Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lež se šíří sedmkrát rychleji než pravda. Největším problémem jsou nenávistné komentáře, nemoc naší doby

21.10.2019
Lež se šíří sedmkrát rychleji než pravda. Největším problémem jsou nenávistné komentáře, nemoc naší doby

Foto: ČT

Popisek: Na prezidentské standartě stojí 'Pravda vítězí'... snad to není jen prázdná floskule

V uplynulém týdnu se v sídle Ústavního soudu v Brně konala odborná konference věnovaná tématice nenávisti na internetu. Jejím účelem bylo hledat řešení, jak tomuto společensky nebezpečnému jevu předcházet, omezit ho a zároveň přitom neohrozit svobodu vyjadřování. Největším problémem je skutečnost, že se nenávist na sociálních sítích šíří anonymně a velmi rychle, podobně jako různé fake news. Podle nejnovějších výzkumů je dokonce dokázáno, že se lež na internetu šíří sedmkrát rychleji než pravda.

„Dá se bohužel konstatovat, že v tom kyberprostoru se opravdu šíří skutečně ohromné velké množství nenávisti, podněcování, antisemitismu, xenofobie, dětské pornografie či oplzlostí. Je to fenomén, s nímž naše společnost není schopna se vyrovnat a čelit mu,“ uvedl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v úvodu konference, jíž se zúčastnili především soudci a policisté. Podle něj se ukazuje, že důležitá svoboda projevu nemůže být bezmezná a že právo a spravedlnost platí také na internetu. V rozhovoru pro ČT 24 připomněl, že se několik případů nenávistných komentářů již dostalo k soudu, patrně nejznámější je kauza otřesných rasistických výhrůžek na adresu zpěváka Radka Bangy. Role státu není v podobných případech jednoduchá, protože na straně jedné nesmí připustit cenzuru, ale ani nelze ponechat volný prostor šíření nenávisti. „Trestání je ale až to poslední,“ zdůrazňuje Rychetský. Zákazy a regulace mohou podle něj vytvořit mylný názor, že stát svobodu slova potlačuje, namísto toho, aby ji chránil.

Ztráta mezilidské komunikace

Na konferenci promluvila také ombudsmanka Anna Šabatová. Ta se mimo jiné pozastavila nad překvapujícím faktem, že podle analýz soudních rozhodnutí jsou autory nenávistných projevů velmi často pachatelé, kteří dosud nebyli soudně trestáni a většinou si neuvědomovali, že jednají v rozporu se zákonem. Mimochodem, více než 90 procent z nich jsou muži! Nemalou roli hraje i fakt, že se vytrácí osobní komunikace a lidé si vyměňují nepřijatelné názory anonymně, což by tváří tvář nějakému protějšku nejspíše neučinili. Nezřídka jde o jedince, kteří jsou značně frustrovaní, nespokojeni se svým životem či situací ve společnosti.

Klíčem je osvěta

Klíčem k řešení je podle většiny odborníků osvěta, dotyční si totiž neuvědomují, že se dopouští něčeho nezákonného a že za to mohou být odsouzeni. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se nechal slyšet, že je třeba upozorňovat především na ty případy, kdy byli autoři nepřijatelných komentářů potrestáni: „Měli by vědět, že když něco na internet napíšu, zůstane to tam a je to dohledatelné a že takové jednání není kryté svobodou slova. Prozradil rovněž, že Nejvyšší státní zastupitelství sleduje, jakým způsobem řeší tuto ‘nemoc doby‘ policie. Ta přiznává, že vždy není jednoduché adekvátně reagovat, právě proto, že proti sobě stojí svoboda slova a názory, které jsou často na hraně. A to se týká i některých politiků.

Neuvěřitelný lynč

Jak dalece je nenávist na internetu skutečně vážným problémem ukazují události z poslední doby, například obrovské množství šokujících reakcí, týkajících se smrti Karla Gotta. Ti lidé, co slušně vyjádřili argumenty podložený názor, že by měl být státní pohřeb vyhrazen pouze státníkům a hrdinům, museli řadu dní čelit neuvěřitelnému lynči, nejodpornějším vulgárním výlevům a dokonce výhrůžkám smrti, kdy byli posíláni rovnou do krematoria nebo na šibenici. Jsem docela zvědavá, jestli se i v tomto případě budou policisté a státní zástupci nebývalé masové smršti nenávisti věnovat s takovou pozorností nebo tak činí pouze v případě tzv. xenofobie.

Vložil: Adéla Hofmanová