest dětí a ženy učila odvaze a sebeúctě. Manžela opilce ale neopustila. Tajnosti slavných

Autor: repro/newyorker.com

Popisek: První dáma americké country Loretta Lynn

AUDIO/VIDEO Něco takového by se u nás stát nemohlo. Vyrostla v jediné místnosti se sedmi sourozenci, žila jako ve středověku a vdávala se ve čtrnácti, protože byla těhotná. A babičkou se stala už ve třiatřiceti.

První dáma americké country se stala živoucí legendou a stále neztrácí elán, přestože se jí už pomalu blíží devadesátka. A přitom pochází z prostředí, které spíš připomíná populární westerny z Divokého západu. Světoznámá zpěvačka, skladatelka, textařka, scenáristka a hudebnice se jen svou pílí a urputností dokázala vypracovat mezi největší hvězdy country music, přestože v době, kdy podepisovala svoji první profesionální smlouvu, stál její nejstarší syn už na prahu puberty. V roce 1973 se stala první country zpěvačkou, jejíž fotografie zdobila titulní stranu magazínu Newsweek a která pokřtila svoji hvězdu na hollywoodském Chodníku slávy. O svých hektických začátcích s oblibou říkává: „Když mi bylo čtrnáct, žila jsem jako pětatřicetiletá, a v pětatřiceti jsem se cítila jako čtrnáctka.“

Coal Miner's Daughter:

Havířova dcera

Narodila se 14. dubna 1932 v hornické osadě Butcher Hollow v Kentucky jako druhé z osmi dětí Clary a Melvina „Teda“ Webových. Byli chudí jako kostelní myši, celá rodina žila v chatrči o jediné místnosti, přesto ale Loretta na své dětství ráda vzpomínala. Bylo totiž plné lásky. Stalo se také tématem její nejslavnější písničky z roku 1969 Coal Miner's Daughter: „Narodila jsem se jako havířova dcera ve srubu na kopci v Butcher Hollow, byli jsme chudí, ale měli jsme lásku, to byla věc, kterou otec dokázal vždy obstarat, rubal uhlí, aby vydělal nějaký ten dolar…“ Lásku ke zpěvu a hudbě zdědila po dědečkovi, který byl v Kentucky vyhlášeným hráčem na banjo. Zpívat začala jako malá v kostele a první písničky složila už ve třinácti. Ve čtrnácti poznala na jedné slavnosti o šest let staršího Olivera ‘Doolittla‘ Lynna a seznámení to bylo víc než důvěrné, takže vzápětí zjistila, že je těhotná. Žili spolu až do jeho smrti v roce 1996 a Loretta mu porodila šest dětí, přičemž čtyři ještě před dvacátými narozeninami.

Success:

Osudový dárek

K osmnáctým narozeninám jí manžel koupil kytaru, aniž tušil, že tím úplně změní život nejen jí, ale i celé rodině. O šest let později se přestěhovali do Custer, kde Loretta začala vystupovat při zábavách v dřevorubeckém táboře. Měla velký úspěch, takže založila první skupinu Loretta´s Trail Blazers a po osmi měsících už zpívala na rozhlasových vlnách stanice v Bellinghamu. Krátce poté nahrála svůj první singl pro firmu Zero Records se slavnou skladbou I´m A Honky Tonk Girl a bleskově se dostala mezi deset nejlepších zpěvaček country. V roce 1960 se s rodinou usídlila v Nashville, byla nominovaná mezi největší objevy roku a stala se členkou Grand Ole Opry.

Honky Tonk Girl:

Holky, nedejte se

Sympatická tvář a poutavý životní příběh dívky, která se jedině díky své píli a talentu dokázala vyšvihnout z chudého venkova mezi největší hvězdy country, ale nebylo to hlavní, co z ní udělalo fenomén. Stala se také první osobností, která v poměrně konzervativní country hudbě nastolila otázku nelehkého postavení žen ve společnosti. Inspiraci čerpala z vlastního komplikovaného vztahu s manželem, který jí byl permanentně nevěrný a pil jako duha, což výpovědní hodnotu jejích písní umocňovalo. Zklamání z Oliverova chování vložila do celé řady písní, v nichž v rozporu s dobovou ‘morálkou‘ burcovala ženy, že by si od svých partnerů neměly nechat všechno líbit. Otce svých šesti dětí ale nikdy ani na okamžik neopustila. Její písně ale otevřeně obhajovaly práva žen střední třídy. Srozumitelnými texty a energickou muzikou je učila sebeúctě a nebojácnosti. Přesto vždy rázně odmítala feminismus, který považuje za stejně extremistickou hloupost jako mužský šovinismus.

Don't Come Home A Drinkin':

Výjimečná autorka

Ve svých písních se vyjadřovala i k řadě dalších otázek, které společnost pálily. Například v roce 1966 nazpívala Dear Uncle Sam, v níž se vymezila proti vietnamské válce. Její nejotevřenější zpovědí se ale stala v roce 1975 The Pill, v níž podpořila právo ženy na kontrolu reprodukce. Na rozdíl od mnoha kolegyň většinu svých textů napsala sama, během kariéry jich bylo více než 160, a její hudba byla ve všech ohledech plně autentická. Čtyřikrát získala cenu Grammy a byla uvedena do více hudebních síní slávy, než kterákoliv jiná zpěvačka na světě. V roce 1977 se stala první country zpěvačkou, která se dočkala své hvězdy na slavném hollywoodském Chodníku slávy, a v roce 2013 jí Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání USA. A její slavná Coal Miner's Daughter byla zařazena mezi sto nejvýznamnějších písní dvacátého století.

Dear Uncle Sam:

První dáma country

V roce 1976 se stalo bestsellerem její autobiografické životopisné drama Havířova dcera a o čtyři roky později byl její životní příběh zfilmován. Hlavní postavu ztvárnila Sissy Spacek, která za ni dostala Oscara. Mimořádně obtížně Loretta prožívala první těhotenství, protože se odstěhovala s manželem daleko od rodičů a moc se jí stýskalo. Hlavně po mamince. Brzy si uvědomila, že mezi nimi funguje jakési nevysvětlitelné pouto. Dokázala vycítit, že matka čeká na její dopis, a věděla, kdy jí odpovídá. To byl ale jenom začátek prapodivných předtuch, které se později potvrdily. Například věděla předem, že přijde o život její syn Jack Benny, který se v roce 1984 utopil. Stejně tak spatřila svého otce ležet v rakvi a sledující den prodělal těžký záchvat mrtvice. Když se pak po několika letech vrátila do rodného domu, spatřila jeho ducha, jak spokojeně sedí na verandě.

They dont make'em like my daddy any more:

Prokletý dům

Když v letech 1966 až 1970 natočila neuvěřitelných třináct hitů, které se umístily v top desítce a čtyři dokonce na první příčce, rozhodla se v roce 1967 najít pro neustále se rozrůstající rodinu větší dům. Shodou okolností jednou cestou domů zabloudila a díky tomu objevila poblíž Hurricane Mills starobylé sídlo, které kdysi patřilo bohatému majiteli bavlníkových plantáží. Okamžitě cítila, že je to on, a vzápětí se dozvěděla, že je opravdu na prodej. Jakmile se ale rodina nastěhovala, začaly se brzy dít nevysvětlitelné věci. Dveře se samy otvíraly a zavíraly, obrazy a fotografie na stěnách se houpaly, ozývaly se prapodivné zvuky. V jedné místnosti dokonce neustále vládl i v největších vedrech jakoby mrtvolný chlad.

The Pill:

Bloudící duše

Lorettina dvojčata Peggy a Patsy často mluvila o lidech, procházejících se po jejich pokoji. A především o krásné mladé ženě v dlouhých, staromódních šatech a s vyčesaným drdolem. Postupně ji zahlédla celá rodina včetně Loretty, která ji spatřila při návratu z turné, jak stojí na balkóně, pláče a lomí rukama. Usoudila, že by mohlo jít o ducha Buel Anderson, která žila v domě před sto lety, porodila mrtvé dítě a po dvanácti dnech zemřela. Loretta je přesvědčena, že stále trpí ztrátou miminka, a proto její duše nemůže přejít na druhý břeh. Její syn se zase jednou v noci probudil a spatřil u své postele konfederačního vojáka. Poté se rodina dozvěděla, že během občanské války došlo u jejich domu ke krvavému masakru, při němž přišlo o život devatenáct vojáků Konfederace. A s jejich duchy se prý obyvatelé Hurricane Mills setkávají často. Prapodivné zvuky se často ozývaly i z bývalé otročí díry pod verandou, do níž byli zavíráni za trest vzpurní otroci. Znělo to, jako by někdo při chůzi táhl za sebou těžký řetěz.

One's On The Way:

Pokus o smír

Samotnou Lorettu pak začaly sužovat podivné pocity, podobné elektrickým šokům, a tak se rozhodla s duchy spojit a dát jim najevo, že její rodina nejsou jejich nepřátelé. Při jedné seanci vyvolala s přáteli ducha jakéhosi pana Andersona, k rozumné dohodě ale neměl sebemenší chuť. Rozhněval se, začal třást stolem, pak ho zvedl do výšky a pustil na zem tak prudce, že ho rozlomil na dva kusy. Od místních pak zjistila, že se pravděpodobně jednalo o někdejšího majitele domu a plantáží Jamese Andersona, který je poblíž domu pohřben. Zřejmě si svůj majetek dál bedlivě střeží a nemá rád jakékoli změny. Lorettina asistenta dokonce jednou málem shodil ze schodů, když neúmyslně zavadil o jeho obraz na zdi.

Blue Kentucky Girl:

Vymítač se vypařil

Nakonec požádala o pomoc proslulého vymítače duchů Jamese Van Praagha, aby jí pomohl dům vyčistit. Ani on ale neuspěl. Jakmile totiž zaslechl tajemný hlas, který na něj zařval Vypadni!, raději posbíral svých pět švestek a pádil pryč. A tak po pár letech Loretta bydlení ve vysněném sídle vzdala, přestože si na pozemcích dokonce nechala postavit kopii svého rodného srubu, založila vlastní muzeum, hotely, restaurace i obchody. V sedmdesátých letech koupila dům v Mexiku, v němž se usadila s manželem a dcerami dvojčaty. Našla tam mnohem větší klid a její ranč v Hurricane Mills se namísto vytouženého domova proměnil v sedmou nejvyhledávanější turistickou atrakci v Tennessee.

Ain't No Time To Go:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace